Úvod > Aktuality > České značky: Hamé
Gurmánská turistika

České značky: Hamé

  • Vydáno6. října 2021
Kečupy, dětské přesnídávky, paštiky, pomazánky, džemy, rychlé svačinky nebo strava pro kojence: výrobky firmy Hamé zná v Česku kdekdo. Do paměti se vám jistě zapsaly i reklamy s biatlonovým týmem a s Bolkem Polívkou, anebo názvy Májka, Hamánek, Veselá Pastýřka, Otma nebo Znojmia. Ano, to všechno zastřešuje značka Hamé.
V současné době patří značka Hamé do skupiny společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, která vznikla v roce 2020 a zaměstnává téměř 3 000 lidí ve 12 závodech. Kromě trvanlivých a chlazených potravin od masových konzerv a paštik až po hotová jídla vyrábí také saláty, protlaky, kečupy, omáčky, marmelády a džemy. Pod značkou Hamé ochutnáte také plněné bagety, kompoty nebo sirupy, je rovněž předním výrobcem kojenecké stravy pod značkou Hamánek.
 

Historie, tradice a jméno ze staroirštinyPátrání po historii značky vede do roku 1922, kdy v Babicích na Uherskohradišťsku vznikla konzervárenská dílna na výrobu ovocných marmelád, povidel, šťáv a lihovin. Firma začala záhy používat logo mlsajícího červeného medvídka ve žlutém poli. V roce 1933 výroba přešla pod brněnskou Biochemu, která měla obchodní kontakty v zahraničí a začala své výrobky vyvážet například do Irska nebo Velké Británie. Když hledala obchodní označení, které by zákazníkům představilo ovocné šťávy, kečupy a marmelády jako kvalitní přírodní výrobky, zkrátka jako z domácí spíže, (což se jménem Biochema opravdu fungovat nemohlo), padla volba na slovo „hamé“, což ve staroirštině znamená domov. Červený medvídek pak byl symbolem zdraví a přírodní síly.
 

Mozaika menších firemDo koncernu Hamé se postupně začlenila řada tradičních konzervárenských podniků, namátkou Pika Bzenec, Fruta Podivín, Slovácká Fruta, Znojmia proslavená výrobou Znojemských okurek či Bapa Letohrad. Většinou jsou svázány s osudy menších živnostníků a časy první republiky, třeba jako Otma z Uherského Hradiště. V jejím názvu dodnes lze vyluštit jméno zakladatele: Otakar Machálek dal firmě název podle začátečních písmen svého křestního jména a příjmení. Svého času se mu přezdívalo „slovácký Baťa“: těsně před druhou světovou válkou společně se švagry koupili pozemky v Mařaticích a nechali postavit továrnu, která vyráběla kvašené okurky, zelí a další nakládanou zeleninu, tedy tradiční dobroty ze Slovácka. Za komunistického režimu Machálek o firmu přišel a po falešném obvinění z hospodářských deliktů dokonce skončil ve vězení a v uranových dolech v Jáchymově. Zemřel v roce 1967 ve třiasedmdesáti letech, ovšem po roce 1989 byla firma Otma vrácena rodině, její zakladatel se konečně dočkal plné rehabilitace a podnik odkoupila společnost Hamé.
 

Továrny a podnikové prodejnyZnačka Hamé skoupila řadu dalších podniků, například belgického výrobce masných produktů Mortier, rumunskou značku La Grande Famiglia, která obchoduje s plody moře, džemy či rajčaty, anebo slovenskou firmu Doma Prešov, tradičního výrobce majonéz, omáček a dresinků. Kromě sedmi českých závodů má Hamé podniky také v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

Firma provozuje eshop a buduje síť vlastních prodejen Hamka. Najdete je například v Kunovicích a Babicích, kde má Hamé výrobní závody, v Uherském Hradišti a také ve Stupavě poblíž Bratislavy, kde sídlí slovenská pobočka firmy.
 

Víte, že…?

  • Hamé své potravinářské výrobky vyváží do téměř čtyřiceti zemí světa. Kromě Evropy také do USA, Austrálie, Afriky, Číny, Vietnamu, Japonska nebo Mongolska.
  • Hamé vlastní certifikáty košer a pesach, využívané při vývozech do Izraele.
  • Společnost Hamé se rovněž věnuje sportovnímu marketingu, je hlavním partnerem české biatlonové reprezentace.
České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura