Úvod > Aktuality > České značky: Hamé
České značky: Hamé
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

České značky: Hamé

  • Vydáno6. října 2021
Kečupy, dětské přesnídávky, paštiky, pomazánky, džemy, rychlé svačinky nebo strava pro kojence: výrobky firmy Hamé zná v Česku kdekdo. Do paměti se vám jistě zapsaly i reklamy s biatlonovým týmem a s Bolkem Polívkou, anebo názvy Májka, Hamánek, Veselá Pastýřka, Otma nebo Znojmia. Ano, to všechno zastřešuje značka Hamé.
V současné době patří značka Hamé do skupiny společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, která vznikla v roce 2020 a zaměstnává téměř 3 000 lidí ve 12 závodech. Kromě trvanlivých a chlazených potravin od masových konzerv a paštik až po hotová jídla vyrábí také saláty, protlaky, kečupy, omáčky, marmelády a džemy. Pod značkou Hamé ochutnáte také plněné bagety, kompoty nebo sirupy, je rovněž předním výrobcem kojenecké stravy pod značkou Hamánek.
 

Historie, tradice a jméno ze staroirštinyPátrání po historii značky vede do roku 1922, kdy v Babicích na Uherskohradišťsku vznikla konzervárenská dílna na výrobu ovocných marmelád, povidel, šťáv a lihovin. Firma začala záhy používat logo mlsajícího červeného medvídka ve žlutém poli. V roce 1933 výroba přešla pod brněnskou Biochemu, která měla obchodní kontakty v zahraničí a začala své výrobky vyvážet například do Irska nebo Velké Británie. Když hledala obchodní označení, které by zákazníkům představilo ovocné šťávy, kečupy a marmelády jako kvalitní přírodní výrobky, zkrátka jako z domácí spíže, (což se jménem Biochema opravdu fungovat nemohlo), padla volba na slovo „hamé“, což ve staroirštině znamená domov. Červený medvídek pak byl symbolem zdraví a přírodní síly.
 

Mozaika menších firemDo koncernu Hamé se postupně začlenila řada tradičních konzervárenských podniků, namátkou Pika Bzenec, Fruta Podivín, Slovácká Fruta, Znojmia proslavená výrobou Znojemských okurek či Bapa Letohrad. Většinou jsou svázány s osudy menších živnostníků a časy první republiky, třeba jako Otma z Uherského Hradiště. V jejím názvu dodnes lze vyluštit jméno zakladatele: Otakar Machálek dal firmě název podle začátečních písmen svého křestního jména a příjmení. Svého času se mu přezdívalo „slovácký Baťa“: těsně před druhou světovou válkou společně se švagry koupili pozemky v Mařaticích a nechali postavit továrnu, která vyráběla kvašené okurky, zelí a další nakládanou zeleninu, tedy tradiční dobroty ze Slovácka. Za komunistického režimu Machálek o firmu přišel a po falešném obvinění z hospodářských deliktů dokonce skončil ve vězení a v uranových dolech v Jáchymově. Zemřel v roce 1967 ve třiasedmdesáti letech, ovšem po roce 1989 byla firma Otma vrácena rodině, její zakladatel se konečně dočkal plné rehabilitace a podnik odkoupila společnost Hamé.
 

Továrny a podnikové prodejnyZnačka Hamé skoupila řadu dalších podniků, například belgického výrobce masných produktů Mortier, rumunskou značku La Grande Famiglia, která obchoduje s plody moře, džemy či rajčaty, anebo slovenskou firmu Doma Prešov, tradičního výrobce majonéz, omáček a dresinků. Kromě sedmi českých závodů má Hamé podniky také v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

Firma provozuje eshop a buduje síť vlastních prodejen Hamka. Najdete je například v Kunovicích a Babicích, kde má Hamé výrobní závody, v Uherském Hradišti a také ve Stupavě poblíž Bratislavy, kde sídlí slovenská pobočka firmy.
 

Víte, že…?

  • Hamé své potravinářské výrobky vyváží do téměř čtyřiceti zemí světa. Kromě Evropy také do USA, Austrálie, Afriky, Číny, Vietnamu, Japonska nebo Mongolska.
  • Hamé vlastní certifikáty košer a pesach, využívané při vývozech do Izraele.
  • Společnost Hamé se rovněž věnuje sportovnímu marketingu, je hlavním partnerem české biatlonové reprezentace.
České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.