Úvod > Aktuality > České značky: společnost Avast a české Silicon Valley
Zážitky

České značky: společnost Avast a české Silicon Valley

  • Vydáno25. března 2021
Českou antivirovou společnost Avast zná téměř každý, kdo pracuje na počítači: buduje nástroje na zabezpečení a ochranu soukromí pro všechny, ať jste kdokoli a kdekoli, a ať se připojujete jakkoli. Společnost chrání přibližně 40 procent domácích počítačů na světě, její sídla v Praze a Brně vypadají jako budovy technologických firem v Silicon Valley a za pozornost stojí i nadační fond Avast a charitativní projekty. Nejnověji třeba rodinná nadace, kterou založili generální ředitel společnosti Ondřej Vlček společně s manželkou Katarínou.
Psal se rok 1988, když se Pavel Baudiš setkal se vzorkem viru Vienna. Zaujal ho natolik, že napsal program na jeho odstranění. Ukázal ho svému kolegovi Eduardu Kučerovi a společně založili družstvo Alwil, pod jehož hlavičkou začali program distribuovat jako první avast! antivirus. Název Avast společnost užívá od roku 2010: tehdy firma Alwil zvolila nové jméno podle svého ikonického softwaru. Dnes je Avast jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení, dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce.
 

Malé české Křemíkové údolíPozemky dražší než na Manhattanu a sídla všech důležitých počítačových a technologických firem typu Google, Apple, Facebook, Adobe nebo Hewlett-Packard: to je Silicon Valley alias Křemíkové údolí u San Francisca. Kdo něco znamená, je tady. Pro údolí prý vymyslel jméno už v 70. letech novinář Don Hoefler, když popisoval zdejší trend v koncentraci firem, zabývajících se křemíkovými mikročipy a počítači. Původně se tu rozprostíraly nekonečné ovocné sady a místo mělo poetický název Údolí potěšení srdce.

Právě ve stylu technologických firem v Silicon Valley je navržené sídlo společnosti Avast v budově Enterprise Office CenterPraze na Pankráci; firma se sem nastěhovala v roce 2015. V sedmi patrech, které pro Avast navrhlo designové studio Vrtiška & Žák, naleznete například široké centrální schodiště, vhodné místo pro neformální setkávání, několik desítek zasedacích místností, kavárnu a kantýnu, která nabízí jídlo pro zaměstnance zdarma po celý den, plně vybavenou posilovnu, klidovou zónu s houpacími sítěmi, knihovnu, kino, kulečníky, stolní fotbálky, ping-pongové stoly, golfový simulátor, nahrávací studio či dětský koutek.

Společnost má pobočku také v Brně, a to v areálu bývalého závodu Vlněna. Nová budova zaměstnancům poskytuje zázemí nejen pro práci, ale jsou tu i relaxační zóny, posilovna, hudební pokoj, herna pro děti nebo jídelna.
 

Alwil, Avast a cesta do světa

V roce 1997 Alwil odmítl nabídku na převzetí, licencoval svůj antivirus Avast firmě McAfee a začal svůj software rychle šířit po celém světě. Touha zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné každému, vyústila v roce 2001 v bezplatné zabezpečení pro všechny: Avast od základu změnil zažitý obchodní model antivirové ochrany a začal nabízet plnohodnotný bezplatný antivirus pro všechny. V následujících letech firma zažila raketový růst: v roce 2003 měla po celém světě první milion uživatelů, v roce 2006 už to bylo 20 milionů, v současné době pak produkty Avastu využívá přes 435 milionů lidí po celém světě, z velké části bezplatně.
 

Miliarda a půl útoků za měsíc

V roce 2011 Avast začal nabízet zabezpečení pro malé a střední firmy a rozjela se také úspěšná spolupráce s mobilními operátory. Už o rok později se Avast Free Antivirus stal nejstahovanějším softwarem na download.com a Avast Free Mobile Security se stal nejlépe hodnocenou bezpečnostní aplikací na Google Play. V květnu 2018 vstoupil Avast na londýnskou burzu.

Dnes je podle objemu tržeb Avast za americkým Symantecem druhou největší antivirovou firmou na světě. K boji proti kyberzločinu v reálném čase používá technologie nové generace a na rozdíl od jiných společností naplno využívá potenciál strojového učení v cloudu, kde firma dokáže zpracovávat nepřetržitý proud dat od stovek milionů uživatelů. To umožňuje neustálé vylepšování a zdokonalování systémů, díky nimž je modul umělé inteligence chytřejší a rychlejší než kterýkoli jiný. Avast rozvíjí i placené produkty, například na správu firemních mobilních účtů, čištění disků nebo správu hesel. K hlavním trhům společnosti patří USA a Kanada, Brazílie, Francie, Rusko a Německo.
 

Nadační fond a charitativní projekty

Jak Avast roste, rozvíjí se i Nadační fond Avast. Dobročinný projekt rozběhli zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš se svými manželkami a věnovali se především podpoře hospicové péče o umírající seniory. Fond před nedávnem změnil název na Abakus a svůj záběr rozšířil; nově se zaměřuje na podporu digitálního vzdělávání na tuzemských školách.

Novinkou je nadace na pomoc nemocným dětem, do níž generální ředitel firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlček nastoupil do dnešního Avastu v roce 1995 jako softwarový vývojář, aktuálně patří díky prodeji části svého menšinového podílu ve firmě k nejbohatším Čechům, nicméně štědrostí předčí mnohé movitější tuzemské miliardáře. Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových navazuje na aktivity soukromé charitativní organizace Zlatá rybka, která plní přání dětem trpícím nevyléčitelnými nemocemi. Během pěti let by měl vzniknout hospic a středisko paliativní péče, kde najde zázemí i nadace společně se Zlatou rybkou.
 

Víte, že…?

  • V minulosti firma Avast koupila českého vývojáře mobilních aplikací Inmite či vývojářskou firmu Remotium. V roce 2016 se společnost dohodla na převzetí svého rivala AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů. V předchozích letech pak Avast koupil firmu Piriform, která vyvíjí nástroje pro optimalizaci a čištění počítače, a slovenskou mobilní vývojářskou firmu INLOOPX.
  • Pavel Baudiš je s majetkem v hodnotě 1,2 miliardy dolarů podle magazínu Forbes sedmým nejbohatším Čechem.
  • V roce 2020 se Avast stal první českou firmou v prestižním indexu londýnské akciové burzy FTSE 100. Podle serveru Patria je to zároveň vůbec poprvé, co v indexu FTSE 100 objevila společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských sovětských satelitů.
  • Celkem 40 procent akcií Avastu se od roku 2018 obchoduje na pražské burze, 38 procent drží zakladatelé, 13 procent CVC Capital a zbytek zaměstnanci.
  • Firma každý měsíc zablokuje asi miliardu a půl útoků.
  • Avast zaměstnává více než 1700 lidí.
  • Prostřednictvím svého nadačního fondu Avast věnoval 25 milionů dolarů na iniciativy v oblasti inovací a výzkumu nemoci COVID-19 a také na rozvoj projektů zaměřených na zmírnění negativních sociálních a ekonomických dopadů pandemie.
 

2022: spojení spojení Avastu s NortonLifeLock

Britský antimonopolní úřad (CMA) schválil koupi české antivirové společnosti Avast americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy dolarů. Sloučená společnost má nyní přes půl miliardy uživatelů a bude nyní fungovat pod jménem NortonLifeLock.
České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

Když se řekne Linet, možná se vám vybaví česká varianta toho, čemu se říká americký sen, tedy vybudování špičkového průmyslového subjektu s mimořádnou mezinárodní reputací prakticky z ničeho. Zdravotní lůžka od české firmy se dokonce objevila v populárním americkém seriálu Dům z karet / House of Cards anebo v bondovce Casino Royale.

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomíná řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Další aktuality

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty

Ve středu začíná Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již šedesát let nabízí návštěvníkům festival Zlatá Praha možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky. Letošní 60. ročník se koná od středy 20. do soboty 23. září v Nové budově Národního divadla. Přinese očekávané premiéry i přehlídku osmaosmdesáti snímků.
Praha | Kultura

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Praha | Gurmánská turistika