Úvod > Aktuality > Český rozhlas podpoří zničené Pustevny velkým charitativním koncertem
Stav Libušína k 22. breznu
"> Stav Libušína k 22. breznu "> Požár Libušína "> Puvodní podoba Libušína
Kultura

Český rozhlas podpoří zničené Pustevny velkým charitativním koncertem

  • Vydáno2. května 2014
V sobotu 3. května, přesně dva měsíce po požáru, který zcela zničil národní kulturní památku Libušín na Pustevnách, uspořádá Český rozhlas ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm „Den pro Pustevny“. Celý výtěžek ze vstupného poputuje na obnovu tohoto objektu.

Den pro Pustevny s Českým rozhlasemČeský rozhlas se už v prvních chvílích zapojil do podpory sbírky, kterou bezprostředně po požáru zřídilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Český rozhlas na konci března prostřednictvím svého Nadačního fondu inicioval vznik sbírky pod názvem „Pustevny“, která umožňuje rozšíření aktivit k již stávající sbírce a využití dalších forem příspěvků, například dárcovských SMS nebo prodeje předmětů.

Samotný Den pro Pustevny se uskuteční v sobotu 3. května od 10.00 do 19.00 hodin v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm.

V rámci dopoledního programu se můžou malí i velcí návštěvníci těšit na pohádkové pásmo Rádia Junior a Zoru Jandovou, umělecké dílny a ukázky výroby z papíru, proutí, vlny, hlíny, předení na kolovratu a řezbářství. Odpolední část od 12.00 do 19.00 hodin proběhne v komorním amfiteátru. Vystoupí folklorní soubory Javořina a Radhošť Trojanovice, ženský pěvecký sbor Polajka, Dasha a Jan Smigmator, Spirituál kvintet, Sabina Křováková, Two Voices, Javory, Fleret a kapela Buty.

Z návštěvníků programu budou vylosováni výherci zajímavých cen – hlavní cenou je let balonem, další ceny věnovali především rožnovští podnikatelé a jedná se například o víkendový pobyt pro dvě osoby, wellness víkendový pobyt apod. Do slosování budou zařazeni ti, co získají všechna soutěžní razítka – v areálu Dřevěného městečka, na Jurkovičově rozhledně a v campu, kde bude od 1. do 4. května probíhat „Valašská zahrada“.

Celým dnem provedou nejen návštěvníky koncertu, ale i posluchače Českého rozhlasu Dvojky – Jan Kovařík, Světlana Lavičková a Václav Žmolík. Výtěžek ze vstupného (základní 120 Kč, děti a důchodci 80 Kč, rodinné vstupné 240Kč) a z prodeje upomínkových předmětů, které připomenou tento charitativní den, poputuje na účet sbírky. 

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Další aktuality