ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Fantazie bez hranic v českém sci-fi světě
Zážitky

Česko mezi řádky: Fantazie bez hranic v českém sci-fi světě

Poslechněte si audio verzi článku
Zapomeňte na warp pohon, galaktické impérium i zelené mužíky. Česká sci-fi literatura možná nemá velké obzory, ale zato má velké nápady. A hlavně: její krajina je reálná a většinu kulis můžete vidět naživo. Není potřeba sedat do rakety – stačí vlak do Dobříše, dobré boty do lesa na Kokořínsko nebo pražská tramvajenka. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet po stopách české vědeckofantastické literatury.
Kudy z nudy a seriálem Česko mezi řádky vás tentokrát pozveme na výlet po stopách české vědeckofantastické literatury – a je to podobně jako u Kosmonauta z Čech, Návštěvníků a další sci-fi českých filmů a seriálů výprava jako z jiné dimenze! Její autoři mají rádi vědu, ale ještě raději mají pochybnosti. České příběhy ze světa science fiction často balancují na hraně sarkasmu, filozofie a pořádné míry konspirační šťávy. Nejsou jen o budoucnosti, ale i o naší současnosti – jen z jiného úhlu. Autoři jako Karel Čapek, Josef Nesvadba nebo Ludvík Souček psali o robotech a cestování časem, ale taky o tom, co znamená být člověkem, jak snadno se dá zmanipulovat pravda nebo co se stane, když se svět a zažitý systém utrhnou ze řetězu.

I současná česká sci-fi literatura si často vystačí s málem. Zjistíte to sami, podobně jako to, že se mezi jejími řádky se ukrývá celý vesmír. Ale nebojte, s Kudy z nudy se ani v paralelních realitách neztratíte. A navíc vám poradíme, kde se do které knížky začíst, abyste si to fakt užili. Tak pojďme na to!
 

Sci-fi po Česku

Prý to začal už Komenský: fanoušci uměleckého žánru sci-fi (aneb SF, zkratky anglického science fiction) pokládají za rané fantaskní dílo Labyrint světa a ráj srdce od Jana Amose Komenského (1592–1670). V jednom z vrcholných děl barokní literatury se možná nesetkáte s kybernetikou, zato s podobenstvím, alegorií a cestou vnitřním vesmírem rozhodně. Duchovní sci-fi z dob, kdy se člověk bál víc pekla než robotů, Komenský sice dokončil už v roce 1623, ale desítky let se k ní vracel a doplňoval ji.

Další základní kameny české sci-fi položili v druhé polovině 19. století Karel Pleskač v románu Život na Měsíci, Jakub Arbes v romanetu Svatý Xaverius, a Svatopluk Čech v příbězích pana Broučka; svého nehrdinného hrdinu spisovatel v roce 1888 poslal na Měsíc a vzápětí do 15. století. Na ně pak navázali další, od Karla Čapka až po současné autory. Prozkoumejte s Kudy z nudy jejich povídky, romány a příběhy, které vás zavedou do jiných dimenzí.
 

Co číst, když milujete science fiction, aneb od Čapka po Nesvadbu

Vedle mnoha žánrů se Karel Čapek (1890–1938) věnoval i žánru science fiction. Bez Karla Čapka a jeho bratra Josefa Čapka by svět neznal slovo robot (uznejte sami, bez něj by to ve sci-fi prostě nebylo ono) a možná by se ani neptal, jestli umělá inteligence náhodou nemá duši. Čapek nevymýšlel vzdálené galaxie, jeho apokalypsy se rodily v laboratořích, kancelářích a lidské pýše. Po dramatu R.U.R. (Rossum’s Universal Robots – Rossumovi Univerzální Roboti, 1920) mezi Čapkova klíčová díla sci-fi žánru patří „výbušný“ román Krakatit (1924) a román Válka s mloky. Když se v roce 1935 Čapek oženil se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou (1902–1968), dostali jako svatební dar doživotní právo žít v domě u rybníka Strž u Staré Huti nedaleko Dobříše. Právě tam dnes nahlédnete do Památníku Karla Čapka a jeho pracovny. Roboti se v ní sice nezrodili, ti už byli dávno na světě, ale s mloky je to jiná. Čapek svůj satirický sci-fi román napsal v roce 1935, poprvé vyšel na pokračování v Lidových novinách na přelomu roku 1935 a 1936.
 
Klasik novodobé české sci-fi je Ondřej Neff (*1945). Svou první sci-fi napsal v deseti letech, a celkem napsal přes sto knížek. V románu Tma zkoumá, co se stane, když civilizaci někdo vytáhne ze zásuvky – doslova. Všechny elektronické přístroje přestanou fungovat a lidstvo se ocitá zpátky ve středověku. Neffovy dystopie nejsou o raketách, ale o lidech, kteří si musí vystačit bez komfortu civilizace. A to v kulisách docela důvěrně známých. Tip Kudy z nudy: vydejte se na velké sídliště a hledejte panelákovou džungli, kde by se mohla klidně odehrát druhá vlna apokalypsy. A pátrejte po kontrastech: hypermoderní budovy vedle těch, které by při výpadku proudu zůstaly navěky temné.
 
Nejprodávanějším autorem současné literatury žánru sci-fi a fantasy je spisovatel Jiří Kulhánek (*1967). Je známý svou uzavřeností, tím, že nerad poskytuje rozhovory a prakticky vůbec nevystupuje na veřejnosti. Kulhánkovy romány Vládci strachu, Cesta krve a Divocí a zlí z 90. let se neproslavily jen tím, že srší nápady a mají spád, ale i paděláním. V antikvariátech se téměř nedají sehnat, pokaždé jdou na dračku a prodávají se za astronomické částky. Když se před časem v knižním second handu Knihobot objevilo několik desítek Kulhánkových starších a obtížně dostupných svazků, zjistilo se, že jde o padělky.
 
Mezi plodné autory tuzemské sci-fi patří Miroslav Žamboch (*1972). S Kulhánkem ho nespojuje jen sci-fi, ale také knížky nabité akci, humorem a sympatickými hrdiny. Nejpopulárnější knížky? Ty, ve kterých vystupuje postava Koniáše. Poprvé se představil ve sbírce povídek Poslední bere vše, přečíst si můžete ale i další knížky. Protože se stránkami Žamboch nešetří, i nadšení čtenáři si občas postěžují – například román Vlk samotář je prý „bichle, od které bolí ruce“.
 
Možná znáte román Cesta do středu Země. Napsal ho klasik žánru, francouzský spisovatel Jules Verne, a vypráví o třech odvážných mužích, kteří na Islandu přes kráter sopky podnikli cestu do nitra Země. Na něj navázal spisovatel Ludvík Souček (1926–1978), král české konspirační sci-fi, v románu Cesta slepých ptáků. Na jejích stránkách se po stopách staré expedice vydávají noví objevitelé a zkoumají záhadu radioaktivních ptáků bez očí. Druhý díl nazvaný Runa Rider pak prozrazuje, jak to všechno souvisí se zámořskými plavbami Vikingů. V Součkových světech nic není, jak vypadá, a všechno nějak souvisí s mimozemšťany, starými civilizacemi a utajenými vojenskými oblastmi. Jeho hrdinové bloudí mezi realitou a mýtem, a Součkovy knížky se tak nejlépe se čtou někde v lesích, kde kdysi stály radary. Tip Kudy z nudy? Brdy a okolí, Ralsko a Hradčany, tedy opomíjený ráj milovníků sci-fi, kde jsou bývalé vojenské základny, letiště, zaniklé obce a opuštěné bunkry. Místa, kde ticho není prázdné – jen dobře naslouchejte.
 
Nejvýznamnějším autorem vědeckofantastické literatury druhé poloviny 20. století byl vedle Ludvíka Součka lékař a spisovatel Josef Nesvadba (1926–2005). Jeho příběhy Tarzanova smrt, Einsteinův mozek nebo Výprava opačným směrem jsou plné ironie, etických otazníků a podivných vědeckých experimentů. Z reality stává labyrint a čas je jen další forma úniku. Praha v Nesvadbových knížkách není kulisa, je to bludiště myšlenek, absurdních situací a socialistických snů, co se rozplývají jak pára nad Vltavou. Kam vyrazit s Kudy z nudy? Kamkoliv, kde zažijete hlavní město jako zrcadlový svět – industriální Karlín, Invalidovna coby vědecký ústav, nebo opuštěná zákoutí Strahova. Urban sci-fi v reálném čase.
 

Další autoři a zajímavosti sci-fi

  • Pandořina skříňka od Jaroslava Veise (*1946) není jen klasická dystopie – je to svět po kolapsu, kde přežívá jen technologie, která dokáže přelstít samu sebe. Veisův styl je přesný, věcný, novinářsky svěží, a jeho budoucnosti až nepříjemně uvěřitelné.
  • Když už to vypadalo, že česká sci-fi upadá, přišel Jiří Walker Procházka (*1959) s Kenem Woodem, vesmírným westernem a kyberpunkem. Přečtěte si knížky jako Hvězdní honáci nebo Druhý krok nikam, a pochopíte. Za svá literární díla získal tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu i cenu Ludvíka Součka.
  • Na pomezí sci-fi a fantasy se pohybuje Vilma Kadlečková (*1971) a sága Mycelium, fúze sci-fi a fantasy s pořádně hutnou mytologií a psychedelickými prvky. I když se část děje odehrává ve vzdálených civilizacích, Praha zůstává výchozím bodem – konkrétně její univerzity, výzkumné ústavy a knihovny.
  • Petra Neomillnerová (*1970) a její Zaklínačka Lota je česká odpověď na Sapkowského. Lota se s ničím nemaže, chodí mezi světy, ale taky mezi vesnickými pověrami, lesními běsy a lidskou omezeností. Tahle fantasy má hodně blízko ke klasickým českým hororům – a také k podhorským oblastem a starým vsím, kde si každá chalupa nese nějaké tajemství. Nejlepší čítárna podle Kudy z nudy? Lesy, nejlépe temné, neprostupné a plné magie.
  • Jana Rečková (1956–2018) bývá trochu opomíjená, ale kdo ji zná, ten ví. Fantasy příběhy s jemnými prvky hororu, kde realita prosakuje do jiných rovin. Někdy z cizí planety, jindy z našich luhů a hájů, třeba Údolí žalozpěvu nebo Kniha prokletých.
  • Někteří z nás mají sci-fi v krvi už od dětství: stačí připomenout sérii oblíbených a úspěšných filmových grotesek s ústřední postavou Robotem Emilem z roku 1960. O něco mladší je Večerníček a Mach se Šebestovou, kteří se díky sluchátku dostali dál než sonda Voyager, nebo slavný vesmírný cestovatel Krtek. A nesmíme zapomenout na „paní Colombové českého sci-fi“, plyšáky Jů a Hele, jejichž existence možná nikdy nebyla řádně vysvětlena.
Víte, že Den sci-fi, který se slaví do roku, 2000 připadá na 2. ledna? To na počest slavného spisovatele Isaaca Asimova, který se narodil 2. ledna 1920.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko Příroda

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů Letní sporty

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Josef Čapek – český malíř, spisovatel a ilustrátor, starší bratr Karla Čapka

Josef Čapek – český malíř, spisovatel a ilustrátor, starší bratr Karla Čapka

Český malíř, grafik, ilustrátor a spisovatel Josef Čapek (23. března 1887, Hronov – mezi 13. a 15. dubnem 1945, Bergen-Belsen) byl starší bratr spisovatele Karla Čapka. Jeho malířský rukopis inspirovaný kubismem známe z řady obrazů a ilustrací, knižních obálek nebo scénických návrhů, z jeho literárních děl je nejznámější Povídání o pejskovi a kočičce.

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni Kultura

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni

Muzeum se nachází v nově vybudovaných prostorách památné fary u kostela sv. Petra a Pavla, kde jsou umístěny stálé expozice Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha.

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Když se řekne panelák, většině lidí naskočí obraz šedivé krychle, komunistického dědictví a nudné uniformity. Ale panelová sídliště v České republice skrývají mnohem víc. Jsou živým dokumentem doby, ukázkou masové bytové výstavby i experimentální architektury. A také domovem pro čtvrtinu obyvatel České republiky. Prozkoumejte s Kudy z nudy paneláky a sídliště jako neprávem opomíjenou součástí českého městského koloritu.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Knihobot – největší knižní secondhand

Knihobot – největší knižní secondhand

Knihobot je originální knižní secondhand, který vrací knížky do oběhu a dává jim další šanci. Seženete tak knížky, které už nikde nejsou k sehnání, či naopak aktuální novinky za zlomek běžné ceny. Knihobot vám také pomůže s přeplněnou knihovnou, a hlavně zařídí všechno kolem prodeje. Funguje po celém Česku, Slovensku, Rakousku a Německu, kde knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Knihobot směřuje stát se knižním gigantem v celé Evropě.

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

S Kudy z nudy se můžete vypravit na výlet do pravěku, do vesmíru, na dno moře anebo do daleké budoucnosti. Jak? Díky nejlepším filmům a seriálům ze žánru science fiction aneb sci-fi. Ačkoli mnohdy jde o filmy staré několik desítek let, rádi se na ně s jistou nostalgií díváme zas a znova. Pojďte si připomenout legendární amarouny, Ikarii, masožravou Adélu nebo vesmírnou loď Jan Hus!

Jakub Arbes – spisovatel, který v české literatuře zavedl žánr romaneto

Jakub Arbes – spisovatel, který v české literatuře zavedl žánr romaneto

Stejně jako je Malá Strana v Praze spojená s dílem Jana Nerudy, ke Smíchovu patří Jakub Arbes (12. června 1840, Praha – 8. dubna 1914, Praha), básník, prozaik a novinář. Smíchovský patriot do své rodné čtvrti zasadil řadu svých děl včetně Svatého Xaveria, jednoho ze svých nejznámějších romanet.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

Psal se rok 1920, ve světě zuřila pandemie španělské chřipky, divadla se zavírala a leckde lidé nosili roušky. Pravé v té době se poprvé objevili roboti: na světovou scénu vkráčeli v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.
26. duben 2025 10:46
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (26.4. – 27.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2025, Lázně ducha – zahájení litomyšlské lázeňské sezony 2025, Traktoriáda Vyskeř 2025, Oslava výročí osvobození Ostravy 2025, Chutě Zlínského kraje. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
25. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (26.4. – 27.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Hanami 2025, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves 2025, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2025, Beltain na zámku Nižbor 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
25. duben 2025 6:00
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
24. duben 2025 7:55
Zážitky

Užijte si letošní Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
24. duben 2025 7:04
Zážitky

Seznamte se: 23. dubna má svátek Vojtěch

Jméno Vojtěch má slovanský původ a je složené ze dvou částí, „voj” s významem vojna či válka, a „těch”, které znamená radost a potěšení. Jméno se tak překládá jako útěcha či posila vojska anebo radostný válečník. V Česku jde o velmi oblíbené křestní jméno, mezi námi žije asi padesát tisíc Vojtěchů, a i v současnosti patři mezi nejoblíbenější jména pro novorozené chlapečky. Všem Vojtům, Vojtěchům a Vojtíškům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!
23. duben 2025 10:30
Zážitky

Tipy, kam se vydat na pohodlný autovýlet

Je to tak – neoblíbenějším dopravním prostředkem pro cestování po Česku je automobil. Dnes vám proto přinášíme tipy na místa, kam lze dojet pohodlně autem, kde najdete parkoviště v těsné blízkosti památky a nemusíte tak počítat s namáhavým výšlapem kamsi do neznáma. Využijte naše tipy a naplánujte si pohodlný lenošivý výlet na zajímavá místa.
22. duben 2025 18:00
Zážitky

100 tipů na výlet za vlaky a po kolejích Českem

Máte cestovatelského ducha a rytmus kolébání vlaku vám zrychluje tep? Inspirujte se našimi tipy a projeďte se s námi po kolejích zajímavých železničních tratí nebo ve vagonech tažených parními lokomotivami Českem.
22. duben 2025 8:38
Zážitky