Úvod > Aktuality > České muzeum hudby připravilo programy k výstavě Smrt kmotřička
Ceské muzeum hudby pripravilo programy k výstave Smrt kmotricka
"> Ceské muzeum hudby pripravilo programy k výstave Smrt kmotricka "> Komentované prohlídky výstavy Smrt kmotricka se konají vždy ve ctvrtek "> Tématu smrti se budou venovat také koncerty
Kultura

České muzeum hudby připravilo programy k výstavě Smrt kmotřička

  • Vydáno25. září 2014
České muzeum hudby během podzimu láká na zajímavé doprovodné programy k výstavě Smrt kmotřička, která zde byla otevřena v červnu. Národní muzeum tak prostřednictvím uměleckých děl představuje smrt jako inspiraci skladatelů, malířů a spisovatelů. Až do poloviny prosince 2014 se můžete zúčastnit komentovaných prohlídek, koncertů a představení v Českém muzeu hudby a ve hřbitovních kaplích nebo vycházek na pražské historické hřbitovy.

HřbitovV Českém muzeu hudby probíhá výstava Smrt kmotřička, která představuje smrt jako inspiraci všech druhů umění od středověku až do současnosti. Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají barokní tisky, unikátní kresby Josefa Čapka z koncentračního tábora, autografy Dvořákova Requiem a Sukovy symfonie Asrael nebo legendami opředený náhrobek Svatá holčička. Součástí výstavy jsou také originální díla známých umělců Olbrama Zoubka, Vladimíra Franze nebo Karla Stádníka. Výstava je v muzeu k vidění až do 23. února 2015.

Mimo to pořádá České muzeum hudby také řadu doprovodných programů. Velmi zajímavé jsou komentované prohlídky výstavy, které se konají vždy ve čtvrtek 23. října, 20. listopadu a 11. prosince od 16 hodin. Jedinečným zážitkem jsou také noční komentované prohlídky s překvapením, které proběhnou ve středu 12. listopadu a 10. prosince od 22 hodin.

Pražské hřbitovy jsou galeriemi výtvarného umění pod širým nebem, dokumentující kvalitu výtvarného umění nejen 19. a začátku 20. století. Přijďte proto na vycházku po pražských historických hřbitovech – prohlídka se bude, kromě výtvarného umění, věnovat i ne zcela známým místům posledního odpočinku významných i pozapomenutých uměleckých osobností. Prohlídky probíhají vždy ve středu od 15 hodin, vstup je volný.

  • 22. října 2014 Olšanské hřbitovy 1 (z Olšanského náměstí, od kaple sv. Rocha)
  • 29. října 2014 Malostranský hřbitov
  • 5. listopadu 2014 Olšanské hřbitovy 2 (od hlavní brány Olšanských hřbitovů)
  • 12. listopadu 2014 Vinohradský hřbitov

HřbitovTématu smrti se budou věnovat také koncerty v Českém muzeum hudby. V rámci projektu Rok české hudby 2014 zde bude uveden koncert na počest sběratele lidových písní Františka Sušila, od jehož narození uplynulo v letošním roce 210 let. V podání Jaroslava Hutky budete mít ve čtvrtek 2. října od 19. hodin jedinečnou příležitost seznámit se s výběrem ze Sušilovy sbírky, která obsahuje na 2400 sebraných písní. Vstupné je 100 korun. Přemysl Rut představí ve čtvrtek 20. listopadu od 18. hodin známé i málo hrané písně s tematikou smrti, pohřbu a hřbitovů, a v úterý 2. prosince připomene příběhy z minulých staletí, jak je zachytily kramářské písně. Vstup na tyto koncerty činí 60 Kč.

Další jedinečné koncerty si můžete poslechnout v unikátních prostorách hřbitovních kaplí, kam se běžně nelze dostat. Ve středu 8. října rozezní od 18. hodin kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitov requiem za Františka Bílka. Na hřbitově v Ďáblicích přednese 22. října Matěj Kratochvíl elektroakustické variace na lidovou pohřební píseň "Už idem do hrobu". Na basklarinet, saxofon, fujaru a počítač hraje sám autor. Vstup na tato vystoupení je volný.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.