Úvod > Aktuality > České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky
Letní sporty

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

  • Vydáno23. června 2022
Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.
Na skok se ještě vraťme do německého Karlsruhe, kde Karl Drais v roce 1817 svůj vynález představil světu. I když jste třeba mistři cyklistiky a v sedle se cítíte naprosto bezpečně, tehdejší variantu kola byste možná ani nedokázali rozjet. Takzvaná drezína neměla pedály ani brzdy, hodně se podobala dnešním odrážedlům a vážila několik desítek kilogramů, to podle druhu použitého dřeva.

Na pedály a gumová kola si nadšenci museli počkat až do roku 1861, pak už ale velocipédy vzaly svět útokem. Objevila se elegantní a vratká vysoká kola, první převodovka, odpružená sedla i účinnější brzdy, druhá polovina 20. století přinesla horská kola a terénní speciály. 21. října 1976 se v USA konal první závod horských kol a od roku 2018 dokonce slavíme 3. červen jako Světový den jízdního kola – jednoduchého, cenově dostupného, spolehlivého a ekologicky vhodného dopravního prostředku.
 

Bike Fun International

Superior, Rock Machine a Frappé: to jsou značky nejznámějších výrobků firmy Bike Fun International (BFI). V roce 2001 ji založila skupina nizozemských investorů, po dvaceti letech ji odkoupila společnost ConsilTech, člen českého rodinného holdingu Consillium.

BFI vyrábí všechny typy jízdních kol – horských, trekingových, krosových, silničních a dětských i stále populárnějších elektrokol. Kromě vývoje a výroby kol vlastních značek se BFI zabývá také vývojem elektro systému Sport Drive a produkcí cyklistických doplňků a dílů pod značkou One Bikeparts. Sídlí v Kopřivnici, odkud ročně pošle do světa přibližně 200 tisíc kol, za dobu existence firmy jejich výroba přesáhla více než 2,5 milionu.
 

4Ever

Montujeme kola, která známe do posledního šroubku, říká o sobě společnost 4Ever ze Studénky. Kdo si koupí kolo od firmy, kterou na počátku 90. let založili bratři Petr a Radim Brožovi, může mít jistotu, že má kolo skutečně 4Ever aneb navždy: jízdní kola se totiž montují na jednotlivých stojanech, což sice je náročnější na čas, ale tento způsob výroby umožňuje kontrolu v každém okamžiku montáže. Tím i důrazem na lidský faktor se společnost liší od ostatních výrobců kol. Má přes padesát zaměstnanců a spolupracuje s cyklistickým týmem Cyklo Bulis i novozélandským neziskovým závodním týmem 4Ever Racing NZ.
 

Leader Fox

Horská, krosová a trekingová kola, dětská kola, tříkolky pro dospělé i elektrokola: to je nabídka českého výrobce kol Leader FoxČeských Budějovic, kterou v roce 1996 založil Pavel Müller. V Budějovicích se vyrábí přibližně 35 až 40 tisíc kol za rok, skoro 10 % tvoří elektrokola. Necelé dvě třetiny produkce se prodají v České republice, zbytek putuje na Slovensko, do Německa, Polska, Litvy, Nizozemska, Slovinska, Francie a Maďarska.

Dlouholetým bestsellerem značky je krosový model Šumava, značka, kterou si dokonce Leader Fox nechal registrovat. Oblíbili si jej zejména hobby jezdci, cykloturisté a vyznavači zdravého životního stylu, pro něž se kolo stalo nepostradatelným dopravním prostředkem do města či do přírody.
 

BP Lumen

Naším snem je zapsat Úpici na mapu jako město kol, říkají Pavel BártaVladimírem Pitašem z podkrkonošské Úpice. Dnes se ve městě pod Jestřebími horami navrhují a montují kola značky Qayron pro závodní cyklisty a Levit, dostupná elektrokola a jízdní kola pro všechny.

Pavel Bárta začínal už v osmdesátých letech servisovat kola a prodávat náhradní díly u sebe doma v garáži, po deseti let se pak dopracovali k založení firmy na výrobě vlastních bicyklů. Dnes firma BP Lumen patří nejenom k předním českým výrobcům a prodejcům jízdních kol a elektrokol, ale je též moderním rodinným podnikem se vším, co k tomu patří, od rodinné atmosféry, důrazu na vztahy a hodnoty až k modernímu pojetí technologicky vyspělých strojů. Lidé z Úpice jsou též patrioti: chtějí co nejvíc vyrábět z českých součástek, podporovat české firmy a vytvářet kvalitní pracovní místa pro lidi z Čech.
 

Maxibike

Kola značky Maxbike jsou na trhu již od roku 1994. Jiří Janečko tehdy přišel na to, že poskládat kolo podle přání zákazníků je to nejlepší, co pro ně může udělat, a tak se zrodil nový český výrobce jízdních kol a velkoobchod s cyklistickým sortimentem. Nabídka Maxibike zahrnuje přes 120 modelů jízdních kol, od roku 2018 rozšířených o elektrokola a celoodpružená kola. Kola se vyrábějí v Ostravě-Svinově ve stojanech, nikoliv na výrobní lince. Každé kolo tak skládá jeden mechanik, který odpovídá za jeho složení i kvalitu – a zákazníci přesně ví, kdo pro ně kolo složil.
 

Pells

Mezi středně velké domácí firmy, zabývající se výrobou jízdních kol, patří rovněž společnost Pells, založená v Brně roku 1991. Počátky výroby pod vlastní značkou Pells X-race Esprit spadají do roku 2000, firma se zaměřuje na špičkovou výbavu, nejnovější technologie, vytříbený design a také využívání karbonových kompozitů. O rok později Pells vyvinul nejlehčí karbonová řídítka na světě s váhou 97 g a první celokarbonový rám Pells, od roku 2013 se věnuje rovněž výrobě elektrokol. Nabídka zahrnuje také horská kola, silniční a gravel kola, krosová a fitness kola, dámská kola, dětská kola a odrážedla, oblečení, boty, doplňky a příslušenství.
 

Festka

Vedle větších a středních firem v Česku existují i cyklistické manufaktury, podniky s několika zaměstnanci a výrobky pro malou skupinu specifických zákazníků. Taková je například pražská Festka, kterou založil Michael Moureček, bývalý profesionální cyklista. Vedle opravdu luxusních kol s ultralehkými rámy z karbonu a uhlíkových vláken v cenách kolem milionu za kus se Festka specializuje na ultralehké karbonové rámy, ty kromě hotových kol prodává i samostatně. Nabízí to nejlepší, co můžete získat z hlediska grafického designu a zákaznického servisu, nejlevnější kolo vyjde asi na 150 tisíc a většinou na nich jezdí bohatí podnikatelé, závodníci i celebrity.
 

Víte, že…?

  • Na českém trhu působí asi 250 výrobců kol a samostatných cyklistických značek.
  • Podle Asociace výrobců a dovozců kol se u nás každý rok prodá asi 350 tisíc bicyklů a kolem 60 tisíc elektrokol.
  • Vývoz míří jak do Evropy, tak Asie a USA.
Dovolená mezi vinicemi: letní opojení na vinařských stezkách

Dovolená mezi vinicemi: letní opojení na vinařských stezkách

V České republice je přes sedmnáct tisíc hektarů vinic. To jsou ta nádherná, rozlehlá a klidná místa, odkud pochází takové kouzelné nápoje jako Rulandské šedé nebo Tramín červený. Kam se ale v Česku vydat, když se chcete plně ponořit do světa vín a poznat vinařský vesmír? My vám to prozradíme.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Zelená náruč jižních Čech, krajina lesních pramenů a dobrých vod: to je Novohradsko, oblast na rozhraní Čech a Rakouska. Je tu co objevovat, ať už máte rádi hrady a tvrze, rozhledny, nekonečné velebné ticho lesů anebo místa, která běžným turistům zůstávají skryta a objevují je jen zvídaví milovníci neporušené přírody a skrytých památek.

