Úvod > Aktuality > Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den
Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den
"> ">
Zážitky

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

  • Vydáno2. srpna 2018
Je již desátým rokem tradicí, že během letních prázdnin je v Českém ráji připraven nevšední program na každý den v týdnu pod názvem „Prázdninová nabídka pro každý den“. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny například programy na Starých Hradech, Mnichově Hradišti a v Jičíně či Mladé Boleslavi.
Jaké jsou pro vás připraveny prázdninové programy a akce v Českém ráji? Odpověď na tuto otázku vám poskytne další ročník oblíbené letní „Prázdninové nabídky pro každý den“. I o letošních prázdninách na vás v našem regionu čekají nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin.
 

Pondělí s Albrechtem z Valdštejna a českými granáty

AlbrechtKaždé pondělí v rámci Prodloužených víkendů navštíví vévoda Albrecht svůj jičínský zámek. Valdštejnův palác je místem, které Albrecht z Valdštejna obnovil a zajistil jeho rozsáhlou úpravu po výbuchu střelného prachu v roce 1620. Právě zde můžete významného šlechtice potkat. Navštívit ho můžete v arkádovém nádvoří jičínského zámku, kde vévoda úřaduje každé prázdninové pondělí od 15:00 do 17:00 hodin.

Užít si můžete také prohlídky zákaznického centra Granát v Turnově. Dozvíte se informace o těžbě a zpracování granátu, zhlédnete i ukázky broušení českého granátu, zlatnických technik, vysazování a zasazování českého granátu. Součástí expozice je jeden z největších českých granátů o průměru 7,5mm vážící 0,7g či prestižní cena pro české zpěváky Český slavík. Prohlídky probíhají od 9 do 17 hodin v Galerii Granát, Náměstí Českého ráje, Turnov (prohlídka se koná v pondělí i v pátek).
 

Úterý v Turnově

TurnovÚterý je jako stvořené k prohlídce Turnova. Konají se zde prohlídky turnovské synagogy, bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova s výkladem. Sraz je v synagoze v 10 a 14 hodin (Krajířova ulice), vstupné 50 Kč.

Zážitkový program s geologickou tématikou (nejen) pro děti připravilo Muzeu Českého ráje v Turnově. Program s názvem Den s mineralogem přinese rýžování českých granátů, objevování pokladu atd. ve venkovním areálu muzea před Kamenářským domem. Program probíhá vždy od 9 do 17 hodin 7.8., 14.8., 21.8. a 28.8. Sedmý srpen bude navíc obohacen o řezání a broušení drahých kamenů.
 

Středa v Nové Pace a na Starých Hradech

Rytíř turnajMěstské muzeum Nová Paka zve každou středu v 10 a 14 hodin (za příznivého počasí) na prohlídku dvou okruhů po památkách Nové Paky. Na prohlídku se odchází od Informačního centra, které sídlí v Klenotnici drahých kamenů. Dopolední procházka  je zakončena u kostele Nanebevzetí Panny Marie a odpolední v dřevěném kostelíku z Podkarpatské Rusi. Vstupné je 40 Kč, děti  zaplatí 20 Kč.

Zábava, soutěže, překvapení pro děti i dospělé přichystal hrad a zámek Staré Hrady. Každou sobotu, neděli a středu o prázdninách jsou pro vás na nádvoří hradu a zámku připraveny rytířské turnaje i soutěže a hry s opravdovými pohádkovými bytostmi. Přijeďte si pohrát s princeznou a čarodějnicí, nakrmte naše obry a zkuste si čertovský závod s pekelnými vidlemi. Nemine vás sladká odměna a hlavně spousta zábavy! Program se koná od 10 do 18 hodin.
 

Čtvrtek se skřítkem Střípkem a loupeživých rytířem

rytířUkázky sklářského řemesla v železnobrodských firmách, návštěva zajímavých míst města a hledací hra. To je letní putování (červenec – srpen od pondělí do pátku) po stopách skřítka Střípka. Zažijete spoustu dobrodružství, vyzkoušíte si sklářské řemeslo a získáte skleněnou postavičku skřítka. Do akce jsou zapojeny muzea a galerie, sklářské firmy, koupaliště a další instituce ze Železného Brodu a okolí.

Nenechte si ujít prohlídky hradu Valdštejna pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Prohlídky se konají v 11:00 a ve 14:00 hodin. V případě nepříznivého počasí se akce ruší.
 

Kulturní pátek v Mladé Boleslavi a Jičíně

Michalovická putnaLetní scéna na Michalovické putně nabízí v pátek projekce v cyklu letní kino, v sobotu divadelní představení a koncerty, v neděli pohádky pro děti. Letní kino se nachází v přírodním amfiteátru s výhledem na romantickou hradní zříceninu.

V pátek se koná také tematická komentovaná prohlídka města Turnova jako města kamene a šperku. Sraz je v informačním centru Turnov na náměstí Českého ráje ve 14 hodin, vstupné 40 Kč, děti 20 Kč. Tel. 484 803 041.
 
Večerní páteční představení nabízí Valdštejnská lodžie v Jičíně – raně barokní památka, která se nachází necelé 2 km od centra Jičína na konci lipové aleje. Přímo k ní se dá dopravit autobusem – zast. Jičín – Sedličky, nebo vlakem Jičín – zastávka. Během srpna program Hudba cizokrajin a Letní tyjátry ve Valdštejnské lodžii nabídne například Bretaňskou noc, představení divadla Kampa, Improvizační workshop Simony Babčákové, hudební duo Kalle nebo vystoupení Zuzany Lapčíkové.
 

Pohádkové víkendy pro rodiny s dětmi

Pečení chlebaKaždou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.

Prázdninové soboty s programem Kolem kola mlýnského v Turnově v Muzeum Českého ráje nabízí dílny pro děti i dospělé, kteří se dozvědí podrobnosti o výrobě chlebového kvásku, upečou si housku či tradiční žitnou Drůběřku, vyrobí si sáček na pečivo a mouku, malý větrníček z papíru, dřevěný vodní mlýnek, pohlednici s linorytem mlýna ad. Program je dostupný v Kamenářské domě každou sobotu do 25. 8. 2018, vždy 10.00 do 17.00 hod.

Pohádkové dopoledne, to jsou dětské prohlídky zámku a muzea Mnichovo Hradiště s průvodcem v dobovém kostýmu, které se nazývají Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří. Konají se vždy v neděli dopoledne v 10:15 a 10:45 hodin a seznámí děti s pověstí O dvou zakletých rytířích. Doprovázet je bude průvodce v dobovém kostýmu. Od 11:30 se mohou nejmenší turisté těšit na loutkové představení v sale terreně.

ŽizeldaLoutkářský soubor Na Židli a Muzeum Českého ráje Turnov za finanční podpory města Turnov pořádají na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova letní prázdninovou akci s názvem Loutkáři dětem. Představení se konajá  každou prázdninovou neděli vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Pohádky pro malé i velké diváky, vstupné 30 Kč.

A každou neděli vždy od 10 do 16 hodin se koná rejdění pohádkových postaviček v zámeckém parku v Dětenicích. Přijďte si zasoutěžit s Křemílkem a Vochomůrkou, čertem, babou jagou nebo Ferdou mravencem. Veselé soutěže pro malé i větší děti, krásný diplom, dětenická medaile a dáreček pro každého šikulu. Kromě soutěžení si můžete zaskákat na trampolíně, zhoupnout se na houpačce, posedět u Zámecké cukrárny a ochutnat domácí dezerty a limonády.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

1.1.
30.11.
Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Další aktuality