Úvod > Aktuality > Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!
Zážitky

Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

  • Vydáno16. června 2023
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků, chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit a pohlédnout tváří v tvář statečným rytířům, historickým osobnostem anebo z bezpečné vzdálenosti zažít atmosféru válečné vřavy či touhu po vítězství na kolbišti? Pro milovníky oživlé historie přináší portál Kudy z nudy tipy na ty nejzajímavější historické slavnosti a bitvy, které během léta můžete navštívit, nebo se jich přímo zúčastnit!

Do víru krvavých bitev i za rytíři na kolbiště

RytířV pátek 7. července se na zámku v Jindřichově Hradci stanete svědky příběhu z třicetileté války s názvem O té ohavné rebelii. Divadelní noční prohlídka se inspiruje událostmi první let tohoto konfliktu, které jsou také zvány Válkou českou. V dějinné scenérii se objeví mnoho historických postav a k vidění bude skutečný boj o město s výstřely z mušket a děla, vojáci tanec, oheň a kejklíři.

Ve středivěku se ocitne 20. až 22. července hrad Bezděz, kdy zde pod praporem Václava Berky z Dubé bude konat bitva o Bezděz. V průběhu soboty a  neděle uvidíte zajímavý příběh i šermířská vystoupení skupiny historického šermu Tartus. Doboví vojáci vám také předvedou ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, pro zájemce bude připravena i malá ukázka středověké tortury.

RytířiNa tvrzi Mrač proběhnou 29. července 2023 velkolepé středověké bitvy v rámci historického festivalu. Bude se jednat o jednu husitskou a jednu bitvu z třicetileté války. Dále proběhne šermířský turnaj o ceny, dobové písně zahraje kapela Dei Gratia, dále se můžete těšit na ukázku sokolnictví, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo. Dále vystoupí Alchymista Bavor a uvidíte ukázku práva útrpného. Samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti a chutné občerstvení.

Od 11. do 12. srpna se vrátí do středověku zámecký park v Jemnici, kde se uskuteční Jemnická bitva. Zámecký park se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku a jiné, více či méně ctnostné, hodnoty. Krásný přírodní prostor zaplní od 14:00 rytíři, tanečnice, alchymista, dobové tržiště a slaměné hradby v odpoledních hodinách poskytnou kulisu pro XIII. Jemnickou bitvu.

Bitva BudyněA v sobotu 12. srpna se rozhoří bitva v Budyni nad Ohří. Letos už podesáté se změní hrad v Budyni v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Čeká vás tržiště a bohatý doprovodný program, prohlídky hradu, tábora, zbrojnice, středověká kuchyně, dobové tance a dobová hudba a další. A rovnou dvě rekonstrukce bitev! Bitev se účastní 100 bojujících z Česka i Německa. Na trhu kromě občerstvení a zboží najdete i poučné ukázky řemesel, dále se vám dostane poučného výkladu v tábořišti i zbrojnici.

Pokud se vám ve středověku líbí, nenechte 15. až 17. září si ujít historický festival Táborská setkání, který se odehrává v historickém centru města a využívá jeho zajímavá a neokoukaná zákoutí. Tak jako každý rok i letos určitě přijede bratr Žižka na koni v doprovodu své družiny. Také na louce v Tismenickém údolí bude živo – odehraje se zde královský rytířský turnaj na koních a nebude chybět ani historický program s husitskými hrami pro děti.
 
bílá horaPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Přijďte se ve dnech 23. až 24. září na vlastní oči přesvědčit, jak to tenkrát bylo – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty. Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další „chrabré“ české oddíly ho ihned následovaly. Pád českých stavů nezachránil ani proslulý odpor Moravanů u královské obory.
 
bitva u slavkovaNa začátek prosince připadá 218. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František. Hlavními body programu od 1. do 3. prosince 2023 bude sobotní ukázka bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů. Bitva to byla vskutku nelítostná – zděšení obyvatelé až dvacet kilometrů vzdáleného Brna se tehdy shromáždili poblíž brněnské katedrály a s hrůzou naslouchali zvukům bitevní vřavy. Po skončení nejkrvavějšího střetu armád na území ČR, zůstalo bojiště poseto 60 tisíci mrtvými.
 

Historickým osobnostem tváří v tvář

Císařský denSetkat se s Karlem IV. se vám 26. srpna poštěstí v Kadani. Tradiční slavnost Císařský den připomíná významnou historickou událost, a to že roku 1367 římský císař a český král město navštívil. Po celý den můžete sledovat na několika scénách rozmístěných po historickém centru města vystoupení hudebníků, kejklířů či ukázky útrpného práva. Ve Smetanových sadech bude slyšet chřestění zbroje a ryk rytířů na koních při napínavém turnaji. Prohlédnout si můžete také rytířské ležení s rytířským stanem, středověkou lazebnou a katovnou, ve které nebude natahovací žebřík.

„Krále cizince“ Jana Lucemburského potkáte o víkendu 8. – 10. září ve Znojmě na tradiční městské slavnosti Znojemské historické vinobraní, která připomíná návštěvu českého krále, který Znojmo se svým doprovodem navštívil v roce 1327. Čeká vás zde velkolepá kostýmová podívaná, slavnosti burčáku a vína s hudební a taneční přehlídkou.

Dvoudenní slavnost vína, Karlštejnské vinobraní, Karlštejnské vinobranís bohatým programem bude probíhat 23. až 24. září za přítomnosti samotného krále a římského císaře Karla IV. Jeho choť Elišku Pomořanskou doprovází na Karlštejn každý rok 250členný průvod v gotických kostýmech. Na Karlštejně si můžete vychutnat nejenom různé druhy vín, burčáku a kulinářských specialit, ale také vystoupení šermířů, kejklířů a pištců, ukázky lidových řemesel a pokud budete mít chuť naučíte se tančit historické tance. Večer čeká děti i dospělé ohňové představení.

Velkolepou podívanou pro všechny příznivce historie a staré vojenské techniky jsou 30. září tradiční oslavy založení města Terezína. Během celého dne uvidíte přehlídku historických jednotek, kterým bude přihlížet i samotná císařovna Marie Terezie s císařem Josefem II. Během dne můžete potkat vojáky i uvnitř pevnosti na speciálních prohlídkách. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a program vyvrcholí nočním bojem o terezínskou pevnost.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1.12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Znojemské vinobraní 2024

13.9.
15.9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Karlštejnské vinobraní 2024

28.9.
29.9.
Karlštejnské vinobraní 2024

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Císařský den v Kadani 2024

24.8.
Císařský den v Kadani 2024

Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na hradě Rabí, Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam za světlem? Tipy na procházky za anděly a světlenou výzdobou

Udělejte si během adventu a vánočních svátků pěknou vycházku na zajímavá místa. Světlo je součástí tradičních vánočních zvyků. V řadě obcí a měst připravili letos krásnou vánoční výzdobu, někde potkáte anděly, jinde zase objevíte vánočně nasvícený dům či rovnou celou vesničku. Stále více jsou oblíbené dechberoucí světelné parky s nezapomenutelnou atmosférou. Kam se tedy vydat na neobyčejnou vánoční procházku? Kde září několikametrové sochy andělů, vánočních dárků, zvířat i betlémů?
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky