ÚvodAktualityČeskobudějovická hvězdárna představí Hitlerovy hvězdářské přístroje
Zážitky

Českobudějovická hvězdárna představí Hitlerovy hvězdářské přístroje

  • 3. února 2012
Umělecké a historické předměty, které během války shromáždil Adolf Hitler, se stěhují z kláštera ve Vyšším Brodě, kam byla sbírka nacistického vůdce před třemi lety tajně uložena, do českobudějovické hvězdárny. K vidění je, mimo jiné, i 300 let starý model sluneční soustavy.
Astronomické přístroje a glóby se původně používaly k výuce astronomie. Na výstavě v budějovické hvězdárně a planetáriu je k vidění i unikátní 300 let starý model sluneční soustavy zvaný armilární sféra s teluriem. Jedná se o zjednodušený hvězdný glóbus, který zobrazuje základní souřadní systémy na obloze, tedy nebeský rovník, ekliptiku, obratníky a hlavní poledníky. Termín Telurium znamená, že pomůcka navíc znázorňuje vzájemnou polohu Slunce, Země a Měsíce. Na tyto funkce se většinou používaly přístroje dva, je proto unikátní, že tento kombinuje obojí. Telurium bylo vyrobeno ve Vídni po roce 1700. Pro výuku jej používali členové vyšebrodského cisterciáckého řádu, v rámci konfiskací za druhé světové války bylo zabaveno nacisty pro budoucí muzeum Adolfa Hitlera.

Když během druhé světové války německá armáda ovládala téměř celou Evropu, začal nacistický vůdce Adolf Hitler z území, které vojáci dobyli, shromažďovat umělecké a historické artefakty. Část předmětů nacisté shromáždili také ve vyšebrodském klášteře. Právě zde při osvobozování Československa v roce 1945 našli američtí vojáci vzácný hvězdářský přístroj – telurium. Mosazný mechanický model dalších 64 let putoval po rakouských muzeích a vystřídal depozitáře v Linci a ve Vídni. Do planetária zamíří po tomto modelu i další historické klášterní přístroje. Astronomové je opraví a vyčistí, některé pak představí veřejnosti.
Cisterciácký klášter Vyšší Brod Památky

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Další aktuality

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou na přelomu zimy a jara.
21. březen 2025 12:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou

Jihočeský kraj je oblíbenou destinací turistů všech možných zájmů. Na své si zde přijdou i ti, kteří vyznávají pěší turistiku a výlety či procházky v rozmanité krajině. Kudy z nudy vás pozve na jedny z nejkrásnějších míst, která potěší právě pěší turisty – projdou se cestami a stezkami okolo Vltavy či Lužnice, objeví tajemství Zlaté stezky a podniknou výpravu do hlubokých lesů České Kanady. Možností na toulky jihočeskou krajinou je ale daleko víc – za vyzkoušení stojí například Stezky do Prčice, Poutní stezky Toulavy anebo procházky v okolí Tábora.
12. březen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zve na letošní sezonu

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zahájí již 3. června 2025 novou letní divadelní sezonu. Vybírat můžete z činoher, opery či baletu. Nenechte si ujít výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci, které nabízí malým i velkým zájemcům zdejší unikátní „točna“. Inscenace světově proslulých autorů se odehrávají v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, na pozadí letohrádku Bellarie. Letní divadelní sezóna zde potrvá až do 7. září 2025.
5. březen 2025 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Prácheňské muzeum v Písku zahajuje od března sezónu

Další sezónu zahajuje od soboty 1. března 2025 Prácheňské muzeum v Písku kombinací tří výstav – přehlídkou retro módy, oslavou badatelských cest muzejních zoologů a pro velký zájem prodlouženou expozicí o doktorce Vlastě Kálalové-Di Lotti.
28. únor 2025 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
28. únor 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů na Lipně

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
27. únor 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pomozte s mapováním losa evropského

Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
27. únor 2025 8:00
Příroda, Jihočeský kraj

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 1. března 2025 se v Milevsku uskuteční již 163. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
25. únor 2025 12:00
Zážitky, Jihočeský kraj