Úvod > Aktuality > Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou na vánoční program
Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou na vánoční program
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou na vánoční program

  • Vydáno16. prosince 2021
Jak si zajistit bílé Vánoce, když nebude sněžit? Jak naučit sněhovou vločku levitovat? Jak vypadá káva pod mikroskopem? Co si musí vzít s sebou do vesmíru pejsek a kočička? Jaký je rozdíl mezi americkými a českými Vánocemi a co se dá zažít při zimním mikroskopování? Na všechny tyto a další otázky najdou odpověď milovníci chytré zábavy a zážitků v science centrech a planetáriích v České republice. Příznivci vědy si mohou vybírat z bohaté nadílky vánočního programu v Ostravě, Plzni, Liberci, Hradci Králové nebo Brně.

Centrum VIDA! a planetárium v Brně

coffeeO víkendech si zájemci v brněnském zábavním vědeckém centru VIDA! užijí vánoční pokusy, denně pak nový 3D film o létání, otevřený prostor pro kutily Bastlírnu nebo představení v Divadle vědy. Za návštěvu stojí také výstava Coffee, která představuje vědu v kávě z pěti hlavních pohledů – biologického, chemického, technologického, ekonomického a historického.

Hvězdárna a planetárium v Brně zve diváky 27. prosince na program Vánoce na hvězdárně s celou škálou kouzelných pohádek za snížené vstupné. Od 28. do 31. prosince se mohou děti i rodiče těšit na Vesmírné Vánoce s novým příběhem Pejsek a kočička letí ke hvězdám. Jedná se o pohádkový, vskutku vesmírný, ale i báječně praštěný příběh o pejskovi a kočičce, kteří se v raketě vyrobené z vlastního domečku vydají ke hvězdám. Poznají tak řadu nebeských souhvězdí.
 

Pozorování hvězdné oblohy a království pohádek v Ostravě

planetárium BrnoPlanetárium Ostrava láká diváky na živě moderovaný pořad s hvězdnou oblohou a na oblíbené večerní pozorování v případě, že je obloha bez mraků. Pokud počasí příznivcům vesmíru nepřeje, má hvězdárna připravený náhradní program.

Ostravě má také bohatou programovou nadílku Svět Techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Tam se koná barevná výstava Večerníček a království pohádek. Malí i velcí se mohou těšit na Krtkovo autíčko, Rákosníčkův kolotoč, kostýmy z Krkonošských pohádek, hrad Kulíkov nebo si mohou vyzkoušet práci v dabingovém studiu.
 

Jež(íš)kovy voči v Liberci

iqlandiaV liberecké iQLANDII se děti i dospělí mají šanci zúčastnit tematického programu, kdy pomocí různých druhů mikroskopů, lup a makrolup prozkoumají krásné krystaly. V planetáriu opět startuje oblíbený pořad Jež(íš)kovy voči před každou filmovou projekcí.

Pořad je zaměřen na hlavní představitele českých a amerických Vánoc a vědecky je porovná. A také lidem ukáže, jak vypadala noční obloha přesně 24. prosince v roce 0 nebo jestli doopravdy zvěstovala příchod spasitele kometa.
 

Polaris v Hradci Králové

polarisHvězdárna a planetárium v Hradci Králové má v době vánočních prázdnin také otevřeno. Před večerními programy ve středu 29. prosince od 16 hodin mimořádně zařadila program Polaris vhodný pro děti ve věku od 5 let. V digitálním planetáriu se nejprve podíváte na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíte vesmírem. V poslední části programu se podíváte na astronomickou pohádku Polaris, která nás seznámí s astronomickými zákonitostmi, jakými jsou důvody střídání ročních období, značné délky polární noci nebo podobnostmi Země a dalších planet. Budete svědky okouzlujícího příběhu kamarádství dvou nepravděpodobných přátel, tučňáka Jamese a ledního medvěda Vladimíra.

Tučňák se s medvědem setká v jeho domovině v Arktidě, oba společně pozorují hvězdy, vyprávějí si vzájemně o svém domovu a snaží se přijít na kloub některým záhadám. Díky jejich velké píli a přičinlivosti pak můžete sledovat, jak v sérii zábavných situací nakonec postaví observatoř a dokonce i vesmírnou loď, kterou využijí k průletu okolo Marsu a Saturnu. Spolu s nimi tak zažijete spoustu legrace, ale také se mnoho nového dozvíte.
 

Vlastní sněhové vločky z plzeňské Techmanie

sněhová vločkaV Techmania Science center v Plzni se tentokrát zaměří na tvorbu vánoční výzdoby. Návštěvníci si vyrobí vlastní sněhovou vločku nebo originální svítící přání s využitím znalostí elektrických obvodů.

V institucích, které sdružuje Česká asociace science center a planetárií, tedy i v Techmanii je nově spuštěna Mise Špuntix. Hlavně předškolní děti si přijdou na své při plnění nejrůznějších úkolů v expozicích. Cílem projektu České televize Déčko je vzbudit v dětech zájem o vědu, seznámit je hravou formou s technologiemi, které jsou běžnou součástí našeho světa a neustále se vyvíjejí.
 

Pravidla pro vstup do science center

techmaniaStejně jako muzea a galerie je možné expozice science center navštívit bez prokázání bezinfekčnosti. To je ale nutné při vstupu do promítacího sálu planetária, na 3D filmy a na science show. Nezbytná je ochrana úst, dodržování rozestupů a dezinfekce rukou.

Aktuální informace o opatřeních a aktuální otevírací době najdou zájemci na webech jednotlivých institucí.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je Sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na Hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.