Úvod > Aktuality > České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic
Zážitky

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

  • Vydáno29. září 2022
Na Valašsku a ve Vizovicích zná jméno Rudolf Jelínek téměř každý. Historie vizovické palírny, která je dnes největším světovým výrobcem ovocných destilátů, navazuje na tradice staré stovky let. Není divu, ovocným stromům a zejména švestkám se na východní Moravě dařilo už ve středověku.
Daří se jim i dnes, a tak se Vizovice honosí titulem hlavní město slivovice. Zastavte se v Návštěvnickém centru, kde vás přivítá typická vůně ovoce zrajícího v nerezových tancích a interiér upravený ve stylu 30. let minulého století, kdy firmu vlastnil Rudolf Jelínek. Společnost pořádá exkurze a ochutnávky, najdete tu také podnikovou prodejnu s nabídkou tradičních i méně tradičních destilátů a Jelínkovu koštovnu, tedy sál pro pořádání firemních, soukromých a společenských akcí. Tím to ale nekončí: v roce 2019 otevřela společnost Rudolf JelínekPraze na Malé Straně interaktivní Muzeum slivovice s další podnikovou prodejnou. Třetí prodejnu a degustační bar pak najdete na Slovensku ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách.
 

Švestky, Vizovice a rod Jelínků

Švestky a Vizovice patří k sobě: palírny tu vznikaly už v 16. století, ale švestky se hlavně sušily a vyvážely do světa. Čáru přes rozpočet udělala místnímu podnikání rakousko-uherská okupace Bosny, po níž trh zaplavily levnější bosenské švestky. Ve Vizovicích se proto vrátili k pálení švestek.

Lihovarnictví a výroba destilátů patřila za Rakouska-Uherska k úspěšně se rozvíjejícím průmyslovým odvětvím. Mezi výrobci byla velká konkurence, prim ale hráli židovští podnikatelé. Také v rodině Jelínkových mělo pálení kořalky dlouholetou tradici. Úspěšnou výrobnu lihových nápojů a sklad lihovin a borůvkového vína provozoval ve VizovicíchZikmund Jelínek (1857–1936) s manželkou Bertou (1861–1914). Když v šedesáti letech odešel na odpočinek, přenechal řízení svým synům Rudolfovi (20. června 1892 Vizovice – 29. září 1944 Osvětim) a Vladimírovi. Po dvou letech bratři koupili Rolnický závod ovocnářský (Razov), který měl ze všech místních pálenic nejvýhodnější polohu blízko železnice, a firmě se tak otevřela cesta rychlejšího rozvoje. Od roku 1926 začal každý z bratrů podnikat samostatně. Vladimír pokračoval na původním místě pod původním názvem, Rudolf Jelínek si ponechal Razov.
 

Košer slivovice a borovička od Rudolfa Jelínka

V roce 1934 začal pod značkou Rudolf Jelínek vyrábět košer slivovici a košer borovičku. Při výrobě používal jen takové suroviny a postupy, které byly v souladu s pravidly ortodoxní židovské víry. Valná část výroby byla určena pro náročné zámořské trhy a zejména pro Spojené státy, kde se po letech prohibice v roce 1933 podařilo obnovit legální trh s alkoholem. Kromě košer destilátů patřil do výrobního sortimentu Rudolfa Jelínka také koňak, jablkovice a mlátovice. Díky použití nejlepších surovin se jeho výrobky svou kvalitou proslavily po celém světě a před druhou světovou válkou se Rudolf Jelínek stal druhým největším vývozcem ušlechtilých destilátů do USA.

Ránou do vazu byla pro vizovický podnik druhá světová válka. Rudolf Jelínek s manželkou Irenou byli v roce 1943 transportováni do Terezína a v roce 1944 do Osvětimi, kde zahynuli. Ze 72 Židů, kteří ve Vizovicích žili před druhou světovou válkou, se jich domů vrátilo šest. Mezi nimi byli i dva Jelínkovi synové, Zdeněk a Jiří, nicméně podnik záhy čekalo znárodnění a podobný osud jako řady jiných soukromých firem. V roce 1946 Zdeněk Jelínek v pětadvaceti letech zemřel na následky válečných útrap, Jiří se po několika letech s manželkou a malou dcerou legálně vystěhovali do Izraele. Ještě před odjezdem zřejmě z donucení na stát převedl ochranné známky, licence a patenty.
 

Návštěva ve Vizovicích: prohlídky sadů a exkurze do výrobních prostor

Konec rodu Jelínků ve Vizovicích neznamenal konec firmy. Za minulého režimu byla výroba začleněna do národního podniku Moravské lihovary a octárny Brno, později se stala součástí podniku Slovácké konzervárny. I pod hlavičkou národního podniku pokračovala výroba vysoce kvalitních destilátů určených zejména pro export. Na výrobu košer produktů, nadále vyvážených do Spojených států, do Vizovic jezdil dohlížet rabín Eliáš Katz z Bratislavy.

Po sametové revoluci a následné privatizaci se podnik dostal do hluboké ztráty. Situaci v roce 1998 změnil ekonom Pavel Dvořáček, který stojí v čele společnosti Rudolf Jelínek dodnes. Z původního záměru palírnu částečně restrukturalizovat, vylepšit a po několika letech se ziskem prodat novému investorovi, nakonec sešlo. Podnik zůstal v českých rukou, postupně začal kupovat pozemky a zakládat ovocné sady.

V průběhu dalších let se společnost Rudolf Jelínek rozrostla dokonce až do Latinské Ameriky: má švestkové sady na Moravě, z nichž vyrábí odrůdovou Vizovickou slivovici, švestkové sady v Bulharsku, meruňkové sady pod Pálavou, hruškové v Chile a třešňové v Chřibech. Do těch domácích se můžete vypravit na prohlídku, podobně jako do výrobních prostor společnosti ve Vizovicích.
 

Zajímavosti ze světa slivovice a společnosti Rudolf Jelínek

  • V roce 2008 palírna uvedla na trh Vizovickou zlatou slivovici, která vzniká z nejlepších odrůd daného ročníku a dozrává na sušených švestkách.
  • K dalším novinkám patří vedle investic do rekonstrukce závodu a moderních technologií otevření Návštěvnického centra ve Vizovicích a Muzea slivovice na Malé StraněPraze. Muzeum najdete v domě U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše, v ulici U Lužického semináře, kde desítky let žila herečka Slávka Budínová.
  • Ke 100. výročí samostatné republiky a také k výročí založení pálenice na Razově firma připravila limitované edice starších ročníků slivovice, balené v karafách od karlovarské sklářské společnosti Moser.
  • Osudy židovské rodiny palírníků Jelínků připomíná expozice v krnovské synagoze a také inscenace Trnky a hvězdy v Městském divadle ve Zlíně. Autorem hry je Martin Františák, dramatik, básník, a přední český režisér, rodák z Valašského Meziříčí.
  • Přímo v areálu firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích se tradičně v létě konají festivaly Masters of Rock a Vizovické Trnkobraní, které patří k největším hudebním událostem ve Zlínském kraji.
Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Vizovice

Vizovice

Vizovice, brána Valašska, leží východně od Zlína v kotlině, obklopené kopci Vizovických vrchů. Stéká se tu sedm potoků, mají tu pěkný barokní zámek s parkem, město proslavila také slivovice, ozdobné vizovické pečivo a písničky kapely Fleret. Přijeďte se sem podívat třeba na tradiční Trnkobraní!

Muzeum slivovice R. Jelínek – historie, tradice, zážitek

Muzeum slivovice R. Jelínek – historie, tradice, zážitek

V Muzeu slivovice máte jedinečnou možnost odhalit příběh pálenky, která je pro Čechy i Moravu natolik typická, že ji bez nadsázky můžeme nazvat národním nápojem. Těšit se můžete na zajímavé projekce, reálné exponáty i na exkluzivní 5D show s virtuální realitou.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.

Vydejte se na výlet do Bílých Karpat, čeká vás region plný folkórních tradic

Vydejte se na výlet do Bílých Karpat, čeká vás region plný folkórních tradic

Oblast Mikroregionu Bílé Karpaty se rozkládá v podhůří dvou nejvyšších vrcholů: Velké Javořiny (970 m.n.m.) a Velkého Lopeníka (912 m.n.m.). Tento krásný kout Zlínského kraje může svým návštěvníkům nabídnout nejen hluboké lesy a rozkvetlé louky, ale i živé tradice (folklórní i řemeslné), pestrost krojů, dobrou slivovici, veselou písničku a spoustu další zábavy. Oblast není jen zosobněním živých lidových obyčejů, cimbálové muziky a pestrých krojů, i když tohle všechno k téhle oblasti samozřejmě patří. Najdete tu také rozlehlé listnaté lesy, legendární orchidejové louky i lužní lesy v širokém údolí řeky Moravy.

#světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park

#světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park

Vizovice, to je noblesní zámek s interiéry zařízenými ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru. Vybrat si můžete z několika tras a po prohlídce se vydat třeba do zámeckého parku a do zámecké čokoládovny. Ale protože jste ve Vizovicích, byla by škoda vynechat další turistická lákadla – ano, máme na mysli návštěvnické centrum provoněné slivovicí, galerii, kde se budete cítit jako u babičky anebo supermoderní pavilon z výstavy EXPO 2015.

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Nenechte si ujít návštěvu degustační expozice pálenek ve Skanzenu Modrá.

Další aktuality

10 tipů na keramické dílny a kurzy

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.12. – 3.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na Hrádku, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky