Úvod > Aktuality > České značky: Moira
Životní styl

České značky: Moira

  • Vydáno30. března 2023
Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Zakladatel firmy Moira Mario Vlček se narodil v roce 1948 v Brně, ve dvanácti letech se přestěhoval do Prahy a v roce 1991 založil ve Strakonicích společnost zaměřenou na vývoj a výrobu prádla a ošacení pro výkonnostní sportovce. Jihočeské město si pan Vlček vybral kvůli továrně Fezko, která vyráběla hlavně fezy a barety. Už dřív od slavného podniku kupoval materiály pro své návrhy, a když na začátku 90. let fabrika měnila majitele a rušila jednu výrobnu, bez práce zůstali nejenom textilní odborníci, ale i stroje. Pan Vlček pronajal prostory bývalého mlýna a v centru koupil dvouhektarový brownfield, který od té doby zvelebuje. To byl základ společnosti Moira; dnes tu sídlí výrobní závod, designérské ateliéry, sklady i expedice. Po celé republice má několik desítek prodejen.
 

Zkušenosti posbírané po světě

Za minulého režimu procestoval Mario Vlček tři čtvrtiny světa, a to v době, kdy turistický průmysl prakticky neexistoval. Protože se oblečení a vybavení do extrémních klimatických podmínek prakticky nedalo sehnat, pro sebe a své kamarády, kteří stejně jako on šplhali po horách nebo létali na rogalu, je pan Vlček šil sám. Později zkušenosti z náročných výprav na Kavkaz, do Afghánistánu či na pětitisícový vrchol v horách St. Elias v Kanadě využil při zakládání firmy. „Říkával jsem tehdy,“ vzpomíná pan Vlček, „kdyby se někdy v budoucnu změnil režim, šel bych vyrábět sportovní oblečení. Pak přišla sametová revoluce a já dostál svému slovu.“
 

Sportovec, extrémní výkon a vlákno Moira TG 900

Během předchozích let získal pan Vlček v textilní výrobě spousty cenných zkušeností, a jako aktivní sportovec věděl, co potřebuje mít na sobě, aby zvládl extrémní výkon a cítil se dobře.

Základem byla textilie, která odvádí kapilární vlhkost, aby pokožka zůstala v suchu a teple. Chemickou látku polyolefin vymysleli už v polovině 20. století Italové, první textilie se vyráběly v Japonsku a pan Vlček vlákna zpočátku dovážel z USA a Rakouska. Po několika letech ale našel odborníky z Výzkumného ústavu chemických vláken ve slovenském Svitu a společně vyvinuli unikátní vlákno, jehož tvar se na průřezu podobá pěticípé hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje jeho obvod a zároveň vytváří úžlabí pro odvod kapilární vlhkosti.

Protože se však materiál nedá spřádat, ze Slovenska cestuje do německé přádelny v Breitenfeldu poblíž Hamburku a v podobě příze se pak vrací do Strakonic, kde z něj stroje upletou oblečení. Vlákno je od roku 1996 patentované pod názvem Moira TG 900.
 

Prádlo Moira do každého počasí

Moira už dávno nevyrábí „funkční prádlo“, které odvádí vlhkost a hřeje i mokré, jen pro milovníky outdooru. Oblečení ze speciálního syntetického vlákna využívají cyklisté, horolezci i speciální jednotky ozbrojených složek. V sortimentu najdete tisíce kusů pro muže, ženy i děti všech barev a střihů do různých klimatických podmínek, materiály se navíc stále vylepšují.

Pokud něco od Moiry ještě nemáte v šatníku, je čas to vyzkoušet: nošení funkčního prádla je skvělé nejenom pro imunitu, protože je tělo za všech okolností v suchu a teple, ale nabízí také další zdravotní benefity. Měkce přiléhá k tělu, takže se v něm budete cítit jako v bavlnce, a kromě toho je kompatibilní s lidskou tkání, takže se nemusíte obávat alergických reakcí. Z polypropylenu se například vyrábí i cévní náhrady, protože jej tělo vnímá jako vlastní tkáň.
 

Moira pro ozbrojené složky

V roce 2023 dokončila firma tříletý vývoj a testování nové kolekce pro ozbrojené složky. Nedávno dodala první funkční prádlo ukrajinské armádě. Oblečení si od ní nově objednala Celní správa ČR a Vězeňská služba ČR. Na veletrhu v Německu projevili zájem o tuto kolekci zástupci různých světových armád i policie. 
 

Víte, že…?

  • Moira je česká firma a všechny svoje výrobky vyrábí v České republice.
  • Motto firmy je Capite, Corde et Manibus, tedy Hlavou, srdcem a rukama; tak tvoří Moira výrobky pro všechny, kteří hledají aktivní přístup k životu.
  • Bavlna má nasákavost 8 až 20 %, polyester 0,1 %, polypropylen jen 0,01 % – to je desetkrát méně než polyester. Vlákno Moira TG 900 tedy vodu nepřijímá, ale dokáže ji výborně transportovat, odvést od pokožky a udržet tělo v suchu a optimální teplotě.
  • Pro zlepšení termoregulačních vlastností Moira používá také přírodní materiály jako bavlnu nebo vlnu, případně další syntetická vlákna.
  • Výrobky Moira jsou recyklovatelné a neporušují životní prostředí. Mají slabý elektrostatický náboj a nepřitahují prach.
  • Výrobky mají stálou barevnost po celou dobu životnosti, nepouští a není je možné zaprat ani obarvit. Perou se nanejvýš ve vodě 40 °C s použitím běžného pracího prášku, lze je odstřeďovat v pračce, ale neměli byste je sušit v sušičce a žehlit.
  • Vyzkoušet můžete i zateplené oblečení z ovčí vlny merino. Má antibakteriální vlastnosti, které oceníte vy i okolí zejména při delším nošení. Merino totiž snižuje množení bakterií ve vlně a tím i eliminuje zápach. Takové oblečení stačí jen vyvětrat nebo vymáchat ve vodě a můžete ho bez problémů nosit dál.
Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se dlouho nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Cykloturistika jako životní styl

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč začít, a třeba hned.

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům, krásu krajiny ovšem dotváří díla lidských rukou – historická města Pacov, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Třešť, hrady Lipnice a Kámen či zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království. Turisty ale lákají i další místa – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče se zámkem, bazilika a židovská čtvrť v Třebíči – tři památkové lokality zapsané na seznamu UNESCO.

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Mysteriózní místa, dějiště přírodních, válečných i jiných lidských katastrof anebo místa spojená s utrpením a smrtí fascinují lidi od nepaměti. Putování po takových pamětihodnostech se stalo doslova novodobým fenoménem. A zvláště na podzim, kdy přichází čas plískanic a brzké tmy, mívají taková místa ještě mocnější atmosféru. Kudy z nudy vám tentokrát přináší přehled těch nejtemnějších turistických zajímavostí, které se v České republice nacházejí. Na výlet v poněkud morbidním duchu se raději vypravte ve dvojici!

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

Desatero rad a tipů pro létání s dronem

I když se rekreační létání s drony těší čím dál větší oblibě, nemají hobby dronaři zrovna na růžích ustláno. I když svůj stroj bezpečně ovládali, neznali mnozí z pilotů donedávna platná pravidla pro jejich provoz, čímž ohrožovali bezpečnost svou i druhých. Způsobilost pilotů se od 31. 12. 2020 ověřuje on-line testem, který je spojen s povinnou registrací dronů. Pár základních pravidel, jak létat s drony a tipy na místa, kde s nimi lze létat vám přináší i Kudy z nudy.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Další aktuality

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2023 autobusy vyjely již do 27. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 3. 6. do 1. 10. 2023 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice. Zůstává i předloňská novinka: linka z Domažlic na Kvildu.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Zelená náruč jižních Čech, krajina lesních pramenů a dobrých vod: to je Novohradsko, oblast na rozhraní Čech a Rakouska. Je tu co objevovat, ať už máte rádi hrady a tvrze, rozhledny, nekonečné velebné ticho lesů anebo místa, která běžným turistům zůstávají skryta a objevují je jen zvídaví milovníci neporušené přírody a skrytých památek.
Jihočeský kraj | Příroda

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

České Budějovice, jejichž historie sahá více než 750 let zpět, už jedenáctým rokem hostí největší jihočeský běžecký svátek. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Letošní ročník se poběží již v sobotu 3. června 2023.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.
Jihočeský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic

České Budějovice jsou krásné město, o tom není pochyb. Máte je prochozené křížem krážem a přemýšlíte, kam odtud vyrazit na výlet? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavá místa v okolí jihočeského krajského města. Najdete zde řadu pohádkových zámků, přírodních úkazů, naučných stezek, či zážitků, na které budete vzpomínat, až vám dovolená skončí.
Jihočeský kraj | Zážitky

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 25. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 26. do 27. května 2023. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí po stupně devět kapel.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Jihočeský kraj v sobotu oficiálně zahájí cyklistickou sezónu 2023

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole a nejraději jezdíte právě v Jihočeském kraji, určitě přijeďte v sobotu 20. května 2023 na tábořiště Hamr u říčky Nežárky, kde bude v 11:00 oficiálně zahájena jihočeská cyklistická sezóna!
Jihočeský kraj | Letní sporty