Úvod > Aktuality > České značky: Brano, které zavírá samo
Životní styl

České značky: Brano, které zavírá samo

  • Vydáno16. ledna 2022
Firma Brano je už řadu let zastoupená v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem. Její příběh se začal odvíjet v roce 1862 založením továrny na drobné železářské zboží. Za první republiky se v Brance u Opavy začaly vyrábět hydraulické zavírače dveří a zrodil se ikonický reklamní slogan Brano zavírá samo. Dnes společnost dodává komponenty řadě automobilek od Jaguaru po Bentley a hevery značky Brano jezdí v polovině evropských aut.
Akciová společnost Brano má své místo v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem, který každoročně sestavuje magazín Forbes. Patří rovněž do desítky nejtradičnějších firem České republiky. Majitelem impéria na autodíly je Pavel Juříček se synem Václavem a dcerou Lenkou. Firma má roční tržby ve výši 6,4 miliard korun a pracuje v ní 2500 lidí. A zajímavost? I když se měnili majitelé a výrobní sortiment, Brano ani jednou nepřerušilo činnost. Vždy patřilo a patří k největším a nejstabilnějším zaměstnavatelům na Opavsku – a v řadě rodin jde o tradici, kdy ve firmě pracuje už několikátá generace.
 

Branka a továrna na hřebíky

Brance, která leží pět kilometrů jižně od Opavy, stával na břehu řeky Moravice Šibenný mlýn. Na jeho místě vznikla přádelna, kterou v roce 1862 koupilo několik společníků: Franz Kolasiewicz z Opavy, Rudolf Seibert z Frýdlantu nad Ostravicí, Leopold Eduard Czech z Velkých Heraltic a hlavně Karl Václav Dorasil. Císařský rada, obchodník a podnikatel byl poslancem Slezského zemského sněmu, přísedícím Zemského výboru slezského a prezidentem opavské Obchodní a živnostenské komory.

Ale zpět k přádelně: pánové ji koupili v září 1862 a už na konci října založili továrnu na drobné železářské zboží. Podniku v Brance se dařilo, protože zachytil rozvoj spojený s průmyslovou revolucí a předběhl dobu, kdy se textilní výroba musela přeorientovat na strojírenství. Fabrika měla v roce 1867 sto padesát zaměstnanců, v roce 1910 už čtyři stovky. Na začátku první světové války Branecké železárny zaměstnávaly 700 dělníků a 580 hospodářských pracovníků. Díky vybudování slévárny se rozšiřoval i výrobní sortiment, a to od hřebíků a podkůvek k plechovému a litinovému zboží a železným konstrukcím oken, střech, zábradlí a mostů.
 

Brano zavírá samo

Pověstnou díru do světa udělala Branecká továrna na drát, jak se mezitím přejmenovala, za první republiky. Roku 1927 ji převzala americká společnost YALE and Town Manufacturing Co., Stampford a zahájila v ní výrobu různých typů zámků, hydraulických dveřních zavíračů, řehtačkových zvedáků a jiných technologicky pokrokových výrobků. Tehdy také vznikl reklamní slogan Brano zavírá samo, jeden z nejznámějších v Česku.

Během druhé světové války se výroba musela přizpůsobit potřebám německé armády. V roce 1946 byla společnost znárodněna a vznikl podnik Branecké železárny, později začleněný do trustu spotřebního zboží Prago-Union Praha. Zhotovovaly se tu například zadlabávací a visací zámky, nábytkové a stavební kování, odlitky z šedé a temperované litiny a také ruční kladkostroje a automobilové zámky.

Politické změny spojené s listopadem 1989 přinesly zcela nové podmínky. Na základě privatizačního projektu byla roku 1992 založena akciová společnost Brano se sídlem v Hradci nad Moravicí. Nové vedení v čele s Pavlem Juříčkem se odvážně pustilo do radikálních změn a rozvoje firmy.
 

Autodíly pro všechny světadíly

Jako prozíravá volba se ukázala soustředěná orientace společnosti na automobilový průmysl. Výrobní program tvoří zámky dveří, zámky a háky kapoty, opěrky, pedálová ústrojí, páky ruční brzdy, tlumiče, houkačky a další komponenty pro osobní, užitkové a nákladní vozy a autobusy. V roce 1999 se Brano rozšířilo svým vstupem a posléze fúzí se společností Ateso o provozy v Jablonci nad Nisou, Jilemnici a Rakovníku. Později přibyly chromovna v Litovli, nástrojárna v Olomouci a lisovna plastů v Zubří, výroba elektrických a plynových kotlů a výrobna tažných zařízení pro automobily v Mnichově Hradišti. Další provozy najdete v Uničově, Jičíně a Novém Boru. Jako naplnění hesla Autodíly pro všechny světadíly začalo vedení Brano rozjíždět výrobu v zahraničí, své pobočky má na Slovensku, v Německu, Rusku, Číně, Jihoafrické republice a USA.

Téměř 75 % produkce se vyváží, k zákazníkům patří prakticky všechny světové automobilky, například koncern Volkswagen Group (jehož součástí je rovněž Škoda Auto), Suzuki, Honda, Nissan, Renault, Ford, Volvo, Lear, Fiat, Lancia, Porsche, General Motors, Bentley, Opel i nové čínské automobilky. K úspěchu jistě přispívá vysoká kvalita výrobků, které se neustále inovují a drží krok se světovou špičkou.
 

Víte, že…?

  • Firma získala řadu ocenění. Kromě zařazení mezi 100 nejvýznamnějších firem České republiky bylo Brano opakovaně oceněno jako přední exportér roku, mnohokrát získalo titul Dodavatel pro auto roku a opakovaně také druhé místo v soutěži 100 obdivovaných firem České republiky.
  • Pavel Juříček byl zvolen podnikatelem roku 2006.
  • Protože si Brano uvědomuje důležitost technického vzdělávání, spolupracuje se středními a vysokými školami v regionu Severní Moravy a Slezska. Absolventi nacházejí uplatnění v modernizované výrobě, kde se využívají nejnovější postupy moderních technologií.
České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomíná řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

Další aktuality

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
Moravskoslezský kraj | Památky

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda