Úvod > Aktuality > České značky: Polabské mlékárny a Milko
Gurmánská turistika

České značky: Polabské mlékárny a Milko

  • Vydáno4. listopadu 2021
S výrobky značky Milko se setkáváme běžně. Víte, že se za touto značkou skrývají Polabské mlékárny? Podnik se sídlem v Poděbradech nabízí přírodní i ochucené tvarohy, smetanové i řecké jogurty, tvarohový dezert Termix, jogurty v islandském stylu skyr, tvarohové dezerty Ovofit, tvarohový krém se smetanou Tvaroháček, žervé, bio tvaroh s jogurtem Matylda, dipy ke grilování, čerstvé, polotvrdé, tvrdé i pařené sýry, sýry pastevecké i kozí, máslo nebo smetanu.
Společnost Polabské mlékárny a.s., česká mlékárna s obchodní značkou Milko, má výrobní závod a sídlo v Poděbradech. Každý den zpracovává čerstvé mléko a smetanu výhradně od českých zemědělců a zaměstnává asi 300 lidí. V druhé mlékárně a sýrárně, která sídlí ve Varnsdorfu v Lužických horách, se vyrábí například BIO máslo, Pastevecký čerstvý sýr, Mozzarella nebo italská specialita Burrata.

Víte, že řecké jogurty začali v Poděbradech vyrábět jako první v České republice? A že jejich nejstarší stálicí je tvarohový dezert Termix a že oživují tradici oblíbených mléčných barů?
 

Polabské mlékárny

Zpracování mléka má v Poděbradech historii dlouhou téměř sto let. Mlékařské družstvo zde vzniklo již v roce 1933. O deset let později byla založena sýrárna ve Varnsdorfu, po znárodnění v 50. letech se mlékárna stala součástí státního podniku Laktos.

Zlomová byla 90. léta, kdy bylo nutné se specializovat a se smysluplným výrobním programem ustát tvrdou konkurenci. Mnoha podnikům se to nepovedlo, z původních osmdesáti českých mlékáren dnes funguje pouze čtvrtina.

Polabské mlékárny to dokázaly: konzumní mlékárna se pořízením nových výrobních technologií a balení i zavedením nových postupů řízení jakosti postupně přetvořila v úzce specializovaný provoz zaměřený na výrobu tvarohů a tvarohových specialit. Oficiálně byla akciová společnost založena v roce 1992, ale hlásí se k mnohem starším tradicím. Například v Poděbradech se již od roku 1976 vyrábí tvarohový dezert Termix a legendou na trhu se stal i první tvaroh ve vaničce v Československu.
 

Tradiční hity i nové pecky na ochutnání

Polabské mlékárny byly jedním z prvních podniků, který začal zpracovávat mléko v bio kvalitě a vyrábět bio mléčné výrobky. Dnes je bio tvaroh s jogurtem značky Matylda nejprodávanějším bio mléčným výrobkem v České republice. Postupně se sortiment rozšířil o sýry typu žervé, islandský styl jogurtu skyr s 0 % tuku, bohatý na bílkoviny, a Polabské mlékárny rovněž jako první v České republice začaly technologií používanou ve Středomoří vyrábět řecké jogurty. Výrobek s 0 % tuku obsahuje 10 % mléčných bílkovin, což je třikrát více než mléko nebo dvakrát více než běžný jogurt, a v soutěži pořádané Českomoravským mlékárenským svazem byl vyhodnocen jako nejlepší inovace v oblasti jogurtů za rok 2016.
 

Mléčné bary se vrací!

Magazín Forbes zařadil Polabské mlékárny do přehledu 160 největších rodinných firem Česka. Známá značka mléčných výrobků patří rodině Vybíralových. Šéfem klanu je Pavel Vybíral, rodák z Kroměříže, který v roce 1979 absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a do mlékárny v Poděbradech nastoupil v únoru 1986. Jeho žena Drahomíra je ředitelkou pro obchod, marketing a logistiku, doplňují je synové Petr a Zdeněk.

Pokud chcete kvalitní, chutné a zdravé výrobky z mléka značky Milko ochutnat, využijte některý z Mléčných barů. Polabské mlékárny se před časem rozhodly oživit historii podniků, které v bývalém Československu byly velmi rozšířené a oblíbené. Jako první se otevřel roku 2013 mléčný bar v Poděbradech, postupně přibyly mléčné bary v Jičíně, Městci Králové, Varnsdorfu a Nymburku. Ochutnat můžete třeba mléčné koktejly, domácí štrůdly, kávu, tvarohové dortíky, smetanové jogurty či medovník, a pokud si potrpíte na jiný nápoj než mléko, tak i Postřižinské pivo z pivovaru Nymburk
 
Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Další aktuality

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 3. až 4. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Na portálu Kudy z nudy najdete ubytování mnoha stylů a kategorií, dokonce i v chatičkách bez elektřiny anebo v chalupách, kde se vyspíte na peci. Co když se ale budete podobně jako hrdinové z pohádek chtít ubytovat v sídlech králů a princezen? Zámeckých hotelů je spousta, mnohem méně je však hradů či zámků, kde budete téměř sami. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde se budete cítit jako panstvo, které přijelo na své sídlo, kde si užijete romantiku starých časů, z hradeb se rozhlédnete po svém dočasném panství a pak se uložíte do měkoučkých postelí pod načechranými nebesy.
Středočeský kraj | Ubytování

Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivních výstav o lese a vodě

Rokoková památka z 18. století, francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, unikátní nově zrekonstruovaná Oranžérie s mnoha výstavami pro celé rodiny, kterým dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. Zámek Dobříš je prostředí s výrazným geniem loci a pro své návštěvníky nabízí širokou nabídku vyžití. Navštívit ho můžete od středy do neděle, o letních prázdninách pak denně kromě pondělí.
Středočeský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Kladna

Město Kladno a jeho okolí nabízí spoustu možností, jak si užít den s rodinou, kamarády anebo klidně i návštěvou zajímavých míst o samotě. Vybrat si můžete z mnoha technických památek, rozhleden, muzeí, ale i z přírodních zajímavostí nebo zábavních center. Dětem udělá radost návštěva aquaparku, medvědária či Zooparku Zájezd. Dospělí mohou vyzkoušet návrat do minulosti návštěvou hornického skanzenu Mayrau nebo interaktivního Muzea věžáků.
Středočeský kraj | Památky

Lešanské muzeum zahajuje v sobotu novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 24. muzejní sezóny, a to v sobotu 27. května. Vojenské technické muzeum Lešany si za více než dvacet let své existence získalo velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné je do muzea zdarma.
Středočeský kraj | Památky