20 tipů, kam vyrazit na kole po Praze a okolí

20 tipů, kam vyrazit na kole po Praze a okolí

Na hezký cyklovýlet se můžete vydat i po okolí Prahy. Na výběr máte z množství tras a okruhů. V našich tipech najdete trasy podél Vltavy, Berounky či Labe, na Kokořínsku, Křivoklátsku i Podblanicku. Zážitky z poznávání nejhezčích památek můžete doplnit i pohodlnou jízdou na elektrokolech. Využijte pěkné slunné dny k pořádné projížďce na kole!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.

10 tipů, kde si užít pumptrack

10 tipů, kde si užít pumptrack

Už jste někdy vyzkoušeli pumptrack? Uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání? Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým "pumpováním", odtud se odvíjí název této cyklo disciplíny. Pokud nevíte, kde si takovou jízdu vyzkoušet, nechejte se inspirovat našimi tipy.

30 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

30 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

Projeďte se na kole tam, kde to máte rádi! Cestu tam či zpět za vás obstarají cyklobusy nebo cyklovlaky. Kam se vydáte – na Šumavu, do Českého ráje, Krkonoš nebo třeba do Brd?

10 tipů, jak si užít Lužické hory na kole

10 tipů, jak si užít Lužické hory na kole

Lužické hory překvapí množstvím tras, terénů, svou pestrostí a krásnou přírodou. Jenom pozor, Lužky nejsou pro ořezávátka! I když svou nadmořskou výškou nepatří mezi největší česká pohoří, skrývají v sobě parametry opravdu náročných kopců. Vyzkoušejte zdejší cyklotrasy, traily i svou kondici.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Šumava, to jsou stovky kilometrů tras pro pěší i cyklisty, naučných stezek i cest, na kterých vás žádné značky provázet nebudou. A také fantastická příroda jako z jiného světa, nouzová nocoviště, kilometry plavebních kanálů a sjízdných řek, zaniklé obce a tisíce zajímavostí. Přitažlivé jsou všechny, ale některé z nich vás přesto spolehlivě přilákají, ať už jedete na Šumavu poprvé nebo posté. Které to jsou?

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

10 tipů na cyklistické výlety z celé České republiky

Sednout na kolo, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Pokud takto vypadá váš ideálně strávený volný čas, budou se přímo vám hodit naše dnešní tipy. Nechte se inspirovat na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisté. Že kolo nevlastníte nebo zůstalo doma? Nevadí. Kolo (ale i tandem nebo koloběžku) si můžete vypůjčit v některé z mnoha půjčoven. Stačí už jen sbalit dobrou mapu, oblečení do každého počasí, šlápnout do pedálů a podívat se krajině za obzor!
Letní sporty

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevte nejkrásnější turistické stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Na kole do terénu: 20 tipů na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
Letní sporty

Vyrazte na pěkný podzimní cyklovýlet

Využijte příjemných dnů, které slibuje předpověď počasí, k hezkému podzimnímu cyklovýletu. Projet se můžete v krásné krajině Jizerských hor, po cyklostezce Bečva nebo třeba po cyklostezce z Ostrova do Jáchymova, která vede po bývalé železniční trati. Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a šlápněte do pedálů!
Letní sporty

Patnáct tipů, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

10 tipů na výpravu do lanoví

Jak strávit příjemný čas s přáteli nebo rodinou? Máte doma mladé aktivní teenagery, kteří touží po troše adrenalinu? Vydejte se s nimi do jednoho z mnoha lanových parků po celé České republice, kde si můžete pod dohledem instruktorů a se všemi bezpečnostními prvky užít vzrušení z pohybu ve výšce. Zhoupněte se podle 10 tipů Kudy z nudy!
Letní sporty