ÚvodAktualityČeské značky: Moira
Životní styl

České značky: Moira

Poslechněte si audio verzi článku
Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Zakladatel firmy Moira Mario Vlček se narodil v roce 1948 v Brně, ve dvanácti letech se přestěhoval do Prahy a v roce 1991 založil ve Strakonicích společnost zaměřenou na vývoj a výrobu prádla a ošacení pro výkonnostní sportovce. Jihočeské město si pan Vlček vybral kvůli továrně Fezko, která vyráběla hlavně fezy a barety. Už dřív od slavného podniku kupoval materiály pro své návrhy, a když na začátku 90. let fabrika měnila majitele a rušila jednu výrobnu, bez práce zůstali nejenom textilní odborníci, ale i stroje. Pan Vlček pronajal prostory bývalého mlýna a v centru koupil dvouhektarový brownfield, který od té doby zvelebuje. To byl základ společnosti Moira; dnes tu sídlí výrobní závod, designérské ateliéry, sklady i expedice. Po celé republice má několik desítek prodejen.
 

Zkušenosti posbírané po světě

Za minulého režimu procestoval Mario Vlček tři čtvrtiny světa, a to v době, kdy turistický průmysl prakticky neexistoval. Protože se oblečení a vybavení do extrémních klimatických podmínek prakticky nedalo sehnat, pro sebe a své kamarády, kteří stejně jako on šplhali po horách nebo létali na rogalu, je pan Vlček šil sám. Později zkušenosti z náročných výprav na Kavkaz, do Afghánistánu či na pětitisícový vrchol v horách St. Elias v Kanadě využil při zakládání firmy. „Říkával jsem tehdy,“ vzpomíná pan Vlček, „kdyby se někdy v budoucnu změnil režim, šel bych vyrábět sportovní oblečení. Pak přišla sametová revoluce a já dostál svému slovu.“
 

Sportovec, extrémní výkon a vlákno Moira TG 900

Během předchozích let získal pan Vlček v textilní výrobě spousty cenných zkušeností, a jako aktivní sportovec věděl, co potřebuje mít na sobě, aby zvládl extrémní výkon a cítil se dobře.

Základem byla textilie, která odvádí kapilární vlhkost, aby pokožka zůstala v suchu a teple. Chemickou látku polyolefin vymysleli už v polovině 20. století Italové, první textilie se vyráběly v Japonsku a pan Vlček vlákna zpočátku dovážel z USA a Rakouska. Po několika letech ale našel odborníky z Výzkumného ústavu chemických vláken ve slovenském Svitu a společně vyvinuli unikátní vlákno, jehož tvar se na průřezu podobá pěticípé hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje jeho obvod a zároveň vytváří úžlabí pro odvod kapilární vlhkosti.

Protože se však materiál nedá spřádat, ze Slovenska cestuje do německé přádelny v Breitenfeldu poblíž Hamburku a v podobě příze se pak vrací do Strakonic, kde z něj stroje upletou oblečení. Vlákno je od roku 1996 patentované pod názvem Moira TG 900.
 

Prádlo Moira do každého počasí

Moira už dávno nevyrábí „funkční prádlo“, které odvádí vlhkost a hřeje i mokré, jen pro milovníky outdooru. Oblečení ze speciálního syntetického vlákna využívají cyklisté, horolezci i speciální jednotky ozbrojených složek. V sortimentu najdete tisíce kusů pro muže, ženy i děti všech barev a střihů do různých klimatických podmínek, materiály se navíc stále vylepšují.

Pokud něco od Moiry ještě nemáte v šatníku, je čas to vyzkoušet: nošení funkčního prádla je skvělé nejenom pro imunitu, protože je tělo za všech okolností v suchu a teple, ale nabízí také další zdravotní benefity. Měkce přiléhá k tělu, takže se v něm budete cítit jako v bavlnce, a kromě toho je kompatibilní s lidskou tkání, takže se nemusíte obávat alergických reakcí. Z polypropylenu se například vyrábí i cévní náhrady, protože jej tělo vnímá jako vlastní tkáň.
 

Moira pro ozbrojené složky

V roce 2023 dokončila firma tříletý vývoj a testování nové kolekce pro ozbrojené složky. Nedávno dodala první funkční prádlo ukrajinské armádě. Oblečení si od ní nově objednala Celní správa ČR a Vězeňská služba ČR. Na veletrhu v Německu projevili zájem o tuto kolekci zástupci různých světových armád i policie. 
 

Víte, že…?

  • Moira je česká firma a všechny svoje výrobky vyrábí v České republice.
  • Motto firmy je Capite, Corde et Manibus, tedy Hlavou, srdcem a rukama; tak tvoří Moira výrobky pro všechny, kteří hledají aktivní přístup k životu.
  • Bavlna má nasákavost 8 až 20 %, polyester 0,1 %, polypropylen jen 0,01 % – to je desetkrát méně než polyester. Vlákno Moira TG 900 tedy vodu nepřijímá, ale dokáže ji výborně transportovat, odvést od pokožky a udržet tělo v suchu a optimální teplotě.
  • Pro zlepšení termoregulačních vlastností Moira používá také přírodní materiály jako bavlnu nebo vlnu, případně další syntetická vlákna.
  • Výrobky Moira jsou recyklovatelné a neporušují životní prostředí. Mají slabý elektrostatický náboj a nepřitahují prach.
  • Výrobky mají stálou barevnost po celou dobu životnosti, nepouští a není je možné zaprat ani obarvit. Perou se nanejvýš ve vodě 40 °C s použitím běžného pracího prášku, lze je odstřeďovat v pračce, ale neměli byste je sušit v sušičce a žehlit.
  • Vyzkoušet můžete i zateplené oblečení z ovčí vlny merino. Má antibakteriální vlastnosti, které oceníte vy i okolí zejména při delším nošení. Merino totiž snižuje množení bakterií ve vlně a tím i eliminuje zápach. Takové oblečení stačí jen vyvětrat nebo vymáchat ve vodě a můžete ho bez problémů nosit dál.
Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům, krásu krajiny ovšem dotváří díla lidských rukou – historická města Pacov, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Třešť, hrady Lipnice a Kámen či zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království. Turisty ale lákají i další místa – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče se zámkem, bazilika a židovská čtvrť v Třebíči – tři památkové lokality zapsané na seznamu UNESCO.

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

Drony nám přinášení krásné fotky z přírody i dechberoucí záběry památek. I když se rekreační létání s drony těší čím dál větší oblibě, mnozí jejich piloti stále neznají pravidla. Mohou tak ohrozit sebe a zejména i ostatní lidi. Způsobilost pilotů větších dronů (či dronů s kamerou) se ověřuje on-line testem, který je spojen s povinnou registrací dronů. Pár základních pravidel, jak létat s drony a tipy na místa, kde s nimi lze létat, vám přináší portál Kudy z nudy.

Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj