ÚvodAktualityČeské značky: Brano, které zavírá samo
Životní styl

České značky: Brano, které zavírá samo

Poslechněte si audio verzi článku
Firma Brano je už řadu let zastoupená v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem. Její příběh se začal odvíjet v roce 1862 založením továrny na drobné železářské zboží. Za první republiky se v Brance u Opavy začaly vyrábět hydraulické zavírače dveří a zrodil se ikonický reklamní slogan Brano zavírá samo. Dnes společnost dodává komponenty řadě automobilek od Jaguaru po Bentley a hevery značky Brano jezdí v polovině evropských aut.
Akciová společnost Brano má své místo v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem, který každoročně sestavuje magazín Forbes. Patří rovněž do desítky nejtradičnějších firem České republiky. Majitelem impéria na autodíly je Pavel Juříček se synem Václavem a dcerou Lenkou. Firma má roční tržby ve výši 6,4 miliard korun a pracuje v ní 2500 lidí. A zajímavost? I když se měnili majitelé a výrobní sortiment, Brano ani jednou nepřerušilo činnost. Vždy patřilo a patří k největším a nejstabilnějším zaměstnavatelům na Opavsku – a v řadě rodin jde o tradici, kdy ve firmě pracuje už několikátá generace.
 

Branka a továrna na hřebíky

Brance, která leží pět kilometrů jižně od Opavy, stával na břehu řeky Moravice Šibenný mlýn. Na jeho místě vznikla přádelna, kterou v roce 1862 koupilo několik společníků: Franz Kolasiewicz z Opavy, Rudolf Seibert z Frýdlantu nad Ostravicí, Leopold Eduard Czech z Velkých Heraltic a hlavně Karl Václav Dorasil. Císařský rada, obchodník a podnikatel byl poslancem Slezského zemského sněmu, přísedícím Zemského výboru slezského a prezidentem opavské Obchodní a živnostenské komory.

Ale zpět k přádelně: pánové ji koupili v září 1862 a už na konci října založili továrnu na drobné železářské zboží. Podniku v Brance se dařilo, protože zachytil rozvoj spojený s průmyslovou revolucí a předběhl dobu, kdy se textilní výroba musela přeorientovat na strojírenství. Fabrika měla v roce 1867 sto padesát zaměstnanců, v roce 1910 už čtyři stovky. Na začátku první světové války Branecké železárny zaměstnávaly 700 dělníků a 580 hospodářských pracovníků. Díky vybudování slévárny se rozšiřoval i výrobní sortiment, a to od hřebíků a podkůvek k plechovému a litinovému zboží a železným konstrukcím oken, střech, zábradlí a mostů.
 

Brano zavírá samo

Pověstnou díru do světa udělala Branecká továrna na drát, jak se mezitím přejmenovala, za první republiky. Roku 1927 ji převzala americká společnost YALE and Town Manufacturing Co., Stampford a zahájila v ní výrobu různých typů zámků, hydraulických dveřních zavíračů, řehtačkových zvedáků a jiných technologicky pokrokových výrobků. Tehdy také vznikl reklamní slogan Brano zavírá samo, jeden z nejznámějších v Česku.

Během druhé světové války se výroba musela přizpůsobit potřebám německé armády. V roce 1946 byla společnost znárodněna a vznikl podnik Branecké železárny, později začleněný do trustu spotřebního zboží Prago-Union Praha. Zhotovovaly se tu například zadlabávací a visací zámky, nábytkové a stavební kování, odlitky z šedé a temperované litiny a také ruční kladkostroje a automobilové zámky.

Politické změny spojené s listopadem 1989 přinesly zcela nové podmínky. Na základě privatizačního projektu byla roku 1992 založena akciová společnost Brano se sídlem v Hradci nad Moravicí. Nové vedení v čele s Pavlem Juříčkem se odvážně pustilo do radikálních změn a rozvoje firmy.
 

Autodíly pro všechny světadíly

Jako prozíravá volba se ukázala soustředěná orientace společnosti na automobilový průmysl. Výrobní program tvoří zámky dveří, zámky a háky kapoty, opěrky, pedálová ústrojí, páky ruční brzdy, tlumiče, houkačky a další komponenty pro osobní, užitkové a nákladní vozy a autobusy. V roce 1999 se Brano rozšířilo svým vstupem a posléze fúzí se společností Ateso o provozy v Jablonci nad Nisou, Jilemnici a Rakovníku. Později přibyly chromovna v Litovli, nástrojárna v Olomouci a lisovna plastů v Zubří, výroba elektrických a plynových kotlů a výrobna tažných zařízení pro automobily v Mnichově Hradišti. Další provozy najdete v Uničově, Jičíně a Novém Boru. Jako naplnění hesla Autodíly pro všechny světadíly začalo vedení Brano rozjíždět výrobu v zahraničí, své pobočky má na Slovensku, v Německu, Rusku, Číně, Jihoafrické republice a USA.

Téměř 75 % produkce se vyváží, k zákazníkům patří prakticky všechny světové automobilky, například koncern Volkswagen Group (jehož součástí je rovněž Škoda Auto), Suzuki, Honda, Nissan, Renault, Ford, Volvo, Lear, Fiat, Lancia, Porsche, General Motors, Bentley, Opel i nové čínské automobilky. K úspěchu jistě přispívá vysoká kvalita výrobků, které se neustále inovují a drží krok se světovou špičkou.
 

Víte, že…?

  • Firma získala řadu ocenění. Kromě zařazení mezi 100 nejvýznamnějších firem České republiky bylo Brano opakovaně oceněno jako přední exportér roku, mnohokrát získalo titul Dodavatel pro auto roku a opakovaně také druhé místo v soutěži 100 obdivovaných firem České republiky.
  • Pavel Juříček byl zvolen podnikatelem roku 2006.
  • Protože si Brano uvědomuje důležitost technického vzdělávání, spolupracuje se středními a vysokými školami v regionu Severní Moravy a Slezska. Absolventi nacházejí uplatnění v modernizované výrobě, kde se využívají nejnovější postupy moderních technologií.
České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

České značky: traktory značky Zetor a zajímavosti o traktorech

České značky: traktory značky Zetor a zajímavosti o traktorech

I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s historií slavné značky.

Další aktuality

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
30. listopad 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nikdy nekončí!

Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, expozici staré koksovny KOX, do multifunkční haly Gong či do science center Velký a Malý svět techniky. Dveře otevřené má také Národní zemědělské muzeum v původní tovární hale naproti dolu Hlubina. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
14. listopad 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj