Úvod > Aktuality > Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven
Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven
"> "> "> "> "> ">
Životní styl

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

  • Vydáno23. června 2022
Česká obec sokolská bude i letos pořádat celorepublikovou akci Noc sokoloven. Celých 160 sokoloven se letos – v roce 160. výročí založení spolku Sokol – otevře veřejnosti napříč republikou. Návštěvníci se mohou v pátek 24. června těšit na zajímavé prohlídky jindy nepřístupných částí sokolovny, populární přespávání i řadu soutěží a aktivit nejen pro děti, ale i pro dospělé. Sokolové v řadě míst mají připraven i kulturní program, kterým ukážou, jak pestrá je činnost největšího spolku u nás. Hlavní myšlenkou akce je strávit v sokolovně večer či celou noc tak, že stávající sokolové si s sebou přivedou další kamarády.
SokolNoc sokoloven chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou činností Sokola. Letos se na 160 sokoloