Úvod > Aktuality > České značky: Maple Liqueur, originální nápoj z javorového sirupu a kanadské whisky
Gurmánská turistika

České značky: Maple Liqueur, originální nápoj z javorového sirupu a kanadské whisky

  • Vydáno27. listopadu 2021
Original Canadian XO Maple Liqueur, unikátní směs čistého přírodního javorového sirupu a jemné kanadské whisky patří do zvláštní a jedinečné rodiny whiskových likérů. Nápoj provází nejenom tajné složení, ale také silný příběh – a hlavně se dnes vyrábí dnes vyrábí na jediném místě na světě: v rodinné likérce kousek od Plzně.
Nápoj, jehož chuť určuje špičková kanadská whisky a čistý javorový sirup, sice pochází z čistých přírodních zdrojů daleké Kanady, ale vyrábí se na Plzeňsku, v Prádle u Nepomuku.
 

Maple Liqueur a jeho cesta do Česka

Na začátku byla náhoda: Roman Hříbal, který tehdy vedl finanční úsek v jednom ze závodů plzeňské Škodovky, potkal na večírku kamaráda Zdeňka Rotha z kanadského Winnipegu. Ten vyprávěl, že v jejich městě je likérka, která vyrábí výborný javorový likér, a že by ho rád vozil do Česka, ale nemá parťáka. Dva pánové, oba těsně před důchodem, do toho tehdy šli společně. Po první várce se jen zaprášilo, když ale chtěli objednat další, už nebylo kde: firma   Angostura Holdings Limited mezitím pobočku ve Winnipegu uzavřela.

Po roce vyjednávání se od původního majitele podařilo koupit licenci a recept na výrobu originálního likéru, který nikdo jiný na světě nevyrábí – ale v Česku nebyl ani javorový sirup, ani kanadská whisky. Všechny ingredience se proto dováží z Kanady, kde by se výroba z ekonomických důvodů nevyplatila. Míchání a stáčení likéru se ujala rodinná likérka Jenčík a dcery v Prádle, a od té doby se v malé obci kousek od Nepomuku vyrábí originální kanadský likér.
 

Příprava javorového likéru

Pro výrobu Original Canadian XO Maple Liqueur se používají stejné suroviny jako dřív, takže si zachovává stejnou kvalitní chuť, která jej proslavila mezi spotřebiteli v Severní Americe. Základem likéru je přírodní javorový sirup z provincie Québec. Ten se smíchá s kanadskou whisky, vyráběnou Higwood Distillers v High Riverprovincii Alberta. K základu se přimísí líh, karamel a javorová esence, výhradně přírodního původu bez jakýchkoliv umělých přísad a konzervantů. Detailní receptura samozřejmě zůstává utajená a přísně chráněná.

Výsledkem je Original Canadian XO Maple Liqueur, dočasně ztracený a znovu zachráněný pro budoucnost. Nápoj s tmavě nazlátlou barvou a výraznou vůní, jemnou vyrovnanou chutí a jedinečným kanadsko-českým původem.
 

Javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo z mízy cukrového javoru. Nestačí ale jen postávat u stromu a čekat, až hotový sirup nateče do připravené nádoby. Na výrobu litru kvalitního javorového sirupu je potřeba asi 40 litrů mízy. Ta podle druhu javoru obsahuje pouze 1–6 % cukru, takže se musí vařit, a to tak dlouho, dokud nezhoustne a obsah cukru nevyšplhá zhruba na 66 %. Hlavním výrobcem javorového sirupu je Kanada, tři čtvrtiny světové produkce pochází z provincie Quebec. Vyrábí se také ve Spojených státech, Jižní Koreji a v Japonsku.

Chuť a barva javorového sirupu se během roku mění. Na začátku sezóny má sirup velice jemnou, sladší chuť, zatímco ten podzimní má méně cukru, musí se proto vařit déle, má tmavší barvu a výraznější chuť. Kanadská klasifikace používá jako stupnici hodnocení kvality prostupnost světla sirupem, přičemž kategorii 1 je přiřazená nejsvětlejší barva a kategorii 3 barva nejtmavší. Na míchání s whisky při výrobě javorového likéru se používá sirup první kategorie.
 

Kanadská whisky

Podobně jako v USA i v Kanadě sehráli klíčovou roli při pálení whisky osadníci. Dělali ji z toho, co zbylo z úrody, tedy většinou z pšenice. Časem přišli na to, že když se k pšenici přidá trochu žita, whisky bude mít kořenitější chuť a lehký a hebký charakter. Žito se na oblíbeném kanadském stylu whisky podílí dodnes, pracuje se ale i s dalšími druhy obilí.

Avy whisky mohla mít přívlastek Kanadská, musí se splnit několik podmínek. Musí být vyrobená v Kanadě, destilovaná z obilného kvasu, uložená nejméně na tři roky v dřevěných sudech s obsahem menším než 700 litrů, a výsledek musí mít „vůni, chuť a charakter všeobecně přisuzovaný kanadské whisky“. Na rozdíl od „čisté“ žitné z USA, která musí zrát v nových dubových vypálených sudech, pro Kanadskou whisky se smí používat sudy již použité. Tak se podobně jako u barrique vín do nápoje mísí další příchutě, které whisky z nových sudů nemá. Možná i proto je kanadská whisky považovaná za daleko jemnější, lehčí a velmi vhodná pro mixování.
Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Vyrobit si vlastnoruční mýdlo nebo svíčku není žádná věda, ale jen málokdo se pustí do experimentů s vosky, oleji, louhem a bylinkami ve vlastní kuchyni. Jak na to se dozvíte při exkurzích v mýdlárnách a svíčkárnách, kam vás na báječně voňavé výlety zve portál Kudy z nudy.

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Bylinný likér známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů vyrábí společnost Jan Becher podle tradičního tajného receptu ze směsi bylinek a koření.

Další aktuality

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis!

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský kraj | Zážitky

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 27. až 29. ledna 2023 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Plzeňský kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Přinášíme vám spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas.
Plzeňský kraj | Zážitky