Úvod > Aktuality > České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Vydáno 3. května 2019 Letní sporty
Během jarních měsíců nevítají novou turistickou sezónu jen v lázních a na hradech či zámcích, ale také v Českém Švýcarsku. Na portálu Kudy z nudy objevíte pestrou škálu turistických akcí, které zvou na víkend do této malebné oblasti. Projděte se po nových stezkách a vyzkoušejte vlakové tratě "Dráhy národního parku".
V průběhu prvního květnového víkendu zahajuje Národní park České Švýcarsko novou turistickou sezónu 2019. Na každý den je připravena speciální vycházka, správci parku také vyzývají výletníky, aby pro cestování do NP České Švýcarsko použili Dráhu národního parku.
 

Nové turistické okruhy na rozhraní Lužických hor a ČŠ

Turistická trasaV sobotu se představí nově značené turistické okruhy na rozhraní Lužických hor a ČŠ. V okolí Krásné Lípy byla Klubem Českých turistů vyznačena celá řada nových turistických cest, které slouží jako nabídka kratších okruhů po okolí (Modrá značka: Vlčí Hora – Krásný Buk – Kamenná horka – Maškův vrch – Karlova výšina  nebo Žlutá: Sněžná - Dlouhý důl – Kyjovské údolí – napojení na Köglerovu naučnou stezku) a zároveň mají návaznost na již existující síť trasy.

žlutá značkaV sobotu 4. 5. se veřejnosti představí některé z nich za doprovodu průvodce. Současně tento den bude turistická veřejnost seznámena s připravovanou novinkou – první certifikovanou trasou pro vozíčkáře, která bude  začínat u vlakové zastávky v Krásné Lípě a povede k Velkému rybníku a dále. Tak se přijďte podívat.

Sraz s průvodcem je v 8:30 na stanici autobusu u Domu Českého Švýcarska Krásná Lípa, náměstí. Pak čeká příchozí odjezd do Sněžné. Trasa povede horskou krajinou přes Dlouhý důl a horskými stezkami ke kapli sv. Anny, na Dixův mlýn a do Kyjova. Celkem ujdete 5 km.

Odpoledne vystoupají turisté po Köglerově naučné stezce na Maškův vrch a kolem nové studánky Hanička sestoupí přes Hely k lučnímu baru na Kamenné Horce. Celá trasa měří 13,5 km, předpokládaný návrat je v 16:00 hodin.
 

Nedělní "Hřebenovka"

Výhled RůžováV neděli 5. května představí průvodci zájemcům tři úseky chystané „Hřebenovky v NP České Švýcarsko. V Ústeckém kraji se bude jednat o trasu sedlo Šébr – Jedlová – Jetřichovice – Belveder – Děčín, která bude součástí dálkové trasy Praděd – Aš. V neděli budou představeny 3 konkrétní úseky:
  • Nová Huť – Stožec – Jelení skála – Nová Huť, pěšky 3,5 km
  • Růžová, výstup na rozhlednu Růženka, celkem 1,5 km
  • Bynovec –  výstup na Růžový hřeben a sestup do Ludvíkovic 7 km
Akci organizuje společnost České Švýcarsko s KČT a Ústeckým krajem, bude vypraven speciální autobus s průvodcemKrásné Lípy a na akci je nutné se předem přihlásit z důvodu omezeného počtu míst (p. Dana Štefáčková 777 819 198).
 

Dráha národního paku

České ŠvýcarskoČeské Švýcarsko o.p.s. propaguje vlakové tratě U28,U8 a U27 pod názvem Dráha národního parku:   Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Mikulášovice – Rumburk – Krásná Lípa – Jedlová – Česká Kamenice – Děčín jako jedinečné východiště ze svých zastávek do skal Českosaského Švýcarska a za výhledy Lužických hor.

Překvapivě se vlakem dostanete přímo do Hřenska, byť vás z protější německé stanice Schöna dopraví přes Labe přívoz. Hlavní smysl turistického poslání Dráhy NP je nabídnout lidem jinou cestu než autem. Jízda vlakem sama se stává již cílem, auto zůstalo u nádraží a turisté se z jednotlivých stanic dostaneou po dobře vyznačených cestách k dalším cílům a putování, mimo hlavní atraktivity národního parku.
 

Za přírodou do soutěsek a k Pravčické bráně

HřenskoK nejhezčím místům Národního parku České Švýcarsko patří vedle Pravčické brány a vyhlídek u Jetřichovic také řeka Kamenice poblíž Hřenska a Edmundova a Divoká soutěska, jimiž se proplouvá na pramičkách. Letos jsou soutěsky otevřené denně, a to  od 9:00 do 18:00 hodin. Lístek vyjde na 140 Kč pro dospělého a 70 korun pro děti. V rekonstruovaném srubu mezi soutěskami si navíc můžete prohlédnout expozici Z mlýna do srubu a zpátky.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Považuje se za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.
Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Další aktuality

16.9.
2019
Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.8.
2019
Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Severozápadní Čechy | Letní sporty
11.8.
2019
10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

Severozápadní Čechy | Letní sporty