!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let
České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

  • Vydáno26. listopadu 2021
Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.
Značka vznikla pod vedením plzeňské společnosti Auto Projekt Centrum v polovině 90. let a vyrábí jediný model: dvoumístný Gordon Roadster. Svými tvary na první pohled odkazuje jak na domácí vozy značky Aero, konkrétně modely Aero 30 a Aero 50 ze 30. let, tak na slavné britské roadstery. Pokud si ho objednáte a koupíte, budete mít v garáži skutečný unikát. Celkem totiž vznikly necelé tři desítky vozů.
 

Sen o krásném autu

Na samém začátku byl sen stvořit krásné auto. Základem každého vozu je hliníkový rám, karoserii tvoří díly z laminátu dílů a výlisků z ocelových plechů. Obě nápravy mají lichoběžníkové zavěšení kol na dvou trojúhelníkových ramenech, odpružení nastavitelnými vinutými pružinami, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a drátová kola.

První Gordon Roadster se na silnicích objevil v roce 1997. Zatímco vozy první série používaly čtyřválcový motor Ford Zetec-E 1.8 16V, 96 kW (130 HP), vozy druhé série byly vybaveny šestiválcovým motorem Ford Duratec-ST 3.0 V6, 166 kW (226 HP). V roce 2010 Automobilové závody Gordon ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni vyvinuly elektrickou odlehčenou verzi vozu Gordon Roadster s označením EHR 10 (Electric hot rod). V září téhož roku získal společný konstrukční tým s tímto vozem dělené 1. místo v soutěži o nejzajímavější prototyp českého elektromobilu. Při jízdních zkouškách dokázal tento prototyp opakovaně ujet vzdálenost 230 km na jedno nabití akumulátorů.
 

Gordon Roadster třetí série

V roce 2021 se zrodila třetí série, tentokrát s motorem FM EP6 FADTX Euro VI, 164 kW (223 HP). Pořád je to ale starý dobrý Gordon: dvoumístný sportovní automobil s motorem vpředu, pohonem zadních kol a skládací střechou, výkonný a elegantní, s excelentními technickými parametry a rychlou akcelerací. Při jeho řízení prý zažijete pocity řidičů ze zlatého věku automobilismu, ovšem provázené technickým komfortem moderních vozů.

Můžete se vsadit, že všude, kam s Gordonem vjedete, budete budit pozornost a užívat si obdivné pohledy okolí. Roadster totiž má vyvážené proporce, jedinečné křivky předních a zadních blatníků i elegantní chromové detaily. Novinka ze třetí série putuje k zákazníkovi až po odjetí zhruba tisícovky kilometrů, během nichž se důkladně testuje a seřizuje. Auto má dvouletou záruční dobu a je k mání přibližně za 1,8 milionu českých korun.
 

Gordon Roadster: auto postavené na míruHlavní předností malosériového dvoumístného roadsteru je stavba vozu na míru. Každý kousek je jedinečnou ruční prací a noví majitelé při předávání auta mimo jiné dostávají fotografickou dokumentaci celého výrobního procesu. Obavy nemusíte mít ani z případných oprav: důležité díly dodávají renomovaní výrobci a dají se opravit téměř po celém světě, ostatní originální díly prý dokáže opravit nebo vyrobit zručný technik v běžné autodílně.

Klienti si mohou vybrat nejenom barvy karoserie a interiéru, ale také cokoliv z široké doplňkové výbavy. Dobové oblečení, kožená kukla na hlavu, klasické brýle, kožené rukavice, fajfka, kožený kufr na zavazadla nebo vak na golfové hole se postarají o to, aby cestování s roadsterem mělo dobový šmrnc.
Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomíná řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

Další aktuality

17.1.
2022
Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Plzeňsko a Český les | Životní styl
13.1.
2022
10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Plzeňsko a Český les | Památky
24.12.
2021
Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

Plzeňsko a Český les | Příroda
22.12.
2021
V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

Plzeňsko a Český les | Památky