ÚvodAktualityČeské značky: bylinné čaje, koření a bioprodukty Sonnentor
Životní styl

České značky: bylinné čaje, koření a bioprodukty Sonnentor

Poslechněte si audio verzi článku
Společnost Sonnentor známe jako firmu, která vyrábí bylinné čaje, koření a další kvalitní bioprodukty. Zpracování voňavých surovin se věnuje už od roku 1992 a od roku 2012 láká návštěvníky do svého bylinkového království na zážitkové exkurze, prohlídky bylinných zahrad anebo posezení v kavárně a čajovně. Tím kouzelným místem jsou Čejkovice na Hodonínsku.
Příběh značky Sonnentor začal v roce 1988 v rakouské vesničce Sprögnitz. Už v době, kdy slovo „bio“ ještě neexistovalo, byl třiadvacetiletý mladík Johannes Gutmann horlivým zastáncem ekologického zemědělství. Věřil, že je tou nejlepší cestou pro zdravý život, životní prostředí a udržitelnou budoucnost. Byl nezaměstnaný, chtěl zůstat v místě, kde vyrůstal a zároveň chtěl pomáhat sedlákům z rodného Waldviertlu. Začal proto objíždět místní trhy, nabízel balené bylinky, čaje a koření od místních sedláků a k nim přibaloval příběhy lidí, kteří je vypěstovali. V regionu se záhy stal známou postavičkou.
 

Sonnentor a jižní Morava

O pár let později, v roce 1992, založil Johannes Gutmann společně s Tomášem Mitáčkem český Sonenntor na jižní Moravě. Podobně jako v Rakousku se i v Česku pustili do práce, která dávala smysl a současně pomáhala místním biopěstitelům a tehdy začínajícím soukromým zemědělcům s odbytem jejich produktů.

Z výrobků na pomezí potravin a lidové medicíny se jako první na trhu objevily vonné éterické oleje, postupně pak začali s pěstováním léčivých rostlin v biokvalitě. Ekologické zemědělství v České republice tehdy bylo teprve na startu, a tak první úrody mířily do zahraničí.
 

Sonnentor a Čejkovice

Protože i malá firma potřebovala své zázemí, Sonnentor objevil svůj životní prostor v jihomoravských Čejkovicích. Starý zdevastovaný mlýn prošel kompletní rekonstrukcí a firma tu začala balit a prodávat první čtyři druhy sypaných bylinných biočajů; směs zvaná Dobrá nálada dodnes patří mezi bestsellery.
S prvními prodeji pomohly prodejny se zdravou výživou, které výrobky značky Sonnentor nabízejí dodnes. Naopak se s nimi nesetkáte v nadnárodních obchodních řetězcích. Značka buduje síť vlastních prodejen a vytváří tak lokálně trvale udržitelná nová pracovní místa.

V průběhu let v Čejkovicích vznikla modelová biofarma, která by v budoucnosti měla sloužit rovněž jako škola a výzkumný ústav ekologického zemědělství. Díky postupně budované důvěře se rozrostla síť biopěstitelů, z nichž se časem stali nejenom obchodní partneři, ale i dobří přátelé. Firmě se daří rozvíjet místní lokální spolupráci v regionu jižní Moravy i evropskou myšlenku přeshraniční spolupráce.
 

Výlet do Čejkovic

Nová etapa společnosti se začala odvíjet roku 2009 pod vedením Josefa Dvořáčka. V duchu werichovského hesla „když loď, tak jedině na kopci“ se podařilo bývalý kravín s pozemky nad čejkovickou tvrzí přebudovat na sklad biosurovin se zelenou střechou. Přibyla prodejna, zážitkové exkurze do výroby a skladů, čajovna a kavárna Čas na čaj nebo bylinková zahrada s vyhlídkovou terasou. Fandové udržitelného podnikání, ekologického zemědělství a bylinek mohou do Sonnentoru přijet na návštěvu a podívat se na vlastní oči, jak to všechno funguje.

Studentům nabízí Sonnentor osvětový projekt praxí, pro děti pak pořádá exkurze, kde mají malí návštěvníci možnost setkat se jak se zpracováním bioproduktů, tak celkově s tématem zdravé výživy a zdravého životního stylu.
 

Značka slunce

Logem značky Sonnentor, což přeloženo do češtiny znamená Sluneční brána, se stalo usměvavé slunce s 24 paprsky – pro každou hodinu dne jeden. Takovým symbolem, který vyzařoval sílu, radost a optimismus, byly v minulosti označovány brány svobodných selských statků, tvar slunečního oblouku měly i brány do usedlostí. I v Sonnetoru vás slunce uvitá jako teplý a přátelský symbol, který se usmívá z více než 700 produktů.

„Jsme hrdí na to, že naše logo může přinášet radost a sílu všem, kteří se nechají inspirovat naší prací a našimi produkty,“ říkají v Sonnentoru. „Pracujeme s ohledem k životnímu prostředí, volíme lokálnost, kompostovatelnost a zakládáme si na zdravém selském rozumu. Udržitelnost dává našemu podnikání smysl, nevnímáme ji však jako „něco módního“, být „bio“ je pro nás přirozenou součástí, děláme to již více než čtvrt století. Souladem s přirozeným koloběhem chceme inspirovat také okolí a ukázat, že se zkrátka dá podnikat jinak. Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.“
Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Kupujete biopotraviny a toužíte po opravdu dobrém jídle, připraveném z místních produktů? A chcete poznat vesnici, kde se skutečně žije ekologicky, v souladu s přírodou? Pojeďte s námi na několik výletů za tradicemi, které vám budou vonět i chutnat. Zastavíme se v několika restauracích, navštívíme biofarmy i místa, kde se vyrábí čistě přírodní kosmetika a čaje, a nakonec se vypravíme do Hostětína, vesnici v Bílých Karpatech. Tam je totiž bio téměř úplně všechno.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích Zážitky

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Už jste někdy navštívili místo, kde roste radost? Co takhle podniknout výlet do Čejkovic na Hodonínsku, kde sídlí firma Sonnentor?

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Oslavte také Světový den životního prostředí, který každý rok připadá na 5. června a jeho cílem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upoutat pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tématem letošního roku je obnova půdy, desertifikace a odolnost vůči suchu.

20 tipů, kam za vůní bylinkových zahrad

20 tipů, kam za vůní bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru Zážitky

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru

Sluneční areál Sonnentor se rozšířil o budovu, která je nejen moderní a krásná, ale splňuje také nejnáročnější ekologické aspekty. Inspirativní místo je plné pozitivní energie a pohody. Její součástí se stala také zážitková exkurze výrobou bio-čajů.

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka Letní sporty

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.

Další aktuality

Shakespeare v Brně zase nemá prázdniny: Letní shakespearovské slavnosti zvou na Špilberk

Shakespearovy slavnosti začaly v Brně na Špilberku v pondělí 15. července 2024 a opět do moravské metropole přináší bohatý program. Diváci Slavností si tento rok užijí novou komedii Marná lásky snaha slavného anglického dramatika, od jehož narození letos uplynulo 460 let. Letos se na nádvoří hradu Špilberk odehraje ještě 14 představení v hvězdném obsazení. Shakespearovské letní slavnosti v Brně pak zakončí 7. srpna magická komedie Bouře.
17. červenec 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
17. červenec 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 19. do 21. července 2024 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 33. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj