Úvod > Aktuality > České zoologické zahrady chrání outloně na Sumatře
Příroda

České zoologické zahrady chrání outloně na Sumatře

  • Vydáno7. listopadu 2020
Organizace The Kukang Rescue Program, jejímž cílem je boj proti ilegálnímu obchodu s divokými zvířaty a ochrana outloňů na Sumatře, existuje již 6 let. Zcela klíčovou roli nejen při jeho vzniku v roce 2014, ale i v průběhu dalších let a při mnoha aktivitách na ochranu přírody hrála a stále hraje podpora Zoo Ostrava a dalších zoologických zahrad.
outloňZáchranný program Kukang začal psát svůj příběh v roce 2014. Čerstvý absolvent České zemědělské univerzity v Praze a nyní ředitel Kukang programu František Příbrský se tehdy rozhodl založit na severu indonéského ostrova Sumatra doposud chybějící záchranné a rehabilitační centrum pro outloně – ohrožené a chráněné poloopice, které se kvůli své roztomilosti stávají častým předmětem pytláctví a nelegálního obchodu pro trh s domácími mazlíčky. A to i navzdory skutečnosti, že jsou jedinými jedovatými primáty světa. Na tom, že se plány na vznik záchranného programu pro outloně staly skutečností, měla již v počátku zásluhu Zoo Ostrava, která Františka Příbrského zaměstnala jako terénního zoologa působícího v Indonésii, pomohla financovat vznik samotného centra, a stala se tak hlavním partnerem programu.

outloňKromě toho je záchranný program Kukang jakožto vlajkový ochranářský projekt ostravské zoo podporován i díky projektu Dvě koruny ze vstupu. Hned v začátcích se po bok Zoo Ostrava jakožto druhý hlavní partner přidala i Zoo Olomouc, která jako svou terénní zooložku zaměstnala Lucii Čižmářovou, koordinátorku veterinární péče a welfare Kukang programu. Ve stejné době se k podpoře programu připojila také Zoo Liberec, která od samého počátku podporuje především tolik potřebné vzdělávání místních obyvatel – konkrétně chod Anglicko-environmentální školy pro děti žijící v blízkosti záchranného centra ve vesnici Bandar Baru. 
 

Další zoo a Ukradená divočina

Projekt_Kukang_CoffeeS rozvíjejícími se aktivitami programu se postupně během let podařilo navázat spolupráci s dalšími váženými partnery z řad českých i zahraničních moderních zoologických zahrad – jmenovitě se Zoo Hodonín, Zoo Na Hrádečku, polskou Zoo Wroclaw, německou NaturZoo Rheine, nizozemskou Ouwehands Zoo a zcela nově se započala spolupráce se Zoo Praha, konkrétně na ochraně luskounů.
 
Jedním z dalších konkrétních příkladů toho, jak se záchrannému programu Kukang podařilo propojit české i zahraniční zoologické zahrady ve prospěch společné podpory ochrany přírody, je kampaň Ukradená divočina informující o nelegálním obchodu se zvířaty v Evropě, potažmo v Česku. Kampaň původně vznikla ve spolupráci Zoo Ostrava s organizací The Kukang Rescue Program, ale od roku 2018 se k ní připojilo a výstavu jejích osvětových fotografií si ve svém areálu po Zoo Ostrava nainstalovalo již 15 dalších českých a slovenských zoo, německá Kölner Zoo, estonská Zoo Tallinn a přibývají další.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoopark Na Hrádečku

Zoopark Na Hrádečku

Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda