ÚvodAktualityČeské značky: Maple Liqueur, originální nápoj z javorového sirupu a kanadské whisky
Gurmánská turistika

České značky: Maple Liqueur, originální nápoj z javorového sirupu a kanadské whisky

Poslechněte si audio verzi článku
Original Canadian XO Maple Liqueur, unikátní směs čistého přírodního javorového sirupu a jemné kanadské whisky patří do zvláštní a jedinečné rodiny whiskových likérů. Nápoj provází nejenom tajné složení, ale také silný příběh – a hlavně se dnes vyrábí dnes vyrábí na jediném místě na světě: v rodinné likérce kousek od Plzně.
Nápoj, jehož chuť určuje špičková kanadská whisky a čistý javorový sirup, sice pochází z čistých přírodních zdrojů daleké Kanady, ale vyrábí se na Plzeňsku, v Prádle u Nepomuku.
 

Maple Liqueur a jeho cesta do Česka

Na začátku byla náhoda: Roman Hříbal, který tehdy vedl finanční úsek v jednom ze závodů plzeňské Škodovky, potkal na večírku kamaráda Zdeňka Rotha z kanadského Winnipegu. Ten vyprávěl, že v jejich městě je likérka, která vyrábí výborný javorový likér, a že by ho rád vozil do Česka, ale nemá parťáka. Dva pánové, oba těsně před důchodem, do toho tehdy šli společně. Po první várce se jen zaprášilo, když ale chtěli objednat další, už nebylo kde: firma   Angostura Holdings Limited mezitím pobočku ve Winnipegu uzavřela.

Po roce vyjednávání se od původního majitele podařilo koupit licenci a recept na výrobu originálního likéru, který nikdo jiný na světě nevyrábí – ale v Česku nebyl ani javorový sirup, ani kanadská whisky. Všechny ingredience se proto dováží z Kanady, kde by se výroba z ekonomických důvodů nevyplatila. Míchání a stáčení likéru se ujala rodinná likérka Jenčík a dcery v Prádle, a od té doby se v malé obci kousek od Nepomuku vyrábí originální kanadský likér.
 

Příprava javorového likéru

Pro výrobu Original Canadian XO Maple Liqueur se používají stejné suroviny jako dřív, takže si zachovává stejnou kvalitní chuť, která jej proslavila mezi spotřebiteli v Severní Americe. Základem likéru je přírodní javorový sirup z provincie Québec. Ten se smíchá s kanadskou whisky, vyráběnou Higwood Distillers v High Riverprovincii Alberta. K základu se přimísí líh, karamel a javorová esence, výhradně přírodního původu bez jakýchkoliv umělých přísad a konzervantů. Detailní receptura samozřejmě zůstává utajená a přísně chráněná.

Výsledkem je Original Canadian XO Maple Liqueur, dočasně ztracený a znovu zachráněný pro budoucnost. Nápoj s tmavě nazlátlou barvou a výraznou vůní, jemnou vyrovnanou chutí a jedinečným kanadsko-českým původem.
 

Javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo z mízy cukrového javoru. Nestačí ale jen postávat u stromu a čekat, až hotový sirup nateče do připravené nádoby. Na výrobu litru kvalitního javorového sirupu je potřeba asi 40 litrů mízy. Ta podle druhu javoru obsahuje pouze 1–6 % cukru, takže se musí vařit, a to tak dlouho, dokud nezhoustne a obsah cukru nevyšplhá zhruba na 66 %. Hlavním výrobcem javorového sirupu je Kanada, tři čtvrtiny světové produkce pochází z provincie Quebec. Vyrábí se také ve Spojených státech, Jižní Koreji a v Japonsku.

Chuť a barva javorového sirupu se během roku mění. Na začátku sezóny má sirup velice jemnou, sladší chuť, zatímco ten podzimní má méně cukru, musí se proto vařit déle, má tmavší barvu a výraznější chuť. Kanadská klasifikace používá jako stupnici hodnocení kvality prostupnost světla sirupem, přičemž kategorii 1 je přiřazená nejsvětlejší barva a kategorii 3 barva nejtmavší. Na míchání s whisky při výrobě javorového likéru se používá sirup první kategorie.
 

Kanadská whisky

Podobně jako v USA i v Kanadě sehráli klíčovou roli při pálení whisky osadníci. Dělali ji z toho, co zbylo z úrody, tedy většinou z pšenice. Časem přišli na to, že když se k pšenici přidá trochu žita, whisky bude mít kořenitější chuť a lehký a hebký charakter. Žito se na oblíbeném kanadském stylu whisky podílí dodnes, pracuje se ale i s dalšími druhy obilí.

Avy whisky mohla mít přívlastek Kanadská, musí se splnit několik podmínek. Musí být vyrobená v Kanadě, destilovaná z obilného kvasu, uložená nejméně na tři roky v dřevěných sudech s obsahem menším než 700 litrů, a výsledek musí mít „vůni, chuť a charakter všeobecně přisuzovaný kanadské whisky“. Na rozdíl od „čisté“ žitné z USA, která musí zrát v nových dubových vypálených sudech, pro Kanadskou whisky se smí používat sudy již použité. Tak se podobně jako u barrique vín do nápoje mísí další příchutě, které whisky z nových sudů nemá. Možná i proto je kanadská whisky považovaná za daleko jemnější, lehčí a velmi vhodná pro mixování.
České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Vyrobit si vlastnoruční mýdlo nebo svíčku není žádná věda, ale jen málokdo se pustí do experimentů s vosky, oleji, louhem a bylinkami ve vlastní kuchyni. Jak na to se dozvíte při exkurzích v mýdlárnách a svíčkárnách, kam vás na báječně voňavé výlety zve portál Kudy z nudy.

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Bylinný likér známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů vyrábí společnost Jan Becher podle tradičního tajného receptu ze směsi bylinek a koření.

Další aktuality

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Šumava

Ne vždy je počasí nakloněno naším plánům na aktivity venku v přírodě. Pro takové případy je dobré mít záložní plán. Pro krásnou Šumavu to platí dvojnásob! Co dělat, aby i tak byla dovolená příjemně prožitá a nemuseli jste sedět "doma"? Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali několik zajímavých typů pro "mokrou" variantu na Šumavě.
24. červenec 2024 15:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj