Úvod > Aktuality > Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech
Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešane
">
Památky

Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

  • Vydáno26. května 2017
Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie letos připomíná 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu. V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války.
atentát na HeydrichaLetos si připomínáme 75. výročí působení první vlny československých parašutistů v protektorátu a provedení úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Československá obec legionářská se spolupracujícími subjekty po celý rok připravuje řadu vzpomínkových i edukačních akcí. Tou nejbližší je představení výstavy Anthropoid – 75 let, které proběhne v pátek 26. května v 13:00 v parku Klárov na Praze 1 hned u památníku 2. odboje. Místo nebylo vybráno náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou.  Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům.

Výstavou chtějí legionáři připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy celých rodin. Výstava bude na Klárově do 15. června, pak se přesune na Karlovo náměstí.


Zahájení sezony v Lešanech s dobovým táborem

LešanyV den 75. výročí provedení atentátu, tedy v sobotu 27. května, se připomínka atentátu přenese kousek za Prahu. V rámci zahájení sezony ve Vojenském technickém muzeu se legionáři rozhodli návštěvníkům připomenout i události kolem působení parašutistů v protektorátu. V Lešanech tak vyroste dobový tábor československých vojáků v Anglii, kde budou probíhat komentované ukázky výcviku i nasazení parašutistů. Program věnovaný parašutistům zajišťuje Rota Nazdar, která má v tomto ohledu obrovské zkušenosti a spoustu unikátní výzbroje a výstroje, kterou naši vojáci používali. Dlouhodobě se našim výsadkům věnují především po technické stránce a často svými zkušenostmi pomáhají filmařům a dokumentaristům.

Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na výzbroj a vybavení používané k provedení atentátu, ale také na funkční repliku radiostanice Libuše, pomocí které parašutisté udržovali spojení s Londýnem.
 

Vojenské ležení pod Klárovem a vzpomínka v Resslově ulici

Památník HeydrichiádyTradiční vzpomínkové akce vyvrcholí o víkendu 17. a 18. června, kdy na Karlově náměstí vyroste rozsáhlé vojenské ležení představující výcvikový tábor československých parašutistů v Anglii. Spolu s Městkou částí Praha 2 a Rotou Nazdar připravili legionáři rozsáhlý program, který doplní tradiční pietní akt, který každoročně probíhá u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

V plánu je i ukázka výcviku na osobní automobil, na které lze vysvětlit, jak byl atentát na Heydricha připravován a jak nakonec zřejmě podle nejnovějších poznatků proběhl.
Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.