ÚvodAktualityČeské značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model
Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Poslechněte si audio verzi článku
Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Ano, skutečně je to takhle jednoduché: TONAK je zkratka továrny na klobouky, kterou v Novém Jičíně založil Jan Nepomuk Hückel již v roce 1799. Tradice kloboučnického řemesla na Novojičínsku jsou ale mnohem staršího data, klobouky se tu vyráběly už v roce 1630 (a možná ještě mnohem dřív). Když koncem 18. století vznikla první manufaktura, její výrobky si záhy našly cestu do všech koutů světa. V roce 1865 zavedl Hückel pracovní stroje a stal se zakladatelem mechanizované tovární výroby srstěných klobouků. Na slavnou éru firem Johann Hückel’s Söhne, Anton Peschel či Bratři Böhmové navázal současný Tonak.
 

Fezy a buřinky

Pod značkou Tonak se spojily dvě konkurenční firmy: novojičínská fabrika a Fezko Strakonice, proslavená výrobou fezů a pletených baretů a čepic. Společně se řadí mezi tři největší světové kloboučnické firmy, ostatně do zahraničí míří osmdesát procent všech výrobků. V Novém Jičíně se vyrábějí například židovské klobouky pro Ameriku a Izrael, fezy pro muslimské země, plstěné klobouky pro Japonsko nebo černé buřinky pro indiánky v Peru a Bolívii. Šijí se tu také barety a brigadýrky pro pošťáky, čepice pro armádu, policii, vězeňskou službu i pro hasiče.

Značka má vlastní návštěvnické centrum: najdete je přímo v centru novojičínské památkové rezervace na nároží Masarykova náměstí v Laudonově domě.
 

Příběh Laudonova domu

Dům U Laudona sloužil jako zájezdní hostinec. Na jaře 1790 sem konflikt s Pruskem zavedl jednoho z největších vojevůdců 18. století, generála Ernsta Gideona von Laudona. Dobové zprávy říkají, že čtyřiasedmdesátiletý muž si získal náklonnost místních obyvatel, s nimiž si zasoutěžil ve střelbě. Druhý pobyt téhož roku na přelomu června a července se mu však stal osudným. Laudon onemocněl těžkým zápalem plic a 14. července zemřel. Na památku geniálního stratéga a obávaného protivníka, jehož jméno inspirovalo dodnes známou kletbu „himmellaudon“, dům nese jeho jméno.

Dnes si tu prohlédnete expozici věnovanou slavnému generálovi včetně dioramatu bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky, u repliky děla si vyzkoušíte dovednosti dělostřelců a zahrát si můžete i zábavnou kvízovou hru Laudoncaching.
 

Město klobouků

Protože ale jste v Novém Jičíně, tím hlavním v Laudonově domě pro vás bude Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků. Najdete tu kavárnu, podnikovou prodejnu Tonaku a hlavně interaktivní expozici se spoustou lákadel. Seznámíte se s technologií výroby klobouků, s jejich tvarováním a lisováním. Spoustu zábavy si užijete v ateliéru, kde dostanete balíček se zmenšeným polotovarem a zdobením, ze kterého si vytvoříte originální suvenýr.

Pro děti tu mají hrací koutek, pro skutečné milovníky pokrývek hlavy zkoušírnu. V ní objevíte množství různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení a vybírání nejslušivějšího modelu. Fotografii pak můžete přes webkamerový program poslat dál do světa.
 

Nechte na hlavě!

Právě tak se jmenuje stálá expozice klobouků v novojičínském Žerotínském zámku. Stovky různorodých pokrývek hlavy se tu představují samostatně i ve scénách, nechybí ani kloboučnický krám, prvorepubliková cukrárna nebo původní kloboučnická dílna se vzorkovníky, formami a dalším náčiním. Raritou je sbírka klobouků a čepic, které nosily různé významné osobnosti; v Muzeu Novojičínska mají například klobouky Františka Palackého, následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Jana Nerudy i manšestrový klobouček Emila Zátopka. I tady můžete zkoušet dle libosti: v dobovém fotoateliéru se můžete nechat vyfotografovat ve vlastním nebo zapůjčeném klobouku.
Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Okolí Nového Jičína přímo láká k výletu. Navštívit můžete hrad Starý Jičín, zámek Lešná či kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích. Dozvíte se zajímavosti o výrobě klobouků, kde zemřel slavný "generál Loudon", co zanechal ďábel na hradu ve Starém Jičíně anebo kde si prohlédnete jedinečné barokní podlahy.

Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí

Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí

Výlet z Nového Jičína vás zavede k nejlubší propasti České republiky, do nitra aragonitových jeskyní a k památníkům významných osobností – J.G.Mendela, J.A.Komenského či moravského kovboje Bohumila Kašpárka. Zlatým hřebem výletu je návštěva barokního zámku Kunín.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě Zážitky

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Městská památková rezervace Nový Jičín Památky

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro Nového Jičína se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem okolních ulic je od roku 1967 městskou památkovou rezervací. Turistické informační centrum pro vás připravilo Procházku městem – průvodce rezervací, kterého si můžete zdarma vyzvednout.

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína Letní sporty

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.

Muzeum Novojičínska Kultura

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující zejména industriální atraktivity Moravskoslezského kraje. Zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Technotrasa představuje tyto památky neotřele, se zážitkem. Vnímat surový půvab i nepopiratelný a pokaždé svébytný genius loci přitom můžete všemi smysly. Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“.

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Poznejte jejich půvab i svébytný genius loci. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Udělejte si pěkný podzimní výlet a zažijte Technotrasu na vlastní kůži!

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny Zážitky

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny

Historické perly pod Beskydami, to jsou Nový Jičín, Příbor, Štramberk a Frýdek-Místek. Každá má svou jedinečnou unikátnost. Jakou? To zjistíte při své návštěvě. Prohlídky jsou určeny primárně pro skupiny, na objednávku.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na severní Moravě

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
19. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe

Festival Colours of Ostrava, který začíná 17. července 2024 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne to nejlepší ze současné světové hudební a popkulturní scény. Největšími hvězdami budou interpreti Lenny Kravitz, Sam Smith, James Blake, Sean Paul, Zara Larsson, Kawala, Gary Clark Jr. a další. Kapela Queens of the Stone Age do Ostravy letos nedorazí, ale nahradí jej jeden z nejlepších kytaristů současnosti Tom Morello.
17. červenec 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Lesní slavnost Lapků z Drakova pomáhá zachránit unikátní Lorenzovu huť

Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 20. a v neděli 21. července 2024 návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž již 29. ročník populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranné stavební práce historické dřevouhelné hutě, ojedinělé technické památky Jesenicka.
16. červenec 2024 14:51
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj