Úvod > Aktuality > České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic
Zážitky

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

  • Vydáno29. září 2022
Na Valašsku a ve Vizovicích zná jméno Rudolf Jelínek téměř každý. Historie vizovické palírny, která je dnes největším světovým výrobcem ovocných destilátů, navazuje na tradice staré stovky let. Není divu, ovocným stromům a zejména švestkám se na východní Moravě dařilo už ve středověku.
Daří se jim i dnes, a tak se Vizovice honosí titulem hlavní město slivovice. Zastavte se v Návštěvnickém centru, kde vás přivítá typická vůně ovoce zrajícího v nerezových tancích a interiér upravený ve stylu 30. let minulého století, kdy firmu vlastnil Rudolf Jelínek. Společnost pořádá exkurze a ochutnávky, najdete tu také podnikovou prodejnu s nabídkou tradičních i méně tradičních destilátů a Jelínkovu koštovnu, tedy sál pro pořádání firemních, soukromých a společenských akcí. Tím to ale nekončí: v roce 2019 otevřela společnost Rudolf JelínekPraze na Malé Straně interaktivní Muzeum slivovice s další podnikovou prodejnou. Třetí prodejnu a degustační bar pak najdete na Slovensku ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách.
 

Švestky, Vizovice a rod Jelínků

Švestky a Vizovice patří k sobě: palírny tu vznikaly už v 16. století, ale švestky se hlavně sušily a vyvážely do světa. Čáru přes rozpočet udělala místnímu podnikání rakousko-uherská okupace Bosny, po níž trh zaplavily levnější bosenské švestky. Ve Vizovicích se proto vrátili k pálení švestek.

Lihovarnictví a výroba destilátů patřila za Rakouska-Uherska k úspěšně se rozvíjejícím průmyslovým odvětvím. Mezi výrobci byla velká konkurence, prim ale hráli židovští podnikatelé. Také v rodině Jelínkových mělo pálení kořalky dlouholetou tradici. Úspěšnou výrobnu lihových nápojů a sklad lihovin a borůvkového vína provozoval ve VizovicíchZikmund Jelínek (1857–1936) s manželkou Bertou (1861–1914). Když v šedesáti letech odešel na odpočinek, přenechal řízení svým synům Rudolfovi (20. června 1892 Vizovice – 29. září 1944 Osvětim) a Vladimírovi. Po dvou letech bratři koupili Rolnický závod ovocnářský (Razov), který měl ze všech místních pálenic nejvýhodnější polohu blízko železnice, a firmě se tak otevřela cesta rychlejšího rozvoje. Od roku 1926 začal každý z bratrů podnikat samostatně. Vladimír pokračoval na původním místě pod původním názvem, Rudolf Jelínek si ponechal Razov.
 

Košer slivovice a borovička od Rudolfa Jelínka

V roce 1934 začal pod značkou Rudolf Jelínek vyrábět košer slivovici a košer borovičku. Při výrobě používal jen takové suroviny a postupy, které byly v souladu s pravidly ortodoxní židovské víry. Valná část výroby byla určena pro náročné zámořské trhy a zejména pro Spojené státy, kde se po letech prohibice v roce 1933 podařilo obnovit legální trh s alkoholem. Kromě košer destilátů patřil do výrobního sortimentu Rudolfa Jelínka také koňak, jablkovice a mlátovice. Díky použití nejlepších surovin se jeho výrobky svou kvalitou proslavily po celém světě a před druhou světovou válkou se Rudolf Jelínek stal druhým největším vývozcem ušlechtilých destilátů do USA.

Ránou do vazu byla pro vizovický podnik druhá světová válka. Rudolf Jelínek s manželkou Irenou byli v roce 1943 transportováni do Terezína a v roce 1944 do Osvětimi, kde zahynuli. Ze 72 Židů, kteří ve Vizovicích žili před druhou světovou válkou, se jich domů vrátilo šest. Mezi nimi byli i dva Jelínkovi synové, Zdeněk a Jiří, nicméně podnik záhy čekalo znárodnění a podobný osud jako řady jiných soukromých firem. V roce 1946 Zdeněk Jelínek v pětadvaceti letech zemřel na následky válečných útrap, Jiří se po několika letech s manželkou a malou dcerou legálně vystěhovali do Izraele. Ještě před odjezdem zřejmě z donucení na stát převedl ochranné známky, licence a patenty.
 

Návštěva ve Vizovicích: prohlídky sadů a exkurze do výrobních prostor

Konec rodu Jelínků ve Vizovicích neznamenal konec firmy. Za minulého režimu byla výroba začleněna do národního podniku Moravské lihovary a octárny Brno, později se stala součástí podniku Slovácké konzervárny. I pod hlavičkou národního podniku pokračovala výroba vysoce kvalitních destilátů určených zejména pro export. Na výrobu košer produktů, nadále vyvážených do Spojených států, do Vizovic jezdil dohlížet rabín Eliáš Katz z Bratislavy.

Po sametové revoluci a následné privatizaci se podnik dostal do hluboké ztráty. Situaci v roce 1998 změnil ekonom Pavel Dvořáček, který stojí v čele společnosti Rudolf Jelínek dodnes. Z původního záměru palírnu částečně restrukturalizovat, vylepšit a po několika letech se ziskem prodat novému investorovi, nakonec sešlo. Podnik zůstal v českých rukou, postupně začal kupovat pozemky a zakládat ovocné sady.

V průběhu dalších let se společnost Rudolf Jelínek rozrostla dokonce až do Latinské Ameriky: má švestkové sady na Moravě, z nichž vyrábí odrůdovou Vizovickou slivovici, švestkové sady v Bulharsku, meruňkové sady pod Pálavou, hruškové v Chile a třešňové v Chřibech. Do těch domácích se můžete vypravit na prohlídku, podobně jako do výrobních prostor společnosti ve Vizovicích.
 

Zajímavosti ze světa slivovice a společnosti Rudolf Jelínek

  • V roce 2008 palírna uvedla na trh Vizovickou zlatou slivovici, která vzniká z nejlepších odrůd daného ročníku a dozrává na sušených švestkách.
  • K dalším novinkám patří vedle investic do rekonstrukce závodu a moderních technologií otevření Návštěvnického centra ve Vizovicích a Muzea slivovice na Malé StraněPraze. Muzeum najdete v domě U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše, v ulici U Lužického semináře, kde desítky let žila herečka Slávka Budínová.
  • Ke 100. výročí samostatné republiky a také k výročí založení pálenice na Razově firma připravila limitované edice starších ročníků slivovice, balené v karafách od karlovarské sklářské společnosti Moser.
  • Osudy židovské rodiny palírníků Jelínků připomíná expozice v krnovské synagoze a také inscenace Trnky a hvězdy v Městském divadle ve Zlíně. Autorem hry je Martin Františák, dramatik, básník, a přední český režisér, rodák z Valašského Meziříčí.
  • Přímo v areálu firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích se tradičně v létě konají festivaly Masters of Rock a Vizovické Trnkobraní, které patří k největším hudebním událostem ve Zlínském kraji.
Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Vizovice

Vizovice

Vizovice, brána Valašska, leží východně od Zlína v kotlině, obklopené kopci Vizovických vrchů. Stéká se tu sedm potoků, mají tu pěkný barokní zámek s parkem, město proslavila také slivovice, ozdobné vizovické pečivo a písničky kapely Fleret. Přijeďte se sem podívat třeba na tradiční Trnkobraní!

Muzeum slivovice R. Jelínek

Muzeum slivovice R. Jelínek

V Muzeu slivovice máte jedinečnou možnost odhalit příběh pálenky, která je pro Čechy i Moravu natolik typická, že ji bez nadsázky můžeme nazvat národním nápojem. Těšit se můžete na zajímavé projekce, reálné exponáty i na exkluzivní 5D show s virtuální realitou.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.

Vydejte se na výlet do Bílých Karpat, čeká vás region plný folkórních tradic

Vydejte se na výlet do Bílých Karpat, čeká vás region plný folkórních tradic

Oblast Mikroregionu Bílé Karpaty se rozkládá v podhůří dvou nejvyšších vrcholů: Velké Javořiny (970 m.n.m.) a Velkého Lopeníka (912 m.n.m.). Tento krásný kout Zlínského kraje může svým návštěvníkům nabídnout nejen hluboké lesy a rozkvetlé louky, ale i živé tradice (folklórní i řemeslné), pestrost krojů, dobrou slivovici, veselou písničku a spoustu další zábavy. Oblast není jen zosobněním živých lidových obyčejů, cimbálové muziky a pestrých krojů, i když tohle všechno k téhle oblasti samozřejmě patří. Najdete tu také rozlehlé listnaté lesy, legendární orchidejové louky i lužní lesy v širokém údolí řeky Moravy.

#světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park

#světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park

Vizovice, to je noblesní zámek s interiéry zařízenými ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru. Vybrat si můžete z několika tras a po prohlídce se vydat třeba do zámeckého parku a do zámecké čokoládovny. Ale protože jste ve Vizovicích, byla by škoda vynechat další turistická lákadla – ano, máme na mysli návštěvnické centrum provoněné slivovicí, galerii, kde se budete cítit jako u babičky anebo supermoderní pavilon z výstavy EXPO 2015.

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Nenechte si ujít návštěvu degustační expozice pálenek ve Skanzenu Modrá.

Další aktuality

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?
Zážitky

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2022

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2022. Máme pro vás přehled, kam se v Česku letos vstříc adventu vydat. Zajít na ně můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 26. až 27. listopadu 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky