Úvod > Aktuality > České značky: Turistické známky
Letní sporty

České značky: Turistické známky

  • Vydáno14. listopadu 2022
Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už 25 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.
Propadnout sběratelské vášni není těžké. Pokud turistické známky nesbíráte sami, určitě znáte někoho, kdo dřevěnými kolečky zdobí světy svého bytu a postupně mu dochází místo. Není divu, aktuální čísla z konce roku 2022 jsou hodně vysoká. Kdo chce mít pohromadě všechny dosud vydané turistické známky, musí najít místo pro téměř šest tisíc dřevěných placek. Vydáno už totiž bylo 2799 běžných turistických známek, 2705 výročních a 279 prémiových. Pokud vám nějaká chybí anebo pokud je zkrátka jen máte rádi a chcete jich vidět co nejvíc na jediném místě, vydejte se do Rýmařova.
 

Jak vznikly Turistické známky?

Na začátku nebyl podnikatelský nápad, ale běžná dětská bojovka v Jeseníkách. Vymysleli ji Ladislav Šín a David Holub, jinak skautští vedoucí a trampové Gin a Koumes. Její součástí byla různě barevná a očíslovaná dřevěná kolečka. Skautům z Rýmařova se zalíbila, začali je sbírat, a autoři celého nápadu se po čase rozhodli začít vyrábět kolečka s motivy turisticky atraktivních míst i pro ostatní, ve velkém. Turistické známky byly na světě.
 
Dodnes se vyrábějí stejně jako před lety, unikátní technologií s využitím ražby a vypalování z kovové gravírované raznice. Metoda je trvanlivá, a tak i na těch nejstarších kouscích je grafika stále dobře čitelná.
 

Turistické známky aneb jak poznat kraj za humny

Z Rýmařova je to na Praděd jen kousek, a tak první turistická známka č. 1 byla vyrobena v roce 1997 právě pro Praděd. Jenže pro turistické známky je originální hlavně propojení sběratelské hry s prodejem konkrétní známky jedině v místě, k němuž patří, případně v nejbližším možném místě. Kolečko s obrázkem staré rozhledny a moderního vysílače na Pradědu tak neseženete ani na Ovčárně, ani na Švýcárně anebo v Karlově Studánce – musíte si pro ně dojít opravdu až na vrcholek nejvyšší hory Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, do nadmořské výšky 1491 metrů.
 
Po Pradědu následovala další místa v okolí: č. 2 měla Ovčárna, č. 3 Karlova Studánka, č. 4 Šerák a č. 5 Červenohorské sedlo, č. 6 Malá Morávka – Karlov, č. 7 Rejvíz, č. 8 Švýcárna, č. 9 Ramzová a č. 10 horská chata Alfrédka. Pak už rýmařovští skauti nemohli tvrdit, že kraj za humny neznají, a tak se Turistické známky vydaly dál do světa, konkrétně do Krkonoš na Luční boudu (č. 11). Další na seznamu byly Orlické hory a Rokytnice v Orlických horách (č. 25), v Jizerských horách patřilo prvenství rozhledně Štěpánka (č. 32) a v Beskydech Soláni (č. 45). Vůbec první známka pro historickou památku měla číslo 100 a patřila Chebskému hradu.
 

Turistické známky a nová známková místa

Nejznámější místa už své turistické známky mají; najdete mezi nimi hrady a zámky, církevní, vojenské i technické památky, historická města či skanzeny, ale také přírodní krásy: hřebeny hor, řeky a jezera, jeskyně a podzemí, skalní města nebo zoologické zahrady. Jak ale připomínají autoři nápadu, stále platí, že turistická známková místa jsou skutečně kvalitním cílem výletu a nekopírují komerční výletní cíle s davy turistů. Naopak, často upozorňují na nové naučné stezky, zříceniny ukryté v lesích nebo nové rozhledny, protože lidé mnohdy netuší, co mají kousek za humny.
 
Každý rok přibývá asi padesát nových míst a o vydání nových známek rozhodují sami sběratelé v internetovém hlasování. V roce 2022 se tak například svých turistických známek dočkaly Památník Zámeček v Pardubicích, zaniklá osada KönigsmühleKrušných horách, společnost Marlenka ve Frýdku-Místku, Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy, nebo Clam-Gallasův palácPraze.
 

Za turistickými známkami do Rýmařova

Fandové turistických známek už dávno našli cestu do Rýmařova, kde vzniklo Muzeum turistických známek. Je tu také Nultý rozcestník, který má známkové číslo 2000 a slouží jako výchozí místo výletů do okolí, kavárna a restaurace, a také Návštěvnické centrum. Tady nejenže uvidíte všechny známky pohromadě, ale seženete tu i kousky, které ve vaší sbírce chybí – a to nejenom české, ale i polské, německé, anglické, zkrátka všechny, které kdy byly vydány.
 
Sbírání ale má svá pravidla, a tak tu získáte jen známky z míst, na kterých jste opravdu byli. Pokud chcete doplnit svou sbírku o místa, na kterých nebyla známka dostupná, vezměte s sebou důkazy o návštěvě – fotografie, účtenky, cokoliv, případně si GPS navštíveného místa zaznamenejte v mobilní aplikaci.
 
Sortiment se postupně rozšířil také o turistické nálepky nebo originální pohlednice nazývané výletky, koupit si můžete i medaile a štítky na turistické hole, speciální atlas turistických známkových míst anebo krabice či skříňky, v nichž si známky vystavíte.
 

Hlasová encyklopedie, sběratelská hra a další zajímavosti

Součástí Turistické známky je QR kód, takzvaný Audiobedekr či hlasová encyklopedie. Potřebujete jen chytrý telefon se čtečkou kódů, a pak už vám hlasový průvodce odvypráví příběh daného známkového místa.
 
S Turistickými známkami se také hraje sběratelská hra: stačí nasbírat řadu deseti jakýchkoliv číselně navazujících papírových kuponů, které jsou součástí Turistických známek, nalepit je na papír a doporučeně zaslat na adresu společnosti Turistické známky do Rýmařova. Za každých deset kuponů zdarma získáte Prémiovou turistickou známku, pokaždé jinou. Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným Žolíkem. Stejně jako v kartách jím lze nahradit kterékoli číslo, které vám chybí. Po získání 50 Prémiových známek se stáváte Bronzovým sběratelem, po nasbírání 100 Prémiových známek se stáváte Stříbrným sběratelem a po dosažení 150 Prémiových známek se stáváte Zlatým sběratelem. Svou pozici mezi všemi sběrateli můžete neustále sledovat v žebříčku sběratelů.​
Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově

Návštěvnické centrum Turistických známek v Rýmařově

Turistické známky – to jsou vzpomínky s vůní dřeva.

Další aktuality

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 27. listopadu do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
Moravskoslezský kraj | Památky

Na hradech a zámcích je stále živo: zámecké vánoční prohlídky, které pohladí po duši

Hrady a zámky v adventním i vánočním čase nabízejí nevšední zážitky. Věděli byste například, jak trávily svátky šlechtické rodiny, co se servírovalo ke štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček za první republiky? Někde vám nabídnou také zajímavý vánoční kvíz, jinde si můžete prohlédnout zámecké komnaty svým tempem bez průvodce. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky otevřených památek.
Moravskoslezský kraj | Kultura

Evropský lázeňský svaz ocenil Lázně Darkov za léčbu roboty

Na letošní konferenci Evropského svazu lázní ve slovenských Piešťanech získaly Lázně Darkov v soutěži ESPA Innovation Awards speciální cenu poroty za inovativní léčbu robotickými přístroji. Předčily tím konkurenční lázeňská místa z celé Evropy.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 5. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který vpodvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu do zoo v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hod.
Moravskoslezský kraj | Příroda