Úvod > Aktuality > České značky: Jarošovský pivovar a oceněné etikety s folklorními motivy
Gurmánská turistika

České značky: Jarošovský pivovar a oceněné etikety s folklorními motivy

  • Vydáno6. dubna 2021
„Léta tam stál, stojí tam dál / pivovar u cesty, každý ho znal / léta tam stál, stát bude dál / ten kdo zná Jarošov, zná pivovar.“ Znáte ho také? Aby ne, Jarošovský pivovar v Uherském Hradišti má díky písničce rockové skupiny Argema reklamu, o jaké si jiné pivovary můžou jen nechat zdát. Pivo začal vařit v roce 1688, před časem značka málem zanikla a v roce 2017 se znovu probudila k životu.
Pivovar, který vznikl díky měšťanům z Uherského Hradiště, za sebou má historii dlouhou několik set let. Šťastnější časy zažil po roce 1869, kdy jej odkoupil Salomon BraunUherského Ostrohu a rod Braunů si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál, po roce 1989 ale pivovar začal vykazovat velké ztráty a postupně propouštěl. Posledním hřebíčkem do pomyslné rakve byly povodně v červenci 1997, na konci roku byl pivovar uzavřen a Jarošovské „pivo jako malované“ najednou přestalo existovat.
 

Bíla pěna, láhev orosená…

Chybělo málo a značka by zanikla. Když se ho koncern Heineken rozhodl prodat, koupil ho místní podnikatel Radislav Vymyslický. Nejde ale o původní kolos, tam se dnes vyrábějí výtahy; nový minipivovar vybavený moderní technologií stojí o pár stovek metrů dál v budově na Pivovarské ulici, kde kdysi vznikaly slavné dětské jídelní židličky firmy TON.

Staletou tradici vaření piva v Jarošově oficiálně obnovila první várka Jarošovského ležáku 12% z 8. února 2017. Pozornost si zaslouží slovácké motivy na etiketách: právě jejich originální výtvarné pojetí s využitím folklorních prvků bylo v roce 2017 oceněno na prestižní soutěži World Beer Awards, zatím posledním významným designovým oceněním je Red Dot Design Award.

Kromě vaření spodně kvašených ležáků plzeňského typu a spodně i svrchně kvašených speciálů se Jarošovský pivovar zapojil do kulturního života Uherského Hradiště a okolí, pomohl desítkám kulturních a sportovních akcí i nadačním aktivitám, otevřel malé pivovarské muzeum a má vlastní pivovarskou prodejnu. Kromě exkurzí pořádá například Den otevřených dveří v Jarošovském pivovaru, Hradišťské piváky nebo Jarošovský Oktoberfest. Milovníci piva ze Slovácka si tak znovu společně s Argemou mohou zanotovat známý refrén „…bíla pěna, láhev orosená / chmelový nektar já znám / jen jsem to zkusil a jednou se napil / od těch dob žízeň mám.“
 

Jako David s GoliášemJarošovský Argemou opěvovaný pivovar neproslavila jen písnička, ale také spor pivním Goliášem, největším evropským výrobcem piva koncernem Heineken. Ten přitom Jarošovské pivo nikdy nevařil, ruinu pivovarských budov získal až v roce 2008 od tehdejšího majitele, společnosti Drinks Union.

Spor se táhl od roku 2016, kdy Jarošovský pivovar zažádal u Úřadu pro průmyslové vlastnictví o zápis obrazové ochranné známky Jarošovské pivo. Měla ochránit nejenom spojení s Jarošovem, ale i obrazovou podobu známky. Proti zápisu se ale ohradila společnost Heineken, která historickou slovní ochrannou známku Jarošov zdědila po předchozích majitelích pivovaru. Nový pivovar se bránil tvrzením, že do ochranné známky Heinekenu nezasahuje, protože Jarošovský a Jarošovské je označení zeměpisného původu výrobku. Piva se zkrátka vaří v Jarošově, v části města Uherské Hradiště.

Při soudních procesech se na Jarošovský pivovar snesly výrazy jako „nekalá soutěž“ a „parazitace na dobrém jménu značky Jarošov“, nicméně soudy nic závadného neshledaly. Úřad pro průmyslové vlastnictví nakonec ochrannou známku Jarošov ve vlastnictví Heinekenu zrušil s tím, že koncern ji neužíval a chtěl ji blokovat jenom proto, aby se nevařilo pivo pod tímto názvem.

Fandové Jarošova rozhodnutí samozřejmě uvítali, Heineken se ještě odvolal, vzápětí ale odvolání stáhl. V Jarošově se tak opět může vařit Jarošov, tak jak tomu bylo vždy.
 

Třikrát o Jarošovském pivu

  • Oba pivovary skutečně jsou jako příslovečný David a Goliáš: Jarošovský pivovar má roční produkcí přes šest tisíc hektolitrů a patří tak do kategorie minipivovarů. Nizozemský Heineken coby druhý největší producent na světě ovládá značky Krušovice, Zlatopramen, Březňák, Starobrno a Hostan.
  • Většina jarošovského piva se prodává v lahvích, takže pivovar musí navyšovat kapacitu stáčení. V březnu 2021 do pivovaru dorazila nová lahvová stáčecí linka, která dostala jméno Máňa.
  • Jarošovské pivo se vaří ze sladů z regionálních sladoven v Kroměříži a Záhlinicích, místní vody a Žateckého poloraného červeňáku, ale pivovar se nebojí experimentovat i s jinými odrůdami chmele.
Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí – Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Minimuzeum a pravidelné exkurze v Jarošovském pivovaru

Minimuzeum a pravidelné exkurze v Jarošovském pivovaru

Přijďte se podívat do pivovaru. Prohlédnete si výrobu Jarošovského piva zblízka, dozvíte se zajímavé a cenné informace o tradiční výrobě piva a ochutnáte tento vynikající mok přímo z tanku.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova u Uherského Hradiště vrátila v roce 2015. Pivo pivovar vyrábí prostřednictvím moderní nerezové technologie za použití typických klasických výrobních postupů českého piva, které má doma i ve světě velkou oblibu.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness