Úvod > Aktuality > České značky: areál Svijany a LIF Group
České značky: areál Svijany a LIF Group
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: areál Svijany a LIF Group

  • Vydáno22. září 2022
Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Českého ráje a zastavte se ve Svijanech. Městečko v údolí řeky Jizery si zamilujete hned z několika důvodů: je tu skvělý pivovar, jehož piva sbírají ocenění po celém světě, renesanční zámek se zámeckým hotelem a pivní lázně. Na své si tu přijdou všichni: milovníci piva, památek, dobrého jídla i zábavy.
Před několika lety se zámek Svijany proměnil od základů a z chátrající dominanty Libereckého kraje se stala renesanční perla Českého ráje. Láká na prohlídky historických interiérů v čele se zámeckou kaplí s restaurovanými freskami, navštívit můžete i unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí. Nechybí ani tradiční Pivovarská restaurace, kde se čepuje kompletní sortiment pivních speciálů Pivovaru Svijany. Na rodiny s dětmi čeká putovní hra Arcana, zámecké kvízy, zahrada anebo velké pískoviště, kde si nejmenší návštěvníci zahrají na archeology. Nesmíme zapomenout ani na řadu zajímavých akcí, které se ve Svijanech odehrávají. Jejich vrcholem je svátek svatého Václava, patrona českého piva a Svatováclavské slavnosti, které každý rok koncem září udělají pomyslnou tečku za hlavní sezonou. Život ve Svijanech tím ale nekončí: celý rok se můžete ubytovat v zámeckém hotelu anebo si odpočinout v pivních lázních, které vznikly v bývalé škole. Koupel v dubových vanách nabízí skutečně jedinečné zážitky.
 

Piva z Pivovaru Svijany sbírají ocenění po celém světě

Renesanční zámek ve Svijanech a zdejší pivovar tvoří už několik století nerozlučný pár. Jejich společná historie pokračuje i ve třetím tisíciletí, kdy je život obou míst spojený s investiční společností LIF Group.

První zpráva o existenci pivovaru pochází z roku 1564, na konci tisíciletí mu však hrozilo uzavření. Jeho nový příběh se začal psát v roce 1998, kdy jej společnost LIF Group koupila od původních anglických majitelů a postupně proměnila v jeden z největších nezávislých pivovarů v České republice.

V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné, říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. Piva Svijanský Rytíř, Svijanský Kníže, Svijanská Kněžna či spodně kvašený ležák Šlik se ve Svijanech stále vaří dvourmutově, nepasterizované pivo s vyšší hořkostí kvasí v otevřených kádích na spilkách a pomalu zraje v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Zdejší piva mají řadu fanoušků, navíc si pravidelně odvážejí vysoká ocenění ze světových soutěží, nejnověji z World Beer Awards.
 

Odpočinek, sport a rekreace v areálu Drhleny

Českém ráji patří společnosti LIF Group také rekreační středisko Drhleny. Areál ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi, pro školy v přírodě, sportovní soustředění, školení nebo jiná společenská setkání najdete v obci Čížovka, asi 20 km od Mladé Boleslavi. Přímo v areálu je k dispozici restaurace, venkovní bazén ohřívaný solárními panely, dětské hřiště a řada sportovišť, v okolí lákají k výletům Drhlenské rybníky, impozantní hrad Kost nebo rozhledna Čížovka.
 

O společnosti LIF Group

Společnost LIF Group otce a syna Miroslava a Tomáše Kučerových se pravidelně objevuje v žebříčcích nejúspěšnějších českých rodinných firem. Na trhu působí od roku 1991 a její domovskou adresou je právě Liberec – ostatně za zkratkou LIF se skrývá název Liberecký investiční fond. Fond působí v mnoha oborech, vedle pivovarnictví a chmelařství se věnuje také poradenství, správě nemovitostí, hoteliérství i developerské činnosti. Holding LIF Group dosahuje ročních tržeb 1,3 miliardy korun a zaměstnává přibližně 250 lidí.

Vedle svijanského zámku a pivovaru stojí také za proměnou Perštýna, staré městské čtvrti v centru Liberce. Před časem se tu chystala stavba obřího, do svahu zapuštěného obchodního centra, ale nakonec z celého projektu nebylo nic a zbylo jen obří staveniště. Prostor koupil Liberecký investiční fond a mění starý Perštýn v Nový Perštýn. Autoři projektu se inspirovali rakouským Innsbruckem a italským Bolzanem. Téměř v centru Liberce nyní postupně vyrůstají moderní bytové domy podle návrhů pražského studia Domy Jinak, renomovaného libereckého ateliéru SIAL či nadnárodní kanceláří architektů z Chapman Taylor. Projekt počítá také s obchody, službami a kancelářskými budovami, veřejným prostorem a parkem.
Zámecký hotel Svijany

Zámecký hotel Svijany

Hotel nabízí stylové a netradiční ubytování v 17 zámeckých pokojích s kapacitou 41 lůžek. Určitě musíte vyzkoušet i pivní lázně přímo v hotelu.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, navštivte krásné zámky a hrady Lemberk, Svijany a Grabštejn, a vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Pivní lázně Svijany

Pivní lázně Svijany

Dopřejte si zasloužený odpočinek v Pivních lázních Svijany, které uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Prémiová kvalita a čerstvost pivovarských surovin Pivovaru Svijany, stylové prostředí a profesionální péče jsou zárukou jedinečnosti, díky které se budete do svijanských lázní opakovaně vracet.

Svijany

Svijany

Svijany leží na okraji Českého ráje západně od Turnova na břehu Jizery. Navštívit můžete opravený zámek se stálou expozicí archeologických nálezů z doby bronzové a také místní pivovar, který byl založen před rokem 1564 a patří tak mezi nejstarší pivovary v Česku.

Noční prohlídka zámku Svijany

14.10.
Noční prohlídka zámku Svijany

Netradiční dvouhodinová noční prohlídka zámku s archeologem Petrem Brestovanským.

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Velká kaple sv. Jana a Pavla vznikla z rytířského sálu, patří k tomu nejcennějšímu, co se na zámku Svijany zachovalo.

Putovní hra Arcana na zámku Svijany

Putovní hra Arcana na zámku Svijany

Na Zámku Svijany je ukrytý poklad. Nalézt ho mohou pouze ty děti, které dovedou vyřešit zapeklité úkoly a hádanky na dobrodružné cestě okolím Svijan. Putovní hra Arcana, ve které se hraje se speciálním batohem, je určena pro rodiny s dětmi od 7 let.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda