Úvod > Aktuality > Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent
Zážitky

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

  • Vydáno16. listopadu 2023
Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.

Vyhlídková věž, řemeslníci a nejrůznější laskominy

českobudějovický adventRozsáhlé tržiště nabídne v rámci Českobudějovického adventu několik desítek dřevěných stánků s pestrým vánočním sortimentem, dárky, občerstvením, punči nejrůznějších vůní a chutí, medoviny, trdelníků a dalších oblíbených vánočních nápojů a pochutin. K vidění budou také stánky s tradičními řemesly a vlastnoručně vyráběným sortimentem. V těchto stáncích se budou jednotliví řemeslníci během celého adventu střídat.

Novou podobu bude mít Ježíškova dílna pro děti v blízkosti vánočního stromu, kde budou moct děti zdarma tvořit a učit se tradicím pod vedením jihočeských řemeslníků. Tvůrčí dílny začnou v pátek 1.12. a potrvají do čtvrtka 21.12., ve všední den od 14 do 18 hodin, o víkendu od 11 do 17 hodin. Těšit se můžete například na balzám v oříškové skořápce, quilling, malování keramických ozdob, vločky z korálků, vlněné ptáčky nebo solné potpourri.
 

Kulturní program letošního Českobudějovického adventu

vánoční trhy české budějovicePředvánoční program v Českých Budějovicích denně nabízí různá lákadla, vystoupení a další akce, jako je řemeslná ulička. Živá vystoupení začnou 27. listopadu, novinkou bude silvestrovský program a Novoroční koncert. Vánoční strom se slavnostně rozzáří v sobotu 2. prosince a v úterý 5. prosince pak tradičně přiletí z Černé věže anděl. Program na pódiu zahájí revival ikonické kapely U2. Následovat bude úterní hvězdné vystoupení nestárnoucí stálice české populární hudby Yvetty Simonové. Nejzářivějším adventním hostem se stane první dáma českého soulu Marie Rottrová, v jejímž podání zazní 1. prosince hudební klenoty jako „Lásko voníš deštěm“ či „Skořápky ořechů“. V programu se můžete těšit i na legendární duo Kamélie či zpěvačku Petru Černockou.

Živo bude i na budějovickém výstavišti a to doslova. Průvod 40 skupin démonických Krampusů z Čech, Rakouska, Německa a Švýcarska projde výstavištěm 16. prosince v podvečer. Ještě před tím, na první adventní víkend od 30. listopadu do 3. prosince, se budou konat Vánoce na výstavišti s trhy a doprovodným programem. A celý prosinec se hlavně děti mohou těšit na hravé peklo anebo výstavu Světla vyprávějí.
 

Na bruslích okolo Samsona

bruslení samsonKluziště bude stejně jako v předchozích ročnících zdarma a bude v provozu denně od 25. listopadu do 6. ledna, vždy od 10:00 do 21:00 hodin. Oproti předchozím ročníkům budou adventní trhy a tedy i ledové kluziště o první lednový týden delší. Českobudějovický advent má své jméno a v rámci České republiky dlouhodobě patří k těm nejkrásnějším. Vzpomínkovou fotku si budou moct návštěvníci pořídit ve vánočním foto pointu. Nebudou chybět dobové ručně vyráběné panenky v životní velikosti, které dotvoří prostor mezi kašnou a kluzištěm. Českobudějovický advent chystá mnoho novinek, které budou zárukou, že atmosféra Českobudějovického adventu bude zase o něco krásnější.
Bruslení kolem Samsonovy kašny v Českých Budějovicích

25.11.
6.1.
Bruslení kolem Samsonovy kašny v Českých Budějovicích

Užijte si unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny! Návštěvníci, kteří zavítají na Českobudějovický advent, čeká i letos nejkrásnější kluziště v Čechách. Barokní Samsonova kašna je jednou z největších svého druhu v zemi a představuje významnou památku i symbol města.

Přílet anděla do Českých Budějovic

5.12.
Přílet anděla do Českých Budějovic

Nenechte si ujít Přílet anděla a Andělskou pochůzku v Českých Budějovicích. Přílet anděla na náměstí Přemysla Otakara II. probíhá již tradičně 5. prosince. Tedy i v letošním roce se anděl chystá slétnout z Černé věže přesně v 17:45 hodin.

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích 2023

18.11.
6.1.
Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích 2023

Tradiční řemesla a vánoční zvyky v jihočeské metropoli na náměstí Přemysla Otakara II. Vánoční trhy v Českých Budějovicích začínají 18. listopadu a potrvají až do začátku příštího roku.

Českobudějovický advent 2023

18.11.
6.1.
Českobudějovický advent 2023

Vánoční trhy s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny, bohatým programem a stovkou adventních stánků s pestrým sortimentem. Vyhlídkové kolo, věž s rozhlednou, vyřezávaný Betlém, nádherný vánoční strom a ta pravá vánoční atmosféra – to je Českobudějovický advent. Ochutnejte kouzlo Vánoc!

Hravé peklo České Budějovice

1.12.
7.1.
Hravé peklo České Budějovice

Prožijte kouzelný advent a Vánoce v jedinečném pohádkovém stylu.

Světla vyprávějí – světelná expozice na výstavišti v Českých Budějovicích

10.11.
31.1.
Světla vyprávějí – světelná expozice na výstavišti v Českých Budějovicích

Na výstavišti v jihočeských Budějovicích jsme pro vás připravili nádhernou světelnou expozici s tematikou pohádkových Jižních Čech.

Krampuslauf České Budějovice

16.12.
Krampuslauf České Budějovice

Přes 500 čertů a trasa dlouhá více než 1000 metrů! Jedinečný zážitek vás čeká 16.12.2023 na Výstavišti. Průvod se bude pohybovat po areálu výstaviště a návštěvníci se mohou těšit na různé zábavné a strašidelné vystoupení.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
Jihočeský kraj | Památky