Úvod > Aktuality > České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor
Zážitky

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

Poslechněte si audio verzi článku
Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.
Velká továrna společnosti Detoa v AlbrechticíchJizerských horách patří k posledním v Evropě. Vypadá přesně tak, jak továrnu kreslí děti: velká industriální budova se spoustou velkých oken a vysokým komínem. Ten je mimochodem skvělý navigační prvek, ať už sem pojedete od Smržovky, Desné anebo Josefova Dolu.
 

Od korálků ke krtečkovi

Při prohlídce výrobních prostor uvidíte postup výroby dřevěných hraček od zpracování kulatiny až po závěrečnou montáž, nahlédnout můžete i do míst, kde se vyrábějí mechaniky pro klavíry a pianina. Pokud na prohlídku přijedete s dětmi, v podnikové prodejně se kromě výrobků značky Detoa dají koupit sáčky s různými dílky, z nichž si pak v kreativních dílnách malí návštěvníci (ale občas i ti velcí) vyrábějí vlastní hračky. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma, ale pozor, exkurzi do výroby je nutné objednat předem.

A na co se můžete těšit? Zřejmě vás překvapí to, že ve 30. letech 20. století zakladatel továrny Johann Schowanek představil mladému Československu hračku zvanou jojo, tehdy módní hit z USA; v malém se tu vyrábí dodnes. Kromě obvyklého sortimentu domin, skládaček a dalších stolních her, počítadel, vláčků, aut, magnetických divadel, mačkacích figurek, dětského nářadí a korálků z Albrechtic startuje na cesty do celého světa také figurka populárního Krtečka a jeho přátel ze stejnojmenného seriálu. První dřevěná figurka oblíbeného hrdiny dětských knížek a filmů vznikla v roce 2004, kdy společnost získala od Zdeňka Milera licenci, a dnes zdobí řadu dalších výrobků – ostatně je uvidíte v podnikové prodejně.
 

Detoa nebo Tofa?

Když v roce 1908 Johann Schowanek založil továrnu v Jiřetíně, měl za sebou spoustu zkušeností: korálky a dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky vyráběl už od roku 1895 v nedaleké Desné.

Přestěhování do Albrechtic umožnilo továrně rozšíření výroby; už kolem roku 1920 se dřevěné výrobky z Jizerských hor vyvážely do mnoha zemí všech světadílů včetně Afriky. Na rozšíření výroby o hračky došlo kolem roku 1925 až 1927, později se výrobní sortiment rozšířil o komponenty do společenských her, mechaniky a klávesnice pro pianina a klavíry. Dnešní podobu závod získal v roce 1935.

Po druhé světové válce měl podnik stejný osud jako jiné: původní majitel Schowanek emigroval, firma byla znárodněna a změnilo se i její jméno: z anglického výrazu „toys factory“, továrna na hračky, vznikla TOFA Albrechtice. Po privatizaci společnost změnila jméno naposled na dnešní  DETOA Albrechtice.
 

Víte, že?

  • Pokud si myslíte, že práce v továrně na hračky je také hračka a její zaměstnanci si celý den hrají, rychle vás v Albrechticích vyvedou z omylu. Hračkářství vždy bylo poctivé řemeslo, zároveň ale docela těžká práce – ostatně těžké je i kvalitní dřevo, těžené v horských oblastech střední Evropy. Od chvíle, kdy dřevo dorazí do Albrechtic, do doby, kdy hotová hračka opouští továrnu, uplyne často několik měsíců.
  • Tak jako kdysi se i dnes velká část výrobků značky Detoa vyváží do světa; největším odběratelem je Německo, ale hračky z Jizerských hor se kupují i v Číně nebo Japonsku.
  • Johann Schowanek si v Jiřetíně nechal postavit luxusně zařízenou funkcionalistickou vilu podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Dnes v ní kromě obecního úřadu najdete Muzeum místní historie s několika expozicemi. Věnují se počátkům lyžování, místní přírodě i historii rodiny a továrny Schowanek, k vidění je historické truhlářské nářadí a přehlídka továrních výrobků. Pokud chcete vidět kolekci hraček, které zachycují výrobu od jejích počátků až po dnešní produkci, ucelenější řadu nikde jinde nenajdete.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Muzeum se nachází ve zrekonstruované luxusní vile Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček, nyní firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa. Expozice vám ukáže tradiční řemesla regionu, truhlářskou výrobu s expozicí hraček, historii výroby lyží a přírodu regionu.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky