Úvod > Aktuality > První odchov luskouna v Evropě se podařil Zoo Praha
První odchovaný luskoun v Evropě - Šiška
Příroda

První odchov luskouna v Evropě se podařil Zoo Praha

  • Vydáno2. srpna 2023
Zoo Praha si může připsat jeden z největších chovatelských úspěchů v celé své historii: Odchov samičky luskouna krátkoocasého Šišky lze považovat za završený. Dnes – ve středu 2. srpna – dosáhla věku šesti měsíců a z mateřského mléka již plně přešla na „pevnou“ stravu. Jde o prvního luskouna odchovaného v Evropě.
luskouní samičkaV Zoo Praha měli z narození prvního luskouna – Evropana ohromnou radost, ale současně si chovatelé uvědomovali, že příští dny mohly být kritické. Samička Run Hou Tang se přestěhovala do Prahy z Taipei Zoo, kde již matkou byla. "Pražské" mládě přišlo na svět 2. února 2023 před čtvrtou hodinou ranní a vážilo 135 gramů. 

První týdny života mláděte nebyly bezproblémové. Šiška sice měla obstojnou poporodní váhu, byla zdravá a nechyběla jí chuť do života a rovněž matka Run Hou Tang se o ni vzorně starala, hlídala ji a přikládala si ji na břicho, problém však nastal jinde – matka neprodukovala dostatek mateřského mléka. Díky přípravkům na podporu laktace, náhradní stravě pro koťata, kterou Šiška ochotně přijímala, a v neposlední řadě díky nepřetržité péči chovatelů však brzy začala přibývat na váze.

Dnes má Šiška přes 1 700 gramů, tedy více než dvanáctinásobek své poporodní váhy. Dvakrát denně s chutí konzumuje speciální luskouní kaši, jejíž základ tvoří larvy včelích trubců. Obratně šplhá ve větvích expozice v Indonéské džungli, pečlivě prohrabává substrát a za nedlouho bude tak vzrostlá, že už ji matka neuveze na svém hřbetu. Aktivní bývá ráno po deváté hodině, hned po otevření bran zoo, a poté opět kolem 15. hodiny odpolední při krmení.
 

Vysoce ohrožení savci

Luskouny krátkoocasé, samičku Run Hou Tang a samce jménem Guo Bao získala Zoo Praha z Tchaj-wanu loni v dubnu. Stala se tak teprve druhou zoo v Evropě, která tyto bizarní a současně vysoce ohrožené savce chová. Luskouni jsou nejvíce nelegálně obchodovaní savci světa a Zoo Praha se zasazuje o jejich ochranu jak v Africe, tak v Asii.

Narození malého luskouněte v pražské zoo byl významný a roztomilý plod ekonomické diplomacie. Vzácné luskouny má Zoo Praha jen díky úzkému partnerství s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, které se podařilo navázat před třemi lety.

Chov luskounů je velice náročný, je třeba pro ně mimo jiné připravovat speciální kaši, jejíž základní složkou jsou larvy včelích trubců. Také březost Run Hou Tang byla bedlivě sledována. Od čtvrtého měsíce březosti chovatelé dělali Run Hou Tang pravidelná vyšetření ultrazvukem. Nechali pro ni dokonce vyrobit speciální hrazdičku, o kterou se Run Hou Tang během těchto vyšetření opírala předníma nohama. 

Šiška se těší nejen pozornosti návštěvníků či médií, ale je o ní mimořádný zájem i ve světě zoologických zahrad. Její příběh sledují i světové osobnosti ochrany přírody, jako je Jane Goodall. 
Šiška – první luskoun odchovaný v Evropě je samička ze Zoo Praha

Šiška – první luskoun odchovaný v Evropě je samička ze Zoo Praha

Zoo Praha si v roce 2023 připsala jeden z největších chovatelských úspěchů v celé své historii: odchov samičky luskouna krátkoocasého. Šiška je prvním luskounem odchovaným v Evropě. Světový den luskounů si připomínáme vždy třetí únorovou sobotu. Svátek má upozornit na výjimečnost těchto savců a jejich ohrožení nelegálním lovem a obchodem.

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Obory, obůrky a přírodní rezervace: 10 tipů, kde pozorovat divoká zvířata v zimním období

Obory, obůrky a přírodní rezervace: 10 tipů, kde pozorovat divoká zvířata v zimním období

I v zimě se dá vyrazit za pozorováním divokých zvířat do přírody. Tak například daňky uvidíte v oboře u zámku Veltrusy, na svatém Linhartu u Karlových Varů anebo ve Hvozdu u Mariánek. Přístupný je i rysí výběh nedaleko Kvildy a navštívit můžete též vyhlídky na pastviny divokých koní v Milovicích či u Dobřan. Až do konce února je také možné vstoupit do Obory Židlov, kde žijí zubři. Tyto a mnohé další inspirativní nápady, kde zvířata pozorovat, najdete v našich tipech.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě

Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě

Do Zoo Praha přijedou už 14. dubna noví obyvatelé. Jsou jimi dva luskouni krátkoocasí z tchajwanské Taipei Zoo. Jedná se o velmi náročná zvířata, v Evropě je dosud chovala pouze zoologická zahrada v Lipsku. Pražská zoo tak bude o luskouny pečovat teprve jako druhá v Evropě! Luskouni jsou výjimečná zvířata z jižní Asie a jižní Afriky, jejich životy však ohrožuje nelegální pašování, na černém trhu jsou velice žádaní pro svoje maso a šupiny. Zoo Praha se chovem luskounů zapojí do ochrany těchto roztomilých tvorů.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika