Úvod > Aktuality > Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!
Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

  • Vydáno4. července 2022
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků, chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit a pohlédnout tváří v tvář statečným rytířům, historickým osobnostem anebo z bezpečné vzdálenosti zažít atmosféru válečné vřavy či touhu po vítězství na kolbišti? Pro milovníky oživlé historie přináší portál Kudy z nudy tipy na ty nejzajímavější historické slavnosti a bitvy, které během léta můžete navštívit, nebo se jich přímo zúčastnit!

Do víru krvavých bitev i za rytíři na kolbiště

RytířNa tvrzi Mrač proběhnou 30. července 2022 velkolepé středověké bitvy v rámci historického festivalu. Bude se jednat o jednu husitskou a jednu bitvu z třicetileté války. Dále proběhne šermířský turnaj o ceny, dobové písně zahraje kapela Dei Gratia, dále se můžete těšit na ukázku sokolnictví, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo. Dále vystoupí Alchymista Bavor a uvidíte ukázku práva útrpného. Samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti a chutné občerstvení.

V pátek 29. července se na zámku v Jindřichově Hradci stanete svědky příběhu z třicetileté války s názvem O té ohavné rebelii. Divadelní noční prohlídka se inspiruje událostmi první let tohoto konfliktu, které jsou také zvány Válkou českou. V dějinné scenérii se objeví mnoho historických postav a k vidění bude skutečný boj o město s výstřely z mušket a děla, vojáci tanec, oheň a kejklíři.

RytířiOd 12. do 13. srpna se vrátí do středověku zámecký park v Jemnici, kde se uskuteční Jemnická bitva. Zámecký park se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku a jiné, více či méně ctnostné, hodnoty. Krásný přírodní prostor zaplní od 14:00 rytíři, tanečnice, alchymista, dobové tržiště a slaměné hradby v odpoledních hodinách poskytnou kulisu pro XII. Jemnickou bitvu.

Rok co rok se Archeoskanzen Modrá mění v bitevní pole, kde se rozhoří raně středověká bitva o Veligrad. Sedmnáctý ročník lítých bojů a festivalu spojeného s historií doby Velké Moravy se odehraje o víkendu 13. a 14. srpna. Unikátem budou bojovníci na koních i úžasné představení slovenských sokolníků. Návštěvníci mohou obdivovat oživlé hradiště, seznámit se s dobovými řemesly, ochutnat prastaré pokrmy, vyzkoušet lukostřelbu, soutěže pro děti i dospělé děti i dětskou bitvu. Uvidíte, jak se dříve žilo – jak trávily den ženy, děti, jak se muži připravovali do bitvy.

Bitva BudyněA v sobotu 13. srpna se rozhoří bitva v Budyni nad Ohří. Letos už podesáté se změní hrad v Budyni v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Čeká vás tržiště a bohatý doprovodný program, prohlídky hradu, tábora, zbrojnice, středověká kuchyně, dobové tance a dobová hudba a další. A rovnou dvě rekonstrukce bitev! Bitev se účastní 100 bojujících z Česka i Německa. Na trhu kromě občerstvení a zboží najdete i poučné ukázky řemesel, dále se vám dostane poučného výkladu v tábořišti i zbrojnici.

Pokud se vám ve středověku líbí, nenechte 16. až 18. září si ujít historický festival Táborská setkání, který se odehrává v historickém centru města a využívá jeho zajímavá a neokoukaná zákoutí. Tak jako každý rok i letos určitě přijede bratr Žižka na koni v doprovodu své družiny. Také na louce v Tismenickém údolí bude živo – odehraje se zde královský rytířský turnaj na koních a nebude chybět ani historický program s husitskými hrami pro děti.
 
bílá horaPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Přijďte se ve dnech 17. až 18. září na vlastní oči přesvědčit, jak to tenkrát bylo – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty. Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další „chrabré“ české oddíly ho ihned následovaly. Pád českých stavů nezachránil ani proslulý odpor Moravanů u královské obory.
 
bitva u slavkovaNa začátek prosince připadá 214. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František. Hlavními body programu od 1. do 4. prosince 2022 bude sobotní ukázka bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů. Bitva to byla vskutku nelítostná – zděšení obyvatelé až dvacet kilometrů vzdáleného Brna se tehdy shromáždili poblíž brněnské katedrály a s hrůzou naslouchali zvukům bitevní vřavy. Po skončení nejkrvavějšího střetu armád na území ČR, zůstalo bojiště poseto 60 tisíci mrtvými.
 

Historickým osobnostem tváří v tvář

Císařský denSetkat se s Karlem IV. se vám 27. srpna poštěstí v Kadani. Tradiční slavnost Císařský den připomíná významnou historickou událost, a to že roku 1367 římský císař a český král město navštívil. Po celý den můžete sledovat na několika scénách rozmístěných po historickém centru města vystoupení hudebníků, kejklířů či ukázky útrpného práva. Ve Smetanových sadech bude slyšet chřestění zbroje a ryk rytířů na koních při napínavém turnaji. Prohlédnout si můžete také rytířské ležení s rytířským stanem, středověkou lazebnou a katovnou, ve které nebude natahovací žebřík.

„Krále cizince“ Jana Lucemburského potkáte o víkendu 9. – 11. září ve Znojmě na tradiční městské slavnosti Znojemské historické vinobraní, která připomíná návštěvu českého krále, který Znojmo se svým doprovodem navštívil v roce 1327. Čeká vás zde velkolepá kostýmová podívaná, slavnosti burčáku a vína s hudební a taneční přehlídkou.

Dvoudenní slavnost vína, Karlštejnské vinobraní, Karlštejnské vinobranís bohatým programem bude probíhat 24. až 25. září za přítomnosti samotného krále a římského císaře Karla IV. Jeho choť Elišku Pomořanskou doprovází na Karlštejn každý rok 250členný průvod v gotických kostýmech. Na Karlštejně si můžete vychutnat nejenom různé druhy vín, burčáku a kulinářských specialit, ale také vystoupení šermířů, kejklířů a pištců, ukázky lidových řemesel a pokud budete mít chuť naučíte se tančit historické tance. Večer čeká děti i dospělé ohňové představení.

Velkolepou podívanou pro všechny příznivce historie a staré vojenské techniky jsou 1. října tradiční oslavy založení města Terezína. Během celého dne uvidíte přehlídku historických jednotek, kterým bude přihlížet i samotná císařovna Marie Terezie s císařem Josefem II. Během dne můžete potkat vojáky i uvnitř pevnosti na speciálních prohlídkách. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a program vyvrcholí nočním bojem o terezínskou pevnost.
Josefínské slavnosti Terezín 2022

1.10.
Josefínské slavnosti Terezín 2022

Největší historické slavnosti 18. století v Evropě k založení města Terezína. Oslavy 242. výročí založení pevnosti Terezín.

Karlštejnské vinobraní 2022

24.9.
25.9.
Karlštejnské vinobraní 2022

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Středověký den na Radyni

21.8.
Středověký den na Radyni

Srdečně zveme na tradiční středověké slavnosti pod hradem Radyní, které pořádá město Starý Plzenec. Účinkují Rytíři Koruny České, z. s.

Templářský víkend

26.8.
28.8.
Templářský víkend

Vraťte se spolu s námi do časů rytířů víry a kříže, do časů cti a bílých plášťů.

Táborská setkání 2022

16.9.
18.9.
Táborská setkání 2022

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

17.9.
18.9.
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v roce 1620. Velké představení finále bitvy za účasti několika stovek účinkujících bude doplněno hudbou a pyroefekty. Bitva ve dnech 17. až 18. září bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Císařský den v Kadani 2022

27.8.
Císařský den v Kadani 2022

Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo.

Napoleon – vojáci, koně, historie ve skanzenu Strážnice

1.10.
Napoleon – vojáci, koně, historie ve skanzenu Strážnice

Setkání armád tří císařů ve strážnickém skanzenu.

Znojemské vinobraní 2022

9.9.
11.9.
Znojemské vinobraní 2022

Znojemské historické vinobraní, které se uskuteční ve dnech 9. – 11. září 2022 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.