Úvod > Aktuality > Cesta za chlebovou vůní: do Zubrnic, na Hamousův statek a do Lenory

Cesta za chlebovou vůní: do Zubrnic, na Hamousův statek a do Lenory

Vydáno 12. května 2018 Gurmánská turistika
Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.

Za parní lokomobilou do skanzenu v Zubrnicích

ZubrniceCo předcházelo tomu, než se mouka dostala k pekařům na vál, můžete vidět na Zubrnickém májovém jarmarku, který pořádá skanzen v Zubrnicích o víkendu 12. a 13. května. Uvidíte unikátní a plně funkční parní lokomobilu, která kdysi poháněla mlátičky při mlácení obilí. Letos slaví rovných sto let od data výroby.

Mimo to si určitě užijete si i staročeský jarmark, vystoupení pouličních divadel, kejklíře, kramářské písně, přehlídku uměleckých řemesel a samozřejmě spousty dobrot včetně koláčů, pečiva a voňavého chleba. Řemeslný jarmark zahájí svým sobotním vystoupením folklorní soubor Dykyta z Krásné Lípy. Pro děti jsou připraveny dílny a jízdy na koních. Vstupné na jarmark stojí 60 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti od 6 do 15 let a seniory. Májové slavnosti se budou konat po oba dny od 9 do 17 hodin. Využít můžete i posílený historický vlak turistické linky T3 Zubrnické museální železnice, který vyjede z Ústí (Střekova) v 10:10, 12:10, 14:10 a 16:10 hodin.
 

Chleba z Hamousova statku

Hamouskův statekHamousův statek, roubený dům s černou kuchyní, chlévy, stájemi, sýpkou a stodolou, který stojí v centru Zbečna proti kostelu sv. Martina, je v obci poslední svého druhu. Byl postavený na přelomu 16. a 17. století a od té doby je také podrobně zmapovaná jeho historie.

Proč se statek jmenuje Hamousův? Název pochází z doby, kdy sloužil jako rychta; tehdy se stal rychtářem Dominik Hamous, kterému se nechtělo stěhovat do obecního, a tak obci šéfoval "ze svého". Bydlelo se tu až do roku 1992 a o tři roky později se do interiérů podívali první návštěvníci.

Do Hamousova statku se každý rád vrací, a to zejména každou sobotu, kdy se kolem poledne ve staré peci peče domácí chleba. Letos se s pečením začíná v květnu a péct se bude až do začátku září.
Dospělí zaplatí vstupné 70 Kč, děti a senioři 50 Kč. A nezapomeňte, že jen pár kilometrů odtud leží hrad Křivoklát a obě místa snadno stihnete navštívit během jediného dne.
 

Letošní pečení chleba v Lenoře

ChlebaLenoře na Šumavě mají něco, co jinde v Česku najdete jen výjimečně – veřejnou obecní pec. V první polovině 19. století si ji postavili obyvatelé Lenory, aby společným pečením chleba ušetřili palivo. Pec v roce 1997 zachránila skupina místních nadšenců, která se později přeměnila na občanské sdružení Velká lóže pecařská.

Oblíbené lenorské pečení chleba proběhne v květnu v sobotu 26. 5. a poté každou poslední sobotu v měsíci až do konce prosince. Od 9:00 do 13:00 hodin se bude v Lenoře veřejně péci chleba, koláče, housky a česnekem potírané lenorské placky. Lenorský chleba se neprodává, ale rozdává zadarmo. Dobrovolný příspěvek můžete hodit do kasičky u přístřešku.
Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice - model stanice Levín v měřítku 1:45.