Úvod > Aktuality > Český ráj připravil na letošní sezónu horké novinky pro dětské návštěvníky
Zážitky

Český ráj připravil na letošní sezónu horké novinky pro dětské návštěvníky

  • Vydáno1. června 2013
Kromě již klasické nabídky skalních měst, romantických údolí, rozhledových míst, hradů, zámků, muzeí, husté sítě značených pěších tras a cyklotras je pro návštěvníky na letošní turistickou sezonu v Českém ráji připravena široká nabídka programů, netradičních prohlídek měst, hradů a zámků, rukodělných dílen a dalších akcí.
Na pohádkovém Hradu a zámku Staré Hrady jsou tři ze čtyř prohlídkových okruhů ryze pohádkové. Čtvrtý okruh představuje dětem i dospělým „Jak se žilo za císaře pána“. Během prázdnin zde každou středu a neděli najdete Pohádkové rejdiště (soutěže, hry a překvapení s princeznami, vílami, čarodějnicemi, čerticemi a čaroceznami) a každou sobotu se zde můžete zúčastnit akce Templáři na Hradě.
 
Na zámku Dětenice můžete o prázdninách zažít Strašidelné soboty a každou neděli netradiční prohlídky zámku pod názvem „Pohádka o nepravé princezně“.
 
Symbolem pohádky v Českém ráji je město Jičín. Festival Jičín – město pohádky se v letošním roce koná 11. – 15. září. A tématem letošního ročníku je Kolo, kolo mlýnský. I proto připravili organizátoři od dubna do srpna organizované výlety s průvodcem „S krajánkem za mlýny Jičínska“. Vedle Rumcajsovy ševcovny, Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně a Regionálního Muzea a galerie Jičín – Muzeum hry (interaktivní prohlídky, rukodělné dílny k výstavám a akcím, v roce 2013 výstava Trpaslík a jeho svět, Ondřej Sekora přírodovědcem atd.). Během prázdnin pak můžete v rámci Prodloužených víkendů vždy v pátek navštívit čajovnu a hernu na nádvoří Valdštejnova zámku, v sobotu zajít na Pohádky v Koštofranku a v neděli se zúčastnit zábavného odpoledne Osvěžení na koupališti Kníže. V Jičíně během turistické sezóny můžete potkat na ulici i Rumcajse a Manku.
 
Každou neděli během prázdnin se konají již tradiční Nedělní pohádková dopoledne na zámku a v muzeu Mnichovo Hradiště  „Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří“. Jedná se o dětské prohlídky zámeckých interiérů s průvodcem v dobovém kostýmu, dále o prohlídku muzea a výstavy Z pohádky do pohádky a loutkové představení Divadla z Půdy.
 
Na hradě Valdštejn jsou pro návštěvníky připraveny čtvrteční prohlídky hradu s loupeživým rytířem Šofem nebo princeznou. Dále zde děti najdou rukodělnou dílničku. Kostýmované prohlídky a řada víkendových akcí zaujmou nejen dětského návštěvníka, ale i dospělé.
 
Na zámku Sychrov se během prázdnin denně konají zkrácené prohlídky pro děti s princeznou. Ve sklepení zámku najdete celoroční výstavu pohádkových bytostí „Pohádkové srdce Evropy“. V prostoru bývalé zámecké konírny se nachází výstava „TECHNOPOLIS“ (interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátku 20. století). Pro děti jsou dále připraveny během roku příležitostné pohádky v zámeckých interiérech či akce v zámeckém parku.
 
Na hradu Kost jsou pro dětské návštěvníky nově připraveny zkrácené prohlídky a můžete se zde zúčastnit prohlídky 13. komnata kata Heřmana.
 
Děti se rády vracejí do volnočasového areálu Šťastná země, kde kromě dětských hřišť, průlezek a trampolíny mohou objevit i naučnou stezku Prožitkový geopark. Každou sobotu se mohou účastnit Tvůrčí dílny a soutěží atd.
 
V Mladé Boleslavi je připraven pro děti dětský okruh Metalová stezka. K tradičním cílům patří Minizoo a zahrada DDM Mladá Boleslav, městský palác Templ s interaktivními programy či muzejní herna v Mladoboleslavském muzeu. A zcela určitě nejen kluci a tátové budou nadšeni z nové expozice Škoda Muzeum. Každý čtvrtek o prázdninách jsou pro děti připraveny Speciální zlevněné prohlídky ve Škoda Muzeu Mladá Boleslav. 

Na řadě míst jsou připraveny rukodělné dílny pro malé i velké. Každou sobotu se konají Tvůrčí dílny ve Sklářské škole v Železném Brodě a Řemeslné soboty v Jíloveckých roubenkách v Semilech. Zde uvidíte ukázky řemesel podkrkonošských tvůrců a můžete si sami vyzkoušet postup. V Muzeu Českého ráje v Turnově v Kamenářském domě si můžete vyzkoušet rýžování granátů či si ve šperkařsko-granátové dílně vyrobit šperk. Uvidíte zde i ukázky broušení drahých kamenů.
 
V Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech se připravuje řada výstav, které budou doplněny i výtvarnými dílnami. Např. Elán, nůžky, papír aneb kouzelný svět papíru (výstava a výtvarná dílna), Půda plná hraček.
Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Přírodní areál s množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky), které jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Přijeďte s dětmi strávit den v krásném prostředí Českého ráje.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Městská památková rezervace Jičín

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky