Úvod > Aktuality > Festival vína Český Krumlov nabídne desítky vinařských a gastronomických zážitků
Gurmánská turistika

Festival vína Český Krumlov nabídne desítky vinařských a gastronomických zážitků

  • Vydáno23. října 2023
Skvělá vína ze slunné Itálie, Burgundska, nejlepší moravské Ryzlinky, bulharská vína, německá vinařská oblast Nahe, rakouská Erste Lage a vína od Žernosek přes Pálavu, Svätého Jura až po slovenskou Tokaj – to vše a mnoho dalšího nabídne od 26. října až do 2. prosince 2023 Festival vína Český Krumlov. Na festival zavítají opět ti nejlepší odborníci na víno.
festival vína krumlovČeský Krumlov sice neleží ve vinařském kraji, ale dosud zde na některých místech vinná réva roste. Na Jižních zámeckých terasách se ho pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. Jedenáctý ročník Festivalu vína Český Krumlov byl zahájen již 6. října, ale bohatý program potrvá do 2. prosince 2023. Letošní ročník v mnohém navazuje na tradiční linku řízených i volných degustací a dalších komponovaných programů s vínem, o vínu a s vysokou gastronomií.

V průběhu festivalu se milovníci vína mohou těšit na desítky degustačních večerů a přátelských setkání. Při nich často nahlédnou do míst, která běžně zůstávají návštěvníkům skrytá. Od předních českých i zahraničních someliérů a znalců vína načerpají spoustu zajímavostí, nahlédnou pod pokličku předních českých i zahraničních vinařství a ochutnají lahodná vína v kombinaci s gastronomickými specialitami z nejrůznějších koutů světa.

festival vínaMilou tradicí se stala také ochutnávka mladých svatomartinských vín spojená s příjezdem sv. Martina 11. 11. v 11:11 hod. Na ni poté navazuje týdenní nabídka Svatomartinského vína a menu v partnerských restauracích. Festival každoročně vrcholí Zámeckou slavností vína – degustační a prodejní přehlídka vín přináší možnost ochutnat na 300 vzorků vín z tuzemska i zahraničí od tradičních hvězdných, ale i nových rozvíjejících se vinařství. Letos se koná 25. listopadu. od 14:00 hodin.


Víno, gastronomie a kultura

festival vína český krumlovČím se může naše republika chlubit ve světě? Těmi nejlepšími vlašáky a rýňáky z Pálavy a od Bzence. Tratě jako Purmice, Kotelná, Ořechová Hora na Pálavě a Klínky u Bzence patří k těm nejlepším polohám u nás. A když k tomu přičteme ještě perfektní zpracování a vinifikaci v našich ikonických vinařstvích Mikrosvín a Zámecké vinařství Bzenec, pak se můžeme setkat s víny právem označenými jako Best od ryzlink. To vše nvám představí Ivo Kaňovský a David Chrápek z uvedených vinařství ve čtvrtek 26. 10. v Café Kolektiv na Latránu.

Bulharsko je skrytá perla vinařského světa. Jan Vondrouš vám představí tento region a jeho vína, a to v pátek 27. 10. ve Vinotéce Svatého Kryštofa na Radniční ulici. Wellness hotel Rezidence Nové Hrady zve milovníky dobrých vín také 27. 10. na vína a chutě Apulie, oblasti v jižní Itálii. Region Apulie tvoří tzv. „podpatek“ Apeninského poloostrova a tradičně to býval zdroj velkého množství vín již v dobách antických. Bylo to právě zde, kde staří Řekové založili své kolonie ve Středomoří, které nazvali Enotrií neboli „Zemí vína“.

Na státní svátek 28. 10. představí Jan Čulík v synagoze Český Krumlov Naturální Československo: vína od Žernosek přes Pálavu, Svätého Jura až po slovenskou Tokaj. První zastavení nás zavede do Českého středohoří za vulkanickými víny Aleše Svatoše a Bogdana Trojaka, proti proudu řeky se vydáme na Mělnicko a Kutnohorsko. Moravu je tak lízneme, tam byl každý, ale ukážeme si dvě z okrajových oblastí jižní Moravy. Pak už honem na Slovensko. U Bratislavy je vinařské městečko Svätý Jur, které kvete vinařským životem. Pokračujeme na východ a ochutnáme vulkanická vína oblasti okolo Levice a Bánské Štiavnice. Kousek na jih je Strekov, to už je národnostně Maďarsko – vína jsou zde více ohnivá a kořenitá. Naši vinou cestu zakončíme ve slovenské části Tokaje, kde se pijou vlašáky a furmity. To bude jízda! Těšte se!

Poznejte německou vinařskou oblast Nahe! V renesančím sále u radnice vám ji představí 2.11. majitelka vinařství paní Glorie Mathern. Oblast Nahe je u nás méně známou německou vinařskou oblastí. I zde vznikají nádherné ryzlinky i ostatní odrůdová vína, o čemž nás přesvědčí paní Gloria Mathern, majitelka a IV. generace stejnojmenného vinařství, které patří mezi 10 nejlepších v Nahe. Většina vinic vinařství Mathern je zařazena jako "Grand Cru".

Rakušáci na viniciTáborští sommeliéři M.Šimková a R. Ožvalt ze společnosti Pro-vino.cz si pro vás na 4. 11., taktéž v renesančím sále u radnice, připravili výjimečnou degustaci, během které vám představí špičková vína z vinic spadajících do kategorie Erste Lage. Toto označení nesou vybrané vinice, které poskytují nejlepší podmínky pro odrůdy typické v jednotlivých regionech a umožňují otisknout do vín to nejlepší z terroir. Na této degustaci budete mít možnost nejen ochutnat veltlíny a ryzlinky z jedné viničních trati od různých vinařů, ale také srovnat stejná vína jiných ročníků.
 

Svatý Martin a Zámecká slavnost vína

festival vína krumlovV programu festivalu nebude ani letos chybět tradiční příjezd sv. Martina na náměstí Svornosti v sobotu 11. 11. v 11:11 hod. spojený s ochutnávkou mladých svatomartinských vín. Na ni poté naváže týdenní nabídka Svatomartinského vína a menu ve vybraných krumlovských restauracích. Svatomartinské víno z náměstí Svornosti poputuje do desítky krumlovských restaurací, které budou svým hostům nabízet od soboty 11. listopadu minimálně do neděle 12. listopadu Svatomartinské víno a menu. Do akce se pravidelně zapojují tyto restaurace: Restaurace Tenis-Centrum, Hospoda 99, Hotel Růže, Café Retro, Papa´s Living Restaurant, Švamberský dům, hotel Zlatý Anděl, krčma Šatlava, Restaurace Maštal, Restaurace Jelenka, Hostinec Glokner Svachovka a cafe.bistro.winebar Kolektiv.

SommelierOblíbená Zámecká slavnost vína, která se bude konat v sobotu 25. listopadu v Zámecké jízdárně, představí několik desítek vinařství z tuzemska i zahraničí. Pro zájemce bude připraveno opět více než 300 vzorků vynikajících vín. Ve foyeru Zámecké jízdárny bude možno zakoupit teplé i studené občerstvení. Po celou dobu Zámecké slavnosti vína je možno zakoupit vína za zvýhodněnou festivalovou cenu.

A na závěr festivalu vás pozveme 1. a 2. prosince do TenisCentra v Chvalšinské ulici. Zde vás pan Michal Šetka, světové uznávaný degustátor, fotograf, publicista, znalec vín a šéfredaktor časopisu Wine & Degustation nás provede Burgundskem. Představí vám nejzajímavější, jak ikonické, tak i málo známé apelace, špičková vinařství a jejich vína z jedné z nejprestižnějších vinařských oblastí světa. Signifikantními odrůdami jsou zde Chardonnay a Pinot Noir, ale obeznámíte se i s místními specialitami.
Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Latrán v Českém Krumlově

Latrán v Českém Krumlově

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov a nachází se v severovýchodní části města.

Další aktuality

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky