Úvod > Aktuality > České značky: areál Svijany a LIF Group
Životní styl

České značky: areál Svijany a LIF Group

  • Vydáno22. září 2022
Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Českého ráje a zastavte se ve Svijanech. Městečko v údolí řeky Jizery si zamilujete hned z několika důvodů: je tu skvělý pivovar, jehož piva sbírají ocenění po celém světě, renesanční zámek se zámeckým hotelem a pivní lázně. Na své si tu přijdou všichni: milovníci piva, památek, dobrého jídla i zábavy.
Před několika lety se zámek Svijany proměnil od základů a z chátrající dominanty Libereckého kraje se stala renesanční perla Českého ráje. Láká na prohlídky historických interiérů v čele se zámeckou kaplí s restaurovanými freskami, navštívit můžete i unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí. Nechybí ani tradiční Pivovarská restaurace, kde se čepuje kompletní sortiment pivních speciálů Pivovaru Svijany. Na rodiny s dětmi čeká putovní hra Arcana, zámecké kvízy, zahrada anebo velké pískoviště, kde si nejmenší návštěvníci zahrají na archeology. Nesmíme zapomenout ani na řadu zajímavých akcí, které se ve Svijanech odehrávají. Jejich vrcholem je svátek svatého Václava, patrona českého piva a Svatováclavské slavnosti, které každý rok koncem září udělají pomyslnou tečku za hlavní sezonou. Život ve Svijanech tím ale nekončí: celý rok se můžete ubytovat v zámeckém hotelu anebo si odpočinout v pivních lázních, které vznikly v bývalé škole. Koupel v dubových vanách nabízí skutečně jedinečné zážitky.
 

Piva z Pivovaru Svijany sbírají ocenění po celém světě

Renesanční zámek ve Svijanech a zdejší pivovar tvoří už několik století nerozlučný pár. Jejich společná historie pokračuje i ve třetím tisíciletí, kdy je život obou míst spojený s investiční společností LIF Group.

První zpráva o existenci pivovaru pochází z roku 1564, na konci tisíciletí mu však hrozilo uzavření. Jeho nový příběh se začal psát v roce 1998, kdy jej společnost LIF Group koupila od původních anglických majitelů a postupně proměnila v jeden z největších nezávislých pivovarů v České republice.

V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné, říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. Piva Svijanský Rytíř, Svijanský Kníže, Svijanská Kněžna či spodně kvašený ležák Šlik se ve Svijanech stále vaří dvourmutově, nepasterizované pivo s vyšší hořkostí kvasí v otevřených kádích na spilkách a pomalu zraje v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Zdejší piva mají řadu fanoušků, navíc si pravidelně odvážejí vysoká ocenění ze světových soutěží, nejnověji z World Beer Awards.
 

Odpočinek, sport a rekreace v areálu Drhleny

Českém ráji patří společnosti LIF Group také rekreační středisko Drhleny. Areál ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi, pro školy v přírodě, sportovní soustředění, školení nebo jiná společenská setkání najdete v obci Čížovka, asi 20 km od Mladé Boleslavi. Přímo v areálu je k dispozici restaurace, venkovní bazén ohřívaný solárními panely, dětské hřiště a řada sportovišť, v okolí lákají k výletům Drhlenské rybníky, impozantní hrad Kost nebo rozhledna Čížovka.
 

O společnosti LIF Group

Společnost LIF Group otce a syna Miroslava a Tomáše Kučerových se pravidelně objevuje v žebříčcích nejúspěšnějších českých rodinných firem. Na trhu působí od roku 1991 a její domovskou adresou je právě Liberec – ostatně za zkratkou LIF se skrývá název Liberecký investiční fond. Fond působí v mnoha oborech, vedle pivovarnictví a chmelařství se věnuje také poradenství, správě nemovitostí, hoteliérství i developerské činnosti. Holding LIF Group dosahuje ročních tržeb 1,3 miliardy korun a zaměstnává přibližně 250 lidí.

Vedle svijanského zámku a pivovaru stojí také za proměnou Perštýna, staré městské čtvrti v centru Liberce. Před časem se tu chystala stavba obřího, do svahu zapuštěného obchodního centra, ale nakonec z celého projektu nebylo nic a zbylo jen obří staveniště. Prostor koupil Liberecký investiční fond a mění starý Perštýn v Nový Perštýn. Autoři projektu se inspirovali rakouským Innsbruckem a italským Bolzanem. Téměř v centru Liberce nyní postupně vyrůstají moderní bytové domy podle návrhů pražského studia Domy Jinak, renomovaného libereckého ateliéru SIAL či nadnárodní kanceláří architektů z Chapman Taylor. Projekt počítá také s obchody, službami a kancelářskými budovami, veřejným prostorem a parkem.
Zámecký hotel Svijany

Zámecký hotel Svijany

Hotel nabízí stylové a netradiční ubytování v 17 zámeckých pokojích s kapacitou 41 lůžek. Určitě musíte vyzkoušet i pivní lázně přímo v hotelu.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, navštivte krásné zámky a hrady Lemberk, Zákupy a Grabštejn, a vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště. Objevte unikátní Rodný dům Ferninanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou, Muzeum Českého ráje v Turnově a Krkonošské muzeum v Jilemnici.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Pivní lázně Svijany

Pivní lázně Svijany

Dopřejte si zasloužený odpočinek v Pivních lázních Svijany, které uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Prémiová kvalita a čerstvost pivovarských surovin Pivovaru Svijany, stylové prostředí a profesionální péče jsou zárukou jedinečnosti, díky které se budete do svijanských lázní opakovaně vracet.

Svijany

Svijany

Svijany leží na okraji Českého ráje západně od Turnova na břehu Jizery. Navštívit můžete opravený zámek se stálou expozicí archeologických nálezů z doby bronzové a také místní pivovar, který byl založen před rokem 1564 a patří tak mezi nejstarší pivovary v Česku.

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Velká kaple sv. Jana a Pavla vznikla z rytířského sálu, patří k tomu nejcennějšímu, co se na zámku Svijany zachovalo.

Putovní hra Arcana na zámku Svijany

Putovní hra Arcana na zámku Svijany

Na Zámku Svijany je ukrytý poklad. Nalézt ho mohou pouze ty děti, které dovedou vyřešit zapeklité úkoly a hádanky na dobrodružné cestě okolím Svijan. Putovní hra Arcana, ve které se hraje se speciálním batohem, je určena pro rodiny s dětmi od 7 let.

Další aktuality

Tipy na výlety na kole i pěšky do Českého ráje

Přívětivý kraj, nádherná příroda skalních měst, malebných údolí, starobylých hradů i dalších památek, a v neposlední řadě řada krásných výhledů do kraje – co jiného byste čekali od Českého ráje, zejména pokud je to současně i ráj turistů, horolezců a milovníků přírody i historie? Vyberte si z nabídky tipů na výlet, které vás nezklamou, ať je jakékoliv počasí!
Liberecký kraj | Příroda

Na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech vás čeká program pro celou rodinu

Zámek Svijany neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami či interaktivní výstavu archeologických nálezů E. Štorcha, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva – svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech ve čtvrtek 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního Pivovaru Svijany.
Liberecký kraj | Památky

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura