ÚvodAktualityČesko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová
Příroda

Česko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová

Poslechněte si audio verzi článku
Stejně jako film Volání divočiny patřil k nejsledovanějším pořadům v televizi, bestsellerem se stala i knížka Příběh lvice Elsy. Víte, že autorkou vyprávění o neobyčejném přátelství lvice a dospělé ženy je Joy Adamsonová, rodačka z Opavy?
Spousta lidí netuší, že Joy Adamsonová se narodila v Opavě v rodině sudetských Němců, a to 20. ledna 1910. Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat, kterou po celém světě proslavily knížky o lvici Else, se původně jmenovala Friederike Victoria Gessnerová. Pocházela ze známé podnikatelské rodiny: její pradědeček Carl Weisshun vybudoval papírnu v Žimrovicích, jeho jméno dodnes připomíná unikátní Weisshuhnův kanál, papírenský náhon u Hradce nad Moravicí. V Opavě a v údolí řeky Moravice u Kružberku strávila malá Friederike dvanáct let, po rozvodu rodičů v roce 1922 se přestěhovala k babičce do Vídně. Dlouho nemohla najít své životní poslání a povolání. Vystudovala hru na klavír a zhruba do dvaceti let se vracela do rodného kraje; jezdila především do rodinné vily v osadě na Stoupách, která byla v místě dnešní Kružberské přehrady. Poté, co vilu zatopila voda, se už do českých zemí nevrátila.

V roce 1937 odjela společně s prvním manželem Viktorem von Klarvill do Afriky, a to kvůli hrozícímu válečnému konfliktu, protože její muž měl židovský původ. Už při plavbě na lodi se prý seznámila se švýcarským botanikem Peterem Ballym. Právě ten začal Friederice říkat Joy, radost, a také ji naučil znát africkou květenu. Joy začala kreslit a stala se z ní skvělá malířka: její rozsáhlý cyklus portrétů příslušníků keňských kmenů je vystavený v Keňském národním muzeu v Nairobi.

I přes několik rozchodů druhé manželství trvalo až do roku 1944, kdy se Joy seznámila s britským ochráncem přírody Georgem Adamsonem. Po boku známého strážce zvěře, který také patřil k zakladatelům moderních afrických národních parků, Joy dál malovala, a to nejenom přírodu, ale i zvířata a mizející africkou kulturu. Mimo jiné taky jako první žena pocházející z českých zemí vystoupila na Kilimandžáro a v roce 1956 začala pečoval o malou lví holčičku, kterou její muž George přinesl jednoho dne domů.

Život Joy Adamsonové se navždy změnil: kvůli špatně provedenému potratu nemohla mít děti, a možná proto se do malé lvice tak zamilovala. Dala jí jméno Elsa, pečlivě si zapisovala všechny poznatky o její výchově a shromažďovala také fotografie. Své deníky a bohatou fotodokumentaci později využila při psaní knížek. Ostatně její dům na břehu jezera Naivasha byl zvířecím sirotčincem. Kdekoli se objevilo osiřelé nebo nemocné zvíře, Joy se ho ujala. O lvici Else se rozepsala v knižní trilogii Born Free, Living Free a Forever Free, která v češtině vyšla souhrnně pod názvem Příběh lvice Elsy. Podle knížek bylo natočeno několik filmů a seriálů, například snímek Volání divočiny (Born Free, 1966), kde manžele Adamsonovy představovali Virginia McKennaová a Bill Travers. Film, který obletěl celý svět, získal dva Oscary za původní hudbu a za píseň Born Free.

Kromě Příběhu lvice Elsy v češtině vyšly také další knížky: Adamsonová v nich popisovala například soužití s levharticí Penny či gepardicí Pippou. Známá je i její autobiografie, která česky vyšla v roce 1984 pod názvem Volání divočiny. Její knížky byly přeloženy do desítek jazyků a dnes je zná celý svět.

Krutou ironií je, že i když manželé Adamsonovi dlouho pracovali s divokými šelmami, oba byli zavražděni lidmi. Joy zabil 3. ledna 1980 v keňské rezervaci Shaba její bývalý sluha, George byl zabit o devět let později při potyčce s pytláky. Stihl ještě napsat a vydat vydal knihu Můj život s Joy. Jejich životní osudy a natáčení známého filmu Volání divočiny popisuje dokument z roku 2011 Elsa – lvice, která změnila svět.

Elsa změnila i samotnou Joy. Opakovaně se nechala slyšet, že nejraději ve svém životě měla právě babičku a lvici Elsu. Podle svého přání nechala svůj popel rozprášit na hrobě milované lvice. Obě tak odpočívají na stejném místě v rezervaci Meru.
Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat Joy Adamsonová (20. ledna 1910, Opava – 3. ledna 1980, Shaba, Keňa, Afriku) je autorkou slavných knih o lvici Else. Napsala ale řadu dalších knížek o životě v Africe. Právě její knihy a filmy, podle nich natočené, dokázaly probudit civilizovaný svět k odpovědnosti za ničení divoké přírody. Díky Joy se na Afriku přestalo pohlížet jako na lovecký ráj a začalo se sem jezdit na „lovy beze zbraní“, z nichž si lidé místo trofejí vozí domů nádherné fotografie divoké přírody.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Opava

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Kružberk

Kružberk

Malá obec Kružberk nedaleko Budišova nad Budišovkou v okrese Opava se dostala do širšího povědomí až po dobudování Kružberské přehrady. Díky ní, a také proto, že se jedná o zdroj kvalitní pitné vody, je zde zvýšená ochrana prostředí. Kružberk a jeho okolí je tak jedním z nemnoha míst, kde je příroda dosud čistá a neposkvrněná. Proto je vítaným cílem návštěvníků a rekreačních turistů.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Jižně od Opavy leží město, které známe především díky romantickému zámku – a je to škoda. Zapomíná se totiž na celou řadu zajímavostí v okolí, od vyhlídek a rozhleden přes křížovou cestu a kalvárii až po řeku Moravici, jejíž údolí od Kružberku po Hradec patří k nejkrásnějším říčním údolím v Česku.

Další aktuality

Kam na sjezdovky do Beskyd? Máme tipy na nejlepší svahy

Moravskoslezské Beskydy patří k nejoblíbenějším terénům sjezdového lyžování Severní Moravy a Slezska. Tomu, kdo váhá, jaké ski areály zde navštívit poradí Kudy z nudy. Vybírat můžete například ze sjezdovek u Velkých Karlovic, Jablunkova či přímo na hřebenech při hranici se Slovenskem.
14. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
14. leden 2025 16:59
Památky, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní mistrovství České republiky v historickém lyžování bude letos v Beskydech

Mezinárodní mistrovství České republiky v historickém lyžování se letos přesouvá z Orlických hor do Beskyd, konkrétně do Ski Parku Gruň. Právě tady bude v sobotu 18. ledna 2025 nachystán nejen závodní program, ale také například soutěže pro diváky i závodníky.
14. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Kam za kouzlem zimy v Jeseníkách?

Při toulkách přírodou Jeseníků objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Díky mrazu se vodopády přemění na ledopády, v Karlově Studánce dokonce každoročně vzniká ledotrysk! Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy nádhernými Jeseníky!
5. leden 2025 11:20
Příroda, Moravskoslezský kraj

Kam za kulturou v Těšínském Slezsku? Na jedinečné výstavy se vydejte právě teď

Návštěvníci Těšínského Slezska mohou navštívit aktuálně hned několik zajímavých výstav. Muzeum Těšínska, Muzeum Bible nebo Muzeum Třineckých železáren a města Třince zvou na unikátní exponáty, jedinečné příběhy a nespočet zajímavostí.
5. leden 2025 9:45
Kultura, Moravskoslezský kraj

Vyhlídková věž v Ostravě je otevřena také na Nový rok

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Proč si tedy 1. ledna neudělat příjemnou procházku, kterou lze spojit s netradiční návštěvou vyhlídkové věže v Ostravě? Jen jednou ročně si tu máte možnost připít na další na zážitky bohatý rok a vychutnat si pohled na zimní Ostravu. Otevřeno je od 13:00 do 17:00 hodin.
31. prosinec 2024 10:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vydejte se na Nový rok na Praděd!

Unikátní 146,5 metru vysoká věž je neoddělitelnou součástí Pradědu a Jeseníků. Z rozhledny ve výšce 73 metrů jsou za příznivého počasí vidět Krkonoše (126 km), Beskydy (105 km), Malá Fatra (150 km). A kdo zdolá nejvyšší horu Jeseníků Praděd, může se těšit na zasloužené dobroty. Restaurace na Pradědu je nejvýše položenou, celoročně provozovanou restaurací v České republice. Užijte si opět Novoroční hvězdicový výstup na Praděd 2025! Akce se pořádá každoročně, proto i ve středu 1. 1. 2025 tomu nebude jinak. Schválně, zkuste se první den v novém roce vyhecovat a dopřejte si novoroční výstup na Praděd, určitě to bude nevšední zážitek!
31. prosinec 2024 9:22
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Zvířata v Zoo Ostrava si pochutnávají na vánočních stromcích

Chovatelé v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava začali v těchto dnech zpestřovat jídelníček některým zvířatům neprodanými vánočními stromky z hobby marketu. Byly nějak poškozené, a tedy neprodejné, nebo prodejcům prostě zbyly. Poškození ale nijak nevadí strávníkům v ostravské zoo, kterých není málo.
30. prosinec 2024 14:20
Příroda, Moravskoslezský kraj