ÚvodAktualityCesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího
Kultura

Cesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete poznat velkolepé obrazy slavného německého renesančního malíře, tiskaře a obchodníka Lucase Cranacha staršího (1472–1553)? Samozřejmě se za jeho díly můžete vydat do světa, ale pár působivých Cranachových děl máme i v České republice. Pojďte je objevit s Kudy z nudy!
Kdo vlastně byl Lucas Cranach starší? Renesanční malíř, rytec a dřevorytec, úspěšný, bohatý a slavný už za svého života. Narodil se 4. října 1472 v Německu, v bavorské obci Cronach jako Lucas Sunder, jméno Cranach přijal až později podle svého rodiště, jak velela tehdejší tradice. Téměř padesát let byl dvorním malířem saských kurfiřtů, mezi jeho přátele se počítala řada humanistických vzdělanců i náboženských reformátorů v čele s Martinem Lutherem. Inspirovalo jej dílo velkého německého umělce a rytce Albrechta Dürera, místo podpisu na jeho obrazech najdete malířovu značku, okřídleného hada s rubínovým prstencem v ústech a korunou na hlavě.
 

Cranach, Národní galerie v Praze a Starý pošetilec

Několik děl Lucase Cranacha staršího si prohlédnete ve Schwarzenberském paláci v Praze, kde Národní galerie shromažďuje poklady malířství 17. století a další díla starých mistrů. Nejznámější z nich je obraz nazývaný Nerovná láska, Starý pošetilec anebo Nerovný pár – pošetilý stařec a mladá svůdnice. Hlavní myšlenka Cranachovy práce je stará jako lidstvo samo: starý muž se nechává okouzlit výrazně mladší ženou, která však o něj nestojí, jde jí pouze o starcovy peníze. Cranach namaloval obrazů s tímto námětem bezpočet; do dnešních dnů se jich dochovalo více než čtyřicet. Taková satirická moralizující díla byla v Cranachově době velmi populární a žádaná, ostatně téma nerovné lásky v mnoha podobách zachytila řada tehdejších umělců. Nedatovaná verze z Národní galerie v Praze je časově zařazená do doby kolem roku 1530, což potvrdil i dendrochronologický průzkum dřevěné podložky. V té době byl Cranach na vrcholu svých tvůrčích sil: působil jako dvorní malíř a diplomat saského kurfiřta, ve Wittenbergu vedl prosperující dílnu se stále vzrůstajícím počtem učedníků a pomocníků, a jako úspěšný živnostník provozoval také tiskárnu, knihkupectví a lékárnu. Při množství jeho aktivit se u většiny prací z tohoto období předpokládá více či méně výrazná spolupráce mistrovy dílny.

V Národní galerii jsou vystavena i další Cranachova díla, například Zákon a milost z roku 1529, Adam a Eva z doby kolem roku 1538 a několik dalších obrazů, připisovaných umělcům z okruhu Cranachovy dílny.
 

Za Cranachem do Kroměříže

Když přijde řeč na Arcibiskupský zámek v Kroměříži a tamní obrazárnu, většinou se mluví a píše o Tizianově obrazu Apollo a Marsyas, který je považovaný za nejcennější obraz v České republice. Mezi dalšími slavnými díly se vyjímá obraz Lucase Cranacha staršího Stětí sv. Jana Křitele. Jde o jedno z děl z rozsáhlé a unikátní sbírky, kterou založil olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna ve druhé polovině 17. století. V historických sálech a v Zámecké obrazárně v Kroměříži je vystaveno 500 obrazů, druhá část je vystavena v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Sbírka má mimořádnou uměleckou hodnotu a patří k nejvýznamnějším v celé Evropě.

V roce 1998 byly Arcibiskupský zámek v Kroměříži společně s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Znáte spíš krásné zahrady a v zámku jste ještě nebyli? Pak využijte pozvánku Kudy z nudy na prohlídku slavné arcibiskupské obrazárny a Klenotnice. Jde o místnost, která vznikla stejně jako renesanční zámek v době episkopátu olomouckého biskupa Stanislava Thurza (funkční období 1496–1540) a je součástí zámecké věže. Nachází se v patře zámecké věže nad valeně zaklenutým průjezdem, zdobí ji složitá hvězdicová žebrová klenba a právě tady jsou vystavena díla Lucase Cranacha staršího, která vznikla ve stejné době jako samotná Klenotnice.
 

Cranachovy stopy ve světě

Na stopy Lucase Cranacha staršího narazíte především v Německu, ve Wittenbergu, univerzitním městě a kolébce reformace a evangelické teologie, kde byl Cranach starší po mnoho let radním a třikrát purkmistrem města, a tedy i nejvyšším sudím. Když dílnu a obchod předal svému synovi Lucasovi Cranachovi mladšímu, doprovodil kurfiřta do jeho nového sídla Výmaru. Tam 16. října 1553 ve věku 81 let zemřel. Kromě Cranachovy rezidence můžete ve Výmaru navštívit jeho hrob na Svatojakubském hřbitově a také pozdně gotický trojlodní halový kostel sv. Petra a Pavla, jehož klenotem je Cranachův trojkřídlý ​​oltář se slavným vyobrazením reformace. Kostel i Cranachův oltář jsou součástí světového dědictví UNESCO Klasický Výmar.

Cranach měl dva syny, přičemž se oba stali umělci: život Hanse Cranacha je téměř neznámý, víme jen, že zemřel v Bologni v roce 1537, a Lucase Cranacha mladšího (1515–1586). Jednou ze tří Cranachových dcer byla Barbara Cranachová, manželka Christiana Brücka, předka Johanna Wolfganga von Goethe.

S Martinem Lutherem (1483–1546) se malíř poprvé setkal zřejmě v roce 1520 a stali se opravdu blízkými přáteli: Cranach byl Lutherovi za svědka na svatbě s Katharinou von Bora, a vzájemně se stali kmotry svých dětí. V Cranachově dílně vznikly také ilustrace Lutherova překladu Nového zákona a množství obrazů v duchu reformace.
Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani Památky

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Upoutá na ní hlavně unikátní věž.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Diecézní muzeum v Litoměřicích Kultura

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.

Další aktuality

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 13. 7.2024. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
10. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července 2024 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami. Bude se zde konat už 25. ročník Dnů lidí dobré vůle. Sváteční oslavy, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí, nabídnou i letos pestrý program. Organizátoři pro návštěvníky připravili kromě duchovně změřených aktivit také hudební vystoupení, soutěže, workshopy, zábavu pro děti i dospělé, nebo přehlídku krojovaných. Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky budou představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté i široká veřejnost.
3. červenec 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj

Zvonečkový jarmark láká na tradiční setkání hrnčířů, keramiků a dráteníků

Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patří ve dnech 5. až 7. 7. 2024 mistrům hrnčířům, keramikům a dráteníkům. Návštěvníci mohou obdivovat nejen ukázky těchto tradičních řemesel a samozřejmě si výrobky i zakoupit. Nebudou chybět ani včelaři, kteří nabídnou široký sortiment včelích produktů.
2. červenec 2024 14:00
Kultura, Zlínský kraj

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 2. do 7. července 2024 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě.
1. červenec 2024 14:00
Příroda, Zlínský kraj

Fuchsie všude kam se podíváte! Kam na výstavy květin?

Půvabné fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let. Péče o ně však není nijak jednoduchou záležitostí. Máme pro vás tipy na výstavy, kde získáte užitečné rady pro jejich pěstování a můžete založit svou sbírku. Na oblíbených výstavách fuchsií je k vidění velký sortiment fuchsií pěstovaných v převisech, do keříčků i stromků. Víte, že existují také fuchsie mrazuvzdorné, pěstované v zemi?
1. červenec 2024 11:55
Příroda, Zlínský kraj