Úvod > Aktuality > Český ráj připravil na letošní sezónu horké novinky pro dětské návštěvníky
Český ráj připravil na letošní sezónu horké novinky pro dětské návštěvníky
"> "> "> "> ">
Zážitky

Český ráj připravil na letošní sezónu horké novinky pro dětské návštěvníky

  • Vydáno1. června 2013
Kromě již klasické nabídky skalních měst, romantických údolí, rozhledových míst, hradů, zámků, muzeí, husté sítě značených pěších tras a cyklotras je pro návštěvníky na letošní turistickou sezonu v Českém ráji připravena široká nabídka programů, netradičních prohlídek měst, hradů a zámků, rukodělných dílen a dalších akcí.
Na pohádkovém Hradu a zámku Staré Hrady jsou tři ze čtyř prohlídkových okruhů ryze pohádkové. Čtvrtý okruh představuje dětem i dospělým „Jak se žilo za císaře pána“. Během prázdnin zde každou středu a neděli najdete Pohádkové rejdiště (soutěže, hry a překvapení s princeznami, vílami, čarodějnicemi, čerticemi a čaroceznami) a každou sobotu se zde můžete zúčastnit akce Templáři na Hradě.
 
Na zámku Dětenice můžete o prázdninách zažít Strašidelné soboty a každou neděli netradiční prohlídky zámku pod názvem „Pohádka o nepravé princezně“.
 
Symbolem pohádky v Českém ráji je město Jičín. Festival Jičín – město pohádky se v letošním roce koná 11. – 15. září. A tématem letošního ročníku je Kolo, kolo mlýnský. I proto připravili organizátoři od dubna do srpna organizované výlety s průvodcem „S krajánkem za mlýny Jičínska“. Vedle Rumcajsovy ševcovny, Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně a Regionálního Muzea a galerie Jičín – Muzeum hry (interaktivní prohlídky, rukodělné dílny k výstavám a akcím, v roce 2013 výstava Trpaslík a jeho svět, Ondřej Sekora přírodovědcem atd.). Během prázdnin pak můžete v rámci Prodloužených víkendů vždy v pátek navštívit čajovnu a hernu na nádvoří Valdštejnova zámku, v sobotu zajít na Pohádky v Koštofranku a v neděli se zúčastnit zábavného odpoledne Osvěžení na koupališti Kníže. V Jičíně během turistické sezóny můžete potkat na ulici i Rumcajse a Manku.
 
Každou neděli během prázdnin se konají již tradiční Nedělní pohádková dopoledne na zámku a v muzeu Mnichovo Hradiště  „Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří“. Jedná se o dětské prohlídky zámeckých interiérů s průvodcem v dobovém kostýmu, dále o prohlídku muzea a výstavy Z pohádky do pohádky a loutkové představení Divadla z Půdy.
 
Na hradě Valdštejn jsou pro návštěvníky připraveny čtvrteční prohlídky hradu s loupeživým rytířem Šofem nebo princeznou. Dále zde děti najdou rukodělnou dílničku. Kostýmované prohlídky a řada víkendových akcí zaujmou nejen dětského návštěvníka, ale i dospělé.
 
Na zámku Sychrov se během prázdnin denně konají zkrácené prohlídky pro děti s princeznou. Ve sklepení zámku najdete celoroční výstavu pohádkových bytostí „Pohádkové srdce Evropy“. V prostoru bývalé zámecké konírny se nachází výstava „TECHNOPOLIS“ (interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátku 20. století). Pro děti jsou dále připraveny během roku příležitostné pohádky v zámeckých interiérech či akce v zámeckém parku.
 
Na hradu Kost jsou pro dětské návštěvníky nově připraveny zkrácené prohlídky a můžete se zde zúčastnit prohlídky 13. komnata kata Heřmana.
 
Děti se rády vracejí do volnočasového areálu Šťastná země, kde kromě dětských hřišť, průlezek a trampolíny mohou objevit i naučnou stezku Prožitkový geopark. Každou sobotu se mohou účastnit Tvůrčí dílny a soutěží atd.
 
V Mladé Boleslavi je připraven pro děti dětský okruh Metalová stezka. K tradičním cílům patří Minizoo a zahrada DDM Mladá Boleslav, městský palác Templ s interaktivními programy či muzejní herna v Mladoboleslavském muzeu. A zcela určitě nejen kluci a tátové budou nadšeni z nové expozice Škoda Muzeum. Každý čtvrtek o prázdninách jsou pro děti připraveny Speciální zlevněné prohlídky ve Škoda Muzeu Mladá Boleslav. 

Na řadě míst jsou připraveny rukodělné dílny pro malé i velké. Každou sobotu se konají Tvůrčí dílny ve Sklářské škole v Železném Brodě a Řemeslné soboty v Jíloveckých roubenkách v Semilech. Zde uvidíte ukázky řemesel podkrkonošských tvůrců a můžete si sami vyzkoušet postup. V Muzeu Českého ráje v Turnově v Kamenářském domě si můžete vyzkoušet rýžování granátů či si ve šperkařsko-granátové dílně vyrobit šperk. Uvidíte zde i ukázky broušení drahých kamenů.
 
V Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech se připravuje řada výstav, které budou doplněny i výtvarnými dílnami. Např. Elán, nůžky, papír aneb kouzelný svět papíru (výstava a výtvarná dílna), Půda plná hraček.
Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Přírodní areál s množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky), které jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Přijeďte s dětmi strávit den v krásném prostředí Českého ráje.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.