Úvod > Aktuality > České značky: Moira
České značky: Moira
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: Moira

  • Vydáno16. listopadu 2021
Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Zakladatel firmy Moira Mario Vlček se narodil v roce 1948 v Brně, ve dvanácti letech se přestěhoval do Prahy a v roce 1991 založil ve Strakonicích společnost zaměřenou na vývoj a výrobu prádla a ošacení pro výkonnostní sportovce. Jihočeské město si pan Vlček vybral kvůli továrně Fezko, která vyráběla hlavně fezy a barety. Už dřív od slavného podniku kupoval materiály pro své návrhy, a když na začátku 90. let fabrika měnila majitele a rušila jednu výrobnu, bez práce zůstali nejenom textilní odborníci, ale i stroje. Pan Vlček pronajal prostory bývalého mlýna a v centru koupil dvouhektarový brownfield, který od té doby zvelebuje. To byl základ společnosti Moira; dnes tu sídlí výrobní závod, designérské ateliéry, sklady i expedice. Po celé republice má několik desítek prodejen.
 

Zkušenosti posbírané po světě

Za minulého režimu procestoval Mario Vlček tři čtvrtiny světa, a to v době, kdy turistický průmysl prakticky neexistoval. Protože se oblečení a vybavení do extrémních klimatických podmínek prakticky nedalo sehnat, pro sebe a své kamarády, kteří stejně jako on šplhali po horách nebo létali na rogalu, je pan Vlček šil sám. Později zkušenosti z náročných výprav na Kavkaz, do Afghánistánu či na pětitisícový vrchol v horách St. Elias v Kanadě využil při zakládání firmy. „Říkával jsem tehdy,“ vzpomíná pan Vlček, „kdyby se někdy v budoucnu změnil režim, šel bych vyrábět sportovní oblečení. Pak přišla sametová revoluce a já dostál svému slovu.“
 

Sportovec, extrémní výkon a vlákno Moira TG 900

Během předchozích let získal pan Vlček v textilní výrobě spousty cenných zkušeností, a jako aktivní sportovec věděl, co potřebuje mít na sobě, aby zvládl extrémní výkon a cítil se dobře.

Základem byla textilie, která odvádí kapilární vlhkost, aby pokožka zůstala v suchu a teple. Chemickou látku polyolefin vymysleli už v polovině 20. století Italové, první textilie se vyráběly v Japonsku a pan Vlček vlákna zpočátku dovážel z USA a Rakouska. Po několika letech ale našel odborníky z Výzkumného ústavu chemických vláken ve slovenském Svitu a společně vyvinuli unikátní vlákno, jehož tvar se na průřezu podobá pěticípé hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje jeho obvod a zároveň vytváří úžlabí pro odvod kapilární vlhkosti.

Protože se však materiál nedá spřádat, ze Slovenska cestuje do německé přádelny v Breitenfeldu poblíž Hamburku a v podobě příze se pak vrací do Strakonic, kde z něj stroje upletou oblečení. Vlákno je od roku 1996 patentované pod názvem Moira TG 900.
 

Prádlo Moira do každého počasí

Moira už dávno nevyrábí „funkční prádlo“, které odvádí vlhkost a hřeje i mokré, jen pro milovníky outdooru. Oblečení ze speciálního syntetického vlákna využívají cyklisté, horolezci i speciální jednotky ozbrojených složek. V sortimentu najdete tisíce kusů pro muže, ženy i děti všech barev a střihů do různých klimatických podmínek, materiály se navíc stále vylepšují.

Pokud něco od Moiry ještě nemáte v šatníku, je čas to vyzkoušet: nošení funkčního prádla je skvělé nejenom pro imunitu, protože je tělo za všech okolností v suchu a teple, ale nabízí také další zdravotní benefity. Měkce přiléhá k tělu, takže se v něm budete cítit jako v bavlnce, a kromě toho je kompatibilní s lidskou tkání, takže se nemusíte obávat alergických reakcí. Z polypropylenu se například vyrábí i cévní náhrady, protože jej tělo vnímá jako vlastní tkáň.
 

Víte, že…?

  • Moira je česká firma a všechny svoje výrobky vyrábí v České republice.
  • Motto firmy je Capite, Corde et Manibus, tedy Hlavou, srdcem a rukama; tak tvoří Moira výrobky pro všechny, kteří hledají aktivní přístup k životu.
  • Bavlna má nasákavost 8 až 20 %, polyester 0,1 %, polypropylen jen 0,01 % – to je desetkrát méně než polyester. Vlákno Moira TG 900 tedy vodu nepřijímá, ale dokáže ji výborně transportovat, odvést od pokožky a udržet tělo v suchu a optimální teplotě.
  • Pro zlepšení termoregulačních vlastností Moira používá také přírodní materiály jako bavlnu nebo vlnu, případně další syntetická vlákna.
  • Výrobky Moira jsou recyklovatelné a neporušují životní prostředí. Mají slabý elektrostatický náboj a nepřitahují prach.
  • Výrobky mají stálou barevnost po celou dobu životnosti, nepouští a není je možné zaprat ani obarvit. Perou se nanejvýš ve vodě 40 °C s použitím běžného pracího prášku, lze je odstřeďovat v pračce, ale neměli byste je sušit v sušičce a žehlit.
  • Vyzkoušet můžete i zateplené oblečení z ovčí vlny merino. Má antibakteriální vlastnosti, které oceníte vy i okolí zejména při delším nošení. Merino totiž snižuje množení bakterií ve vlně a tím i eliminuje zápach. Takové oblečení stačí jen vyvětrat nebo vymáchat ve vodě a můžete ho bez problémů nosit dál.
Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Vydejte se na výlety s nádhernými podzimními výhledy

Vydejte se na výlety s nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Mysteriózní místa, dějiště přírodních, válečných i jiných lidských katastrof anebo místa spojená s utrpením a smrtí fascinují lidi od nepaměti. Putování po takových pamětihodnostech se stalo doslova novodobým fenoménem. A zvláště na podzim, kdy přichází čas plískanic a brzké tmy, mívají taková místa ještě mocnější atmosféru. Kudy z nudy vám tentokrát přináší přehled těch nejtemnějších turistických zajímavostí, které se v České republice nacházejí. Na výlet v poněkud morbidním duchu se raději vypravte ve dvojici!

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

I když se rekreační létání s drony těší čím dál větší oblibě, nemají hobby dronaři zrovna na růžích ustláno. I když svůj stroj bezpečně ovládali, neznali mnozí z pilotů donedávna platná pravidla pro jejich provoz, čímž ohrožovali bezpečnost svou i druhých. Způsobilost pilotů se od 31. 12. 2020 ověřuje on-line testem, který je spojen s povinnou registrací dronů. Pár základních pravidel, jak létat s drony a tipy na místa, kde s nimi lze létat vám přináší i Kudy z nudy.

Cykloturistika jako životní styl

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč začít, a třeba hned.

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům, krásu krajiny ovšem dotváří díla lidských rukou – historická města Pacov, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Třešť, hrady Lipnice a Kámen či zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království. Turisty ale lákají i další místa – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče se zámkem, bazilika a židovská čtvrť v Třebíči – tři památkové lokality zapsané na seznamu UNESCO.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Další aktuality

18.5.
2022
Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Jihočeský kraj | Příroda
18.5.
2022
Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Jihočeský kraj | Letní sporty