Úvod > Aktuality > České značky: Turistické známky
Letní sporty

České značky: Turistické známky

Poslechněte si audio verzi článku
Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už 25 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.
Propadnout sběratelské vášni není těžké. Pokud turistické známky nesbíráte sami, určitě znáte někoho, kdo dřevěnými kolečky zdobí světy svého bytu a postupně mu dochází místo. Není divu, aktuální čísla z konce roku 2022 jsou hodně vysoká. Kdo chce mít pohromadě všechny dosud vydané turistické známky, musí najít místo pro téměř šest tisíc dřevěných placek. Vydáno už totiž bylo 2799 běžných turistických známek, 2705 výročních a 279 prémiových. Pokud vám nějaká chybí anebo pokud je zkrátka jen máte rádi a chcete jich vidět co nejvíc na jediném místě, vydejte se do Rýmařova.
 

Jak vznikly Turistické známky?

Na začátku nebyl podnikatelský nápad, ale běžná dětská bojovka v Jeseníkách. Vymysleli ji Ladislav Šín a David Holub, jinak skautští vedoucí a trampové Gin a Koumes. Její součástí byla různě barevná a očíslovaná dřevěná kolečka. Skautům z Rýmařova se zalíbila, začali je sbírat, a autoři celého nápadu se po čase rozhodli začít vyrábět kolečka s motivy turisticky atraktivních míst i pro ostatní, ve velkém. Turistické známky byly na světě.
 
Dodnes se vyrábějí stejně jako před lety, unikátní technologií s využitím ražby a vypalování z kovové gravírované raznice. Metoda je trvanlivá, a tak i na těch nejstarších kouscích je grafika stále dobře čitelná.
 

Turistické známky aneb jak poznat kraj za humny

Z Rýmařova je to na Praděd jen kousek, a tak první turistická známka č. 1 byla vyrobena v roce 1997 právě pro Praděd. Jenže pro turistické známky je originální hlavně propojení sběratelské hry s prodejem konkrétní známky jedině v místě, k němuž patří, případně v nejbližším možném místě. Kolečko s obrázkem staré rozhledny a moderního vysílače na Pradědu tak neseženete ani na Ovčárně, ani na Švýcárně anebo v Karlově Studánce – musíte si pro ně dojít opravdu až na vrcholek nejvyšší hory Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, do nadmořské výšky 1491 metrů.
 
Po Pradědu následovala další místa v okolí: č. 2 měla Ovčárna, č. 3 Karlova Studánka, č. 4 Šerák a č. 5 Červenohorské sedlo, č. 6 Malá Morávka – Karlov, č. 7 Rejvíz, č. 8 Švýcárna, č. 9 Ramzová a č. 10 horská chata Alfrédka. Pak už rýmařovští skauti nemohli tvrdit, že kraj za humny neznají, a tak se Turistické známky vydaly dál do světa, konkrétně do Krkonoš na Luční boudu (č. 11). Další na seznamu byly Orlické hory a Rokytnice v Orlických horách (č. 25), v Jizerských horách patřilo prvenství rozhledně Štěpánka (č. 32) a v Beskydech Soláni (č. 45). Vůbec první známka pro historickou památku měla číslo 100 a patřila Chebskému hradu.
 

Turistické známky a nová známková místa

Nejznámější místa už své turistické známky mají; najdete mezi nimi hrady a zámky, církevní, vojenské i technické památky, historická města či skanzeny, ale také přírodní krásy: hřebeny hor, řeky a jezera, jeskyně a podzemí, skalní města nebo zoologické zahrady. Jak ale připomínají autoři nápadu, stále platí, že turistická známková místa jsou skutečně kvalitním cílem výletu a nekopírují komerční výletní cíle s davy turistů. Naopak, často upozorňují na nové naučné stezky, zříceniny ukryté v lesích nebo nové rozhledny, protože lidé mnohdy netuší, co mají kousek za humny.
 
Každý rok přibývá asi padesát nových míst a o vydání nových známek rozhodují sami sběratelé v internetovém hlasování. V roce 2022 se tak například svých turistických známek dočkaly Památník Zámeček v Pardubicích, zaniklá osada KönigsmühleKrušných horách, společnost Marlenka ve Frýdku-Místku, Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy, nebo Clam-Gallasův palácPraze.
 

Za turistickými známkami do Rýmařova

Fandové turistických známek už dávno našli cestu do Rýmařova, kde vzniklo Muzeum turistických známek. Je tu také Nultý rozcestník, který má známkové číslo 2000 a slouží jako výchozí místo výletů do okolí, kavárna a restaurace, a také Návštěvnické centrum. Tady nejenže uvidíte všechny známky pohromadě, ale seženete tu i kousky, které ve vaší sbírce chybí – a to nejenom české, ale i polské, německé, anglické, zkrátka všechny, které kdy byly vydány.
 
Sbírání ale má svá pravidla, a tak tu získáte jen známky z míst, na kterých jste opravdu byli. Pokud chcete doplnit svou sbírku o místa, na kterých nebyla známka dostupná, vezměte s sebou důkazy o návštěvě – fotografie, účtenky, cokoliv, případně si GPS navštíveného místa zaznamenejte v mobilní aplikaci.
 
Sortiment se postupně rozšířil také o turistické nálepky nebo originální pohlednice nazývané výletky, koupit si můžete i medaile a štítky na turistické hole, speciální atlas turistických známkových míst anebo krabice či skříňky, v nichž si známky vystavíte.
 

Hlasová encyklopedie, sběratelská hra a další zajímavosti

Součástí Turistické známky je QR kód, takzvaný Audiobedekr či hlasová encyklopedie. Potřebujete jen chytrý telefon se čtečkou kódů, a pak už vám hlasový průvodce odvypráví příběh daného známkového místa.
 
S Turistickými známkami se také hraje sběratelská hra: stačí nasbírat řadu deseti jakýchkoliv číselně navazujících papírových kuponů, které jsou součástí Turistických známek, nalepit je na papír a doporučeně zaslat na adresu společnosti Turistické známky do Rýmařova. Za každých deset kuponů zdarma získáte Prémiovou turistickou známku, pokaždé jinou. Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným Žolíkem. Stejně jako v kartách jím lze nahradit kterékoli číslo, které vám chybí. Po získání 50 Prémiových známek se stáváte Bronzovým sběratelem, po nasbírání 100 Prémiových známek se stáváte Stříbrným sběratelem a po dosažení 150 Prémiových známek se stáváte Zlatým sběratelem. Svou pozici mezi všemi sběrateli můžete neustále sledovat v žebříčku sběratelů.​
Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě

K létu patří koupání – ať už na přehradě nebo v koupališti, pískovně či zatopeném lomu. Projeli jsme všech čtrnáct krajů a vybrali tradiční koupací místa, kde se rozhodně nebudete nudit, i místa neobjevená, méně známá a taková, kde si užijete zajímavé adrenalinové radovánky. Jdeme na to, vy si jen sbalte plavky, ručník, opalovací krém a deku!

Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově

Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově

Turistické známky – to jsou vzpomínky s vůní dřeva.

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

U příležitosti loňského 100. výročí zrození krkonošských němých značek vyrobila Správa KRNAP přes zimu značky nové. Sedm desítek „Muttichovek“ (podle příjmení jejich tvůrce – Kamila Vladislava Mutticha) v bude během června rozmístěno v terénu, aby doplnily a zahustily současnou síť těchto nezaměnitelných červených symbolů navádějící turisty do bezpečí horských bud, osad či obcí a měst. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se v této době nic podobného nepoužívá.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty