Úvod > Aktuality > České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let
Zážitky

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

  • Vydáno26. listopadu 2021
Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.
Značka vznikla pod vedením plzeňské společnosti Auto Projekt Centrum v polovině 90. let a vyrábí jediný model: dvoumístný Gordon Roadster. Svými tvary na první pohled odkazuje jak na domácí vozy značky Aero, konkrétně modely Aero 30 a Aero 50 ze 30. let, tak na slavné britské roadstery. Pokud si ho objednáte a koupíte, budete mít v garáži skutečný unikát. Celkem totiž vznikly necelé tři desítky vozů.
 

Sen o krásném autu

Na samém začátku byl sen stvořit krásné auto. Základem každého vozu je hliníkový rám, karoserii tvoří díly z laminátu dílů a výlisků z ocelových plechů. Obě nápravy mají lichoběžníkové zavěšení kol na dvou trojúhelníkových ramenech, odpružení nastavitelnými vinutými pružinami, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a drátová kola.

První Gordon Roadster se na silnicích objevil v roce 1997. Zatímco vozy první série používaly čtyřválcový motor Ford Zetec-E 1.8 16V, 96 kW (130 HP), vozy druhé série byly vybaveny šestiválcovým motorem Ford Duratec-ST 3.0 V6, 166 kW (226 HP). V roce 2010 Automobilové závody Gordon ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni vyvinuly elektrickou odlehčenou verzi vozu Gordon Roadster s označením EHR 10 (Electric hot rod). V září téhož roku získal společný konstrukční tým s tímto vozem dělené 1. místo v soutěži o nejzajímavější prototyp českého elektromobilu. Při jízdních zkouškách dokázal tento prototyp opakovaně ujet vzdálenost 230 km na jedno nabití akumulátorů.
 

Gordon Roadster třetí série

V roce 2021 se zrodila třetí série, tentokrát s motorem FM EP6 FADTX Euro VI, 164 kW (223 HP). Pořád je to ale starý dobrý Gordon: dvoumístný sportovní automobil s motorem vpředu, pohonem zadních kol a skládací střechou, výkonný a elegantní, s excelentními technickými parametry a rychlou akcelerací. Při jeho řízení prý zažijete pocity řidičů ze zlatého věku automobilismu, ovšem provázené technickým komfortem moderních vozů.

Můžete se vsadit, že všude, kam s Gordonem vjedete, budete budit pozornost a užívat si obdivné pohledy okolí. Roadster totiž má vyvážené proporce, jedinečné křivky předních a zadních blatníků i elegantní chromové detaily. Novinka ze třetí série putuje k zákazníkovi až po odjetí zhruba tisícovky kilometrů, během nichž se důkladně testuje a seřizuje. Auto má dvouletou záruční dobu a je k mání přibližně za 1,8 milionu českých korun.
 

Gordon Roadster: auto postavené na míruHlavní předností malosériového dvoumístného roadsteru je stavba vozu na míru. Každý kousek je jedinečnou ruční prací a noví majitelé při předávání auta mimo jiné dostávají fotografickou dokumentaci celého výrobního procesu. Obavy nemusíte mít ani z případných oprav: důležité díly dodávají renomovaní výrobci a dají se opravit téměř po celém světě, ostatní originální díly prý dokáže opravit nebo vyrobit zručný technik v běžné autodílně.

Klienti si mohou vybrat nejenom barvy karoserie a interiéru, ale také cokoliv z široké doplňkové výbavy. Dobové oblečení, kožená kukla na hlavu, klasické brýle, kožené rukavice, fajfka, kožený kufr na zavazadla nebo vak na golfové hole se postarají o to, aby cestování s roadsterem mělo dobový šmrnc.
Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomíná řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

Další aktuality

Neobjevené ráje aneb pět míst bez turistů

Také někdy sníte o tom, že byste chtěli cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Prostě zažít Česko bez lidí a bez davů... Máme pro vás dobrou zprávu: ještě existují mísa, kde vládne klid a málokdy tam někoho potkáte. Kde se takové ráje nachází vám prozradíme v dnešních tipech!
Plzeňský kraj | Životní styl

Městské koupaliště v Rokycanech zahajuje sezónu

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech startuje ve čtvrtek 1. června 2023. Příprava na sezonu začala již v dubnu, samotné napouštění 24 tisíc kubíků vody z Klabavy pak probíhalo od 21. dubna a trvalo celkem tři týdny. Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky. Přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Teplota vody (30 cm pod hladinou) bývá 21,7 °C.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již potřicáté v sobotu 20. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
Plzeňský kraj | Památky

V Plzni startuje Rock in Town, festival se pak ukáže v dalších městech

V pátek odpoledne otevírá své brány festival Rock in Plzeň I, od 14 hodin se můžete těšit na rockové kapely na ploché dráze na Borech. Rock in Town se posléze ukáže například v Praze, Brně, Ostravě ale i v menších amfiteátrech na Konopišti, či Lokti. Podívejte s Kudy z nudy, kam vyrazit na pořádný rockový mejdan.
Plzeňský kraj | Kultura