Úvod > Aktuality > České značky: bylinné čaje, koření a bioprodukty Sonnentor
Životní styl

České značky: bylinné čaje, koření a bioprodukty Sonnentor

  • Vydáno23. července 2022
Společnost Sonnentor známe jako firmu, která vyrábí bylinné čaje, koření a další kvalitní bioprodukty. Zpracování voňavých surovin se věnuje už od roku 1992 a od roku 2012 láká návštěvníky do svého bylinkového království na zážitkové exkurze, prohlídky bylinných zahrad anebo posezení v kavárně a čajovně. Tím kouzelným místem jsou Čejkovice na Hodonínsku.
Příběh značky Sonnentor začal v roce 1988 v rakouské vesničce Sprögnitz. Už v době, kdy slovo „bio“ ještě neexistovalo, byl třiadvacetiletý mladík Johannes Gutmann horlivým zastáncem ekologického zemědělství. Věřil, že je tou nejlepší cestou pro zdravý život, životní prostředí a udržitelnou budoucnost. Byl nezaměstnaný, chtěl zůstat v místě, kde vyrůstal a zároveň chtěl pomáhat sedlákům z rodného Waldviertlu. Začal proto objíždět místní trhy, nabízel balené bylinky, čaje a koření od místních sedláků a k nim přibaloval příběhy lidí, kteří je vypěstovali. V regionu se záhy stal známou postavičkou.
 

Sonnentor a jižní Morava

O pár let později, v roce 1992, založil Johannes Gutmann společně s Tomášem Mitáčkem český Sonenntor na jižní Moravě. Podobně jako v Rakousku se i v Česku pustili do práce, která dávala smysl a současně pomáhala místním biopěstitelům a tehdy začínajícím soukromým zemědělcům s odbytem jejich produktů.

Z výrobků na pomezí potravin a lidové medicíny se jako první na trhu objevily vonné éterické oleje, postupně pak začali s pěstováním léčivých rostlin v biokvalitě. Ekologické zemědělství v České republice tehdy bylo teprve na startu, a tak první úrody mířily do zahraničí.
 

Sonnentor a Čejkovice

Protože i malá firma potřebovala své zázemí, Sonnentor objevil svůj životní prostor v jihomoravských Čejkovicích. Starý zdevastovaný mlýn prošel kompletní rekonstrukcí a firma tu začala balit a prodávat první čtyři druhy sypaných bylinných biočajů; směs zvaná Dobrá nálada dodnes patří mezi bestsellery.
S prvními prodeji pomohly prodejny se zdravou výživou, které výrobky značky Sonnentor nabízejí dodnes. Naopak se s nimi nesetkáte v nadnárodních obchodních řetězcích. Značka buduje síť vlastních prodejen a vytváří tak lokálně trvale udržitelná nová pracovní místa.

V průběhu let v Čejkovicích vznikla modelová biofarma, která by v budoucnosti měla sloužit rovněž jako škola a výzkumný ústav ekologického zemědělství. Díky postupně budované důvěře se rozrostla síť biopěstitelů, z nichž se časem stali nejenom obchodní partneři, ale i dobří přátelé. Firmě se daří rozvíjet místní lokální spolupráci v regionu jižní Moravy i evropskou myšlenku přeshraniční spolupráce.
 

Výlet do Čejkovic

Nová etapa společnosti se začala odvíjet roku 2009 pod vedením Josefa Dvořáčka. V duchu werichovského hesla „když loď, tak jedině na kopci“ se podařilo bývalý kravín s pozemky nad čejkovickou tvrzí přebudovat na sklad biosurovin se zelenou střechou. Přibyla prodejna, zážitkové exkurze do výroby a skladů, čajovna a kavárna Čas na čaj nebo bylinková zahrada s vyhlídkovou terasou. Fandové udržitelného podnikání, ekologického zemědělství a bylinek mohou do Sonnentoru přijet na návštěvu a podívat se na vlastní oči, jak to všechno funguje.

Studentům nabízí Sonnentor osvětový projekt praxí, pro děti pak pořádá exkurze, kde mají malí návštěvníci možnost setkat se jak se zpracováním bioproduktů, tak celkově s tématem zdravé výživy a zdravého životního stylu.
 

Značka slunce

Logem značky Sonnentor, což přeloženo do češtiny znamená Sluneční brána, se stalo usměvavé slunce s 24 paprsky – pro každou hodinu dne jeden. Takovým symbolem, který vyzařoval sílu, radost a optimismus, byly v minulosti označovány brány svobodných selských statků, tvar slunečního oblouku měly i brány do usedlostí. I v Sonnetoru vás slunce uvitá jako teplý a přátelský symbol, který se usmívá z více než 700 produktů.

„Jsme hrdí na to, že naše logo může přinášet radost a sílu všem, kteří se nechají inspirovat naší prací a našimi produkty,“ říkají v Sonnentoru. „Pracujeme s ohledem k životnímu prostředí, volíme lokálnost, kompostovatelnost a zakládáme si na zdravém selském rozumu. Udržitelnost dává našemu podnikání smysl, nevnímáme ji však jako „něco módního“, být „bio“ je pro nás přirozenou součástí, děláme to již více než čtvrt století. Souladem s přirozeným koloběhem chceme inspirovat také okolí a ukázat, že se zkrátka dá podnikat jinak. Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.“
Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Už jste někdy navštívili místo, kde roste radost? Co takhle podniknout výlet do Čejkovic na Hodonínsku, kde sídlí firma Sonnentor?

20 tipů, kam za vůní bylinkových zahrad

20 tipů, kam za vůní bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Další aktuality

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika