!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model
"> "> ">
Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Vydáno 10. února 2019
Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Ano, skutečně je to takhle jednoduché: TONAK je zkratka továrny na klobouky, kterou v Novém Jičíně založil Jan Nepomuk Hückel již v roce 1799. Tradice kloboučnického řemesla na Novojičínsku jsou ale mnohem staršího data, klobouky se tu vyráběly už v roce 1630 (a možná ještě mnohem dřív). Když koncem 18. století vznikla první manufaktura, její výrobky si záhy našly cestu do všech koutů světa. Na slavnou éru firem Johann Hückel’s Söhne, Anton Peschel či Bratři Böhmové navázal současný Tonak.
 

Fezy a buřinky

Pod značkou Tonak se spojily dvě konkurenční firmy: novojičínská fabrika a Fezko Strakonice, proslavená výrobou fezů a pletených baretů a čepic. Společně se řadí mezi tři největší světové kloboučnické firmy, ostatně do zahraničí míří osmdesát procent všech výrobků. V Novém Jičíně se vyrábějí například židovské klobouky pro Ameriku a Izrael, fezy pro muslimské země, plstěné klobouky pro Japonsko nebo černé buřinky pro indiánky v Peru a Bolívii. Šijí se tu také barety a brigadýrky pro pošťáky, čepice pro armádu, policii, vězeňskou službu i pro hasiče.
Značka má vlastní návštěvnické centrum: najdete je přímo v centru novojičínské památkové rezervace na nároží Masarykova náměstí v Laudonově domě.
 

Příběh Laudonova domu

Dům U Laudona sloužil jako zájezdní hostinec. Na jaře 1790 sem konflikt s Pruskem zavedl jednoho z největších vojevůdců 18. století, generála Ernsta Gideona von Laudona. Dobové zprávy říkají, že čtyřiasedmdesátiletý muž si získal náklonnost místních obyvatel, s nimiž si zasoutěžil ve střelbě. Druhý pobyt téhož roku na přelomu června a července se mu však stal osudným. Laudon onemocněl těžkým zápalem plic a 14. července zemřel. Na památku geniálního stratéga a obávaného protivníka, jehož jméno inspirovalo dodnes známou kletbu „himmellaudon“, dům nese jeho jméno.
Dnes si tu prohlédnete expozici věnovanou slavnému generálovi včetně dioramatu bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky, u repliky děla si vyzkoušíte dovednosti dělostřelců a zahrát si můžete i zábavnou kvízovou hru Laudoncaching.
 

Město klobouků

Protože ale jste v Novém Jičíně, tím hlavním v Laudonově domě pro vás bude Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků. Najdete tu kavárnu, podnikovou prodejnu Tonaku a hlavně interaktivní expozici se spoustou lákadel. Seznámíte se s technologií výroby klobouků, s jejich tvarováním a lisováním. Spoustu zábavy si užijete v ateliéru, kde dostanete balíček se zmenšeným polotovarem a zdobením, ze kterého si vytvoříte originální suvenýr. Pro děti tu mají hrací koutek, pro skutečné milovníky pokrývek hlavy zkoušírnu. V ní objevíte množství různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení a vybírání nejslušivějšího modelu. Fotografii pak můžete přes webkamerový program poslat dál do světa.
 

Nechte na hlavě!

Právě tak se jmenuje stálá expozice klobouků v novojičínském Žerotínském zámku. Stovky různorodých pokrývek hlavy se tu představují samostatně i ve scénách, nechybí ani kloboučnický krám, prvorepubliková cukrárna nebo původní kloboučnická dílna se vzorkovníky, formami a dalším náčiním. Raritou je sbírka klobouků a čepic, které nosily různé významné osobnosti; v Muzeu Novojičínska mají například klobouky Františka Palackého, následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Jana Nerudy i manšestrový klobouček Emila Zátopka. I tady můžete zkoušet dle libosti: v dobovém fotoateliéru se můžete nechat vyfotografovat ve vlastním nebo zapůjčeném klobouku.
 
Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.

Naučná stezka Novojičínská kopretina

Naučná stezka Novojičínská kopretina

Novojičínská kopretina je naučná stezka o délce 80,5 kilometru vedoucí význačnými místy v okolí Nového Jičína. Lze ji absolvovat i na kole a některé její části v zimních měsících též na lyžích.

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Vydejte se s námi na putování historickým Novým Jičínem - městem klobouků a památek. Leták s názvem "Procházku městem", která vás provede nejzajímavějšími místy MPR a celého města si můžete vyzvednout v Informačním centru.

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Další aktuality

17.4.
2021
Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Severní Morava a Slezsko | Příroda
16.4.
2021
Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Severní Morava a Slezsko | Památky
13.4.
2021
K bunkru Na Trati při populární Technotrase povede nová stezka

K bunkru Na Trati při populární Technotrase povede nová stezka

Severní Morava a Slezsko | Památky