!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Polabské mlékárny a Milko
České značky: Polabské mlékárny a Milko
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

České značky: Polabské mlékárny a Milko

  • Vydáno4. listopadu 2021
S výrobky značky Milko se setkáváme běžně. Víte, že se za touto značkou skrývají Polabské mlékárny? Podnik se sídlem v Poděbradech nabízí přírodní i ochucené tvarohy, smetanové i řecké jogurty, tvarohový dezert Termix, jogurty v islandském stylu skyr, tvarohové dezerty Ovofit, tvarohový krém se smetanou Tvaroháček, žervé, bio tvaroh s jogurtem Matylda, dipy ke grilování, čerstvé, polotvrdé, tvrdé i pařené sýry, sýry pastevecké i kozí, máslo nebo smetanu.
Společnost Polabské mlékárny a.s., česká mlékárna s obchodní značkou Milko, má výrobní závod a sídlo v Poděbradech. Každý den zpracovává čerstvé mléko a smetanu výhradně od českých zemědělců a zaměstnává asi 300 lidí. V druhé mlékárně a sýrárně, která sídlí ve Varnsdorfu v Lužických horách, se vyrábí například BIO máslo, Pastevecký čerstvý sýr, Mozzarella nebo italská specialita Burrata.

Víte, že řecké jogurty začali v Poděbradech vyrábět jako první v České republice? A že jejich nejstarší stálicí je tvarohový dezert Termix a že oživují tradici oblíbených mléčných barů?
 

Polabské mlékárny

Zpracování mléka má v Poděbradech historii dlouhou téměř sto let. Mlékařské družstvo zde vzniklo již v roce 1933. O deset let později byla založena sýrárna ve Varnsdorfu, po znárodnění v 50. letech se mlékárna stala součástí státního podniku Laktos.

Zlomová byla 90. léta, kdy bylo nutné se specializovat a se smysluplným výrobním programem ustát tvrdou konkurenci. Mnoha podnikům se to nepovedlo, z původních osmdesáti českých mlékáren dnes funguje pouze čtvrtina.

Polabské mlékárny to dokázaly: konzumní mlékárna se pořízením nových výrobních technologií a balení i zavedením nových postupů řízení jakosti postupně přetvořila v úzce specializovaný provoz zaměřený na výrobu tvarohů a tvarohových specialit. Oficiálně byla akciová společnost založena v roce 1992, ale hlásí se k mnohem starším tradicím. Například v Poděbradech se již od roku 1976 vyrábí tvarohový dezert Termix a legendou na trhu se stal i první tvaroh ve vaničce v Československu.
 

Tradiční hity i nové pecky na ochutnání

Polabské mlékárny byly jedním z prvních podniků, který začal zpracovávat mléko v bio kvalitě a vyrábět bio mléčné výrobky. Dnes je bio tvaroh s jogurtem značky Matylda nejprodávanějším bio mléčným výrobkem v České republice. Postupně se sortiment rozšířil o sýry typu žervé, islandský styl jogurtu skyr s 0 % tuku, bohatý na bílkoviny, a Polabské mlékárny rovněž jako první v České republice začaly technologií používanou ve Středomoří vyrábět řecké jogurty. Výrobek s 0 % tuku obsahuje 10 % mléčných bílkovin, což je třikrát více než mléko nebo dvakrát více než běžný jogurt, a v soutěži pořádané Českomoravským mlékárenským svazem byl vyhodnocen jako nejlepší inovace v oblasti jogurtů za rok 2016.
 

Mléčné bary se vrací!

Magazín Forbes zařadil Polabské mlékárny do přehledu 160 největších rodinných firem Česka. Známá značka mléčných výrobků patří rodině Vybíralových. Šéfem klanu je Pavel Vybíral, rodák z Kroměříže, který v roce 1979 absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a do mlékárny v Poděbradech nastoupil v únoru 1986. Jeho žena Drahomíra je ředitelkou pro obchod, marketing a logistiku, doplňují je synové Petr a Zdeněk.

Pokud chcete kvalitní, chutné a zdravé výrobky z mléka značky Milko ochutnat, využijte některý z Mléčných barů. Polabské mlékárny se před časem rozhodly oživit historii podniků, které v bývalém Československu byly velmi rozšířené a oblíbené. Jako první se otevřel roku 2013 mléčný bar v Poděbradech, postupně přibyly mléčné bary v Jičíně, Městci Králové, Varnsdorfu a Nymburku. Ochutnat můžete třeba mléčné koktejly, domácí štrůdly, kávu, tvarohové dortíky, smetanové jogurty či medovník, a pokud si potrpíte na jiný nápoj než mléko, tak i Postřižinské pivo z pivovaru Nymburk
 
Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Další aktuality