ÚvodAktualityČeská science centra, hvězdárny a planetária zvou na vánoční program
Zážitky

Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou na vánoční program

  • 16. prosince 2021
Jak si zajistit bílé Vánoce, když nebude sněžit? Jak naučit sněhovou vločku levitovat? Jak vypadá káva pod mikroskopem? Co si musí vzít s sebou do vesmíru pejsek a kočička? Jaký je rozdíl mezi americkými a českými Vánocemi a co se dá zažít při zimním mikroskopování? Na všechny tyto a další otázky najdou odpověď milovníci chytré zábavy a zážitků v science centrech a planetáriích v České republice. Příznivci vědy si mohou vybírat z bohaté nadílky vánočního programu v Ostravě, Plzni, Liberci, Hradci Králové nebo Brně.

Centrum VIDA! a planetárium v Brně

coffeeO víkendech si zájemci v brněnském zábavním vědeckém centru VIDA! užijí vánoční pokusy, denně pak nový 3D film o létání, otevřený prostor pro kutily Bastlírnu nebo představení v Divadle vědy. Za návštěvu stojí také výstava Coffee, která představuje vědu v kávě z pěti hlavních pohledů – biologického, chemického, technologického, ekonomického a historického.

Hvězdárna a planetárium v Brně zve diváky 27. prosince na program Vánoce na hvězdárně s celou škálou kouzelných pohádek za snížené vstupné. Od 28. do 31. prosince se mohou děti i rodiče těšit na Vesmírné Vánoce s novým příběhem Pejsek a kočička letí ke hvězdám. Jedná se o pohádkový, vskutku vesmírný, ale i báječně praštěný příběh o pejskovi a kočičce, kteří se v raketě vyrobené z vlastního domečku vydají ke hvězdám. Poznají tak řadu nebeských souhvězdí.
 

Pozorování hvězdné oblohy a království pohádek v Ostravě

planetárium BrnoPlanetárium Ostrava láká diváky na živě moderovaný pořad s hvězdnou oblohou a na oblíbené večerní pozorování v případě, že je obloha bez mraků. Pokud počasí příznivcům vesmíru nepřeje, má hvězdárna připravený náhradní program.

Ostravě má také bohatou programovou nadílku Svět Techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Tam se koná barevná výstava Večerníček a království pohádek. Malí i velcí se mohou těšit na Krtkovo autíčko, Rákosníčkův kolotoč, kostýmy z Krkonošských pohádek, hrad Kulíkov nebo si mohou vyzkoušet práci v dabingovém studiu.
 

Jež(íš)kovy voči v Liberci

iqlandiaV liberecké iQLANDII se děti i dospělí mají šanci zúčastnit tematického programu, kdy pomocí různých druhů mikroskopů, lup a makrolup prozkoumají krásné krystaly. V planetáriu opět startuje oblíbený pořad Jež(íš)kovy voči před každou filmovou projekcí.

Pořad je zaměřen na hlavní představitele českých a amerických Vánoc a vědecky je porovná. A také lidem ukáže, jak vypadala noční obloha přesně 24. prosince v roce 0 nebo jestli doopravdy zvěstovala příchod spasitele kometa.
 

Polaris v Hradci Králové

polarisHvězdárna a planetárium v Hradci Králové má v době vánočních prázdnin také otevřeno. Před večerními programy ve středu 29. prosince od 16 hodin mimořádně zařadila program Polaris vhodný pro děti ve věku od 5 let. V digitálním planetáriu se nejprve podíváte na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíte vesmírem. V poslední části programu se podíváte na astronomickou pohádku Polaris, která nás seznámí s astronomickými zákonitostmi, jakými jsou důvody střídání ročních období, značné délky polární noci nebo podobnostmi Země a dalších planet. Budete svědky okouzlujícího příběhu kamarádství dvou nepravděpodobných přátel, tučňáka Jamese a ledního medvěda Vladimíra.

Tučňák se s medvědem setká v jeho domovině v Arktidě, oba společně pozorují hvězdy, vyprávějí si vzájemně o svém domovu a snaží se přijít na kloub některým záhadám. Díky jejich velké píli a přičinlivosti pak můžete sledovat, jak v sérii zábavných situací nakonec postaví observatoř a dokonce i vesmírnou loď, kterou využijí k průletu okolo Marsu a Saturnu. Spolu s nimi tak zažijete spoustu legrace, ale také se mnoho nového dozvíte.
 

Vlastní sněhové vločky z plzeňské Techmanie

sněhová vločkaV Techmania Science center v Plzni se tentokrát zaměří na tvorbu vánoční výzdoby. Návštěvníci si vyrobí vlastní sněhovou vločku nebo originální svítící přání s využitím znalostí elektrických obvodů.

V institucích, které sdružuje Česká asociace science center a planetárií, tedy i v Techmanii je nově spuštěna Mise Špuntix. Hlavně předškolní děti si přijdou na své při plnění nejrůznějších úkolů v expozicích. Cílem projektu České televize Déčko je vzbudit v dětech zájem o vědu, seznámit je hravou formou s technologiemi, které jsou běžnou součástí našeho světa a neustále se vyvíjejí.
 

Pravidla pro vstup do science center

techmaniaStejně jako muzea a galerie je možné expozice science center navštívit bez prokázání bezinfekčnosti. To je ale nutné při vstupu do promítacího sálu planetária, na 3D filmy a na science show. Nezbytná je ochrana úst, dodržování rozestupů a dezinfekce rukou.

Aktuální informace o opatřeních a aktuální otevírací době najdou zájemci na webech jednotlivých institucí.
Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Velký svět techniky Ostrava Zážitky

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Další aktuality

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.
25. květen 2024 12:00
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
24. květen 2024 14:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Hrad plný pokladů – akce na hradě Hukvaldy 2024, Den dětí na Stezce korunami stromů v Krkonoších 2024, 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Pohádkový park na Sychrově, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
24. květen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (25.5. – 26.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Food Day Festival Bechyně, Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024, Etnopiknik – 150 let od otevření Náprstkova muzea , Jedu v medu, Bonsaje na Zbraslavi. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. květen 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Milovníci pohádek se již nyní mohou těšit na novou štědrovečerní pohádku, tentokrát pod vedením režiséra Tomáše Pavlíčka. Bude se jednat o dobrodružné fantasy s názvem Tři princezny. Filmaři šikovně využijí spálenou krajinu Českého Švýcarska, oko divákovo ale zavedou i na další známé lokality, jako jsou Tiské stěny nebo lom Amerika.
23. květen 2024 10:00
Zážitky

Kalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás pozveme na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, Pustevny anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.
23. květen 2024 6:00
Zážitky

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.
21. květen 2024 16:00
Zážitky

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!
21. květen 2024 8:15
Zážitky