Úvod > Aktuality > České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům
Životní styl

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

  • Vydáno27. května 2022
Historie farmaceutické společnosti Zentiva sahá hodně hluboko: k lékárně U Černého orla, která na Malé Straně v Praze fungovala už v roce 1488. Nyní Zentiva vyvíjí, vyrábí a prodává zhruba 500 druhů generických a volně prodejných přípravků, má několik výrobních závodů a zaměstnává více než 4 500 lidí.

Zentiva

Stará továrna BF v Dolních Měcholupech ve 30. letech 20. století
Současné sídlo společnosti Zentiva na stejném místě
Nároží Zámecké a Nerudovy ulice v rohu Malostranského náměstí leží jen pár kroků od barokního chrámu sv. MikulášePraze. Tam, kde nyní sídlí Fragnerova lékárna U Černého orla, fungovala lékárna už v roce 1488. Majitelé domu bývali dvorní lékárníci a podle pověstí se tu připravovaly léky proti vodnatelnosti, revmatu nebo plísni, jejichž recepty sepsal sám alchymista Edward Kelley. Ten ostatně bydlel jen kousek odtud, na Jánském vršku.
 

Rodina Fragnerů

Během studií na pražské univerzitě byl v malostranské lékárně na praxi student Benjamin Fragner (1824–1886). Studium zakončil roku 1852 a několik let působil v lékárně v Písku. Tam se zamiloval do dcery velmi zámožného kupce, a ten jako věno novomanželům koupil od starého pana lékárníka Pujmana, který se chystal na odpočinek, právě malostranský dům s lékárnou U černého orla. Tehdy se psal rok 1857.

Chemik, farmaceut, florista a podnikatel Benjamin Fragner se o podnik náležitě staral: součástí lékárny se záhy stala malá výrobní a výzkumná laboratoř, kde připravoval léčiva a léčivé bylinné likéry podle vlastních receptů. Právě Benjamin Fragner je považovaný za zakladatele výroby farmaceutických specialit, které lékárna vyvíjí a vyrábí dodnes. Řada jeho výrobků byla pověstná a dobře známá, například Pražská domácí mast, exportovaná do mnoha zemí včetně USA a vyráběná ještě roku 1945, sirup proti kašli Sibrumin, Thymomel, Dr. Rosy balsám pro žaludek a řada dalších. V mládí se zde rovněž zaučoval nejstarší syn a pozdější dědic lékárny Karel Fragner (1861–1926).
 

Zrod moderní farmaceutické továrny

Karel Fragner udělal z lékárny nejmodernější podnik v Praze: přikoupil další objekt a na jejich místě nechal vystavět novorenesanční bytový dům, vyzdobený sgrafity od Mikoláše Alše. Na nároží dál sídlila lékárna U Černého orla, v zadním traktu zřídil Karel zřídil rozsáhlou farmaceutickou výrobu, v suterénu byla výzkumná laboratoř. Díky spojení výzkumu s výrobou a lékárnou je rod Fragnerů známý jako rod zakladatelů průmyslové farmaceutické výroby v českých zemích a pozdějším Československu.

Karel Fragner byl aktivně činný na mnoha dalších frontách: stál u vzniku městské hygienické stanice v Praze, působil v radě České lékárnické společnosti, věnoval se výzkumu léčebných látek a extraktů z přírodnin a v roce 1896 inicioval uspořádání pražské II. mezinárodní farmaceutické výstavy. Kromě toho sledoval světové trendy a své práce zveřejňoval v domácím i zahraničním odborném tisku. Na něj později navázal syn Dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977), chemik-farmaceut, průmyslník a manažer.

Přišlo ale další stěhování: za první republiky se totiž výroba farmaceutických preparátů v lékárně U Černého orla rozšířila natolik, že došlo na vybudování samostatné a moderní farmaceutické továrny. Její projekt vypracoval Jiří společně s bratrem Jaroslavem Fragnerem (1898–1967), známým českým architektem. Volba padla na Dolní Měcholupy, kde se nyní na místě původní továrny nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.
 

Zentiva

Továrna nazvaná BF podle zakladatele rodu Benjamina Fragnera zahájila výrobu léčivých přípravků v srpnu roku 1930. Za druhé světové války se stala útočištěm pro řadu odborníků a mladých talentovaných lidí, v podniku se také vyvíjel první český penicilin.

Po znárodnění roku 1946 došlo k oddělení továrny od lékárny a měcholupský podnik se coby největší farmaceutický závod v poválečném Československu stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a základním kamenem pro nově založený národní podnik Léčiva.

Po privatizaci v 90. letech spojením se slovenskou farmaceutickou společností Slovakofarma vznikla nová firma Zentiva. Ta v roce 2004 vstoupila na burzu cenných papírů v Praze a v Londýně, a prošla několika organizačními a vlastnickými změnami. Od roku 2009 spadala pod francouzského výrobce léků Sanofi, nyní je majitelem fond Advent International.
 

Víte, že…?

  • Podnik Zentiva je dnes největším českým výrobcem léčiv a jedním z největších výrobců léků ve střední Evropě.
  • Zentiva vyrábí zejména generická léčiva, tedy obsahující stejnou účinnou látku jako originální nové léky po skončení jejich patentové ochrany.
  • Společnost zaměstnává více než 4 500 lidí v několika evropských zemích, z toho 1 500 v Česku.
  • Zentiva má tři výrobní závody, v Praze, rumunské Bukurešti a indickém Ankleshwaru.
  • 75 procent léků společnosti pro české pacienty se vyrábí v Praze.
Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

V září 1921 v pouhých osmačtyřiceti letech zemřel Jan Janský, lékař, který jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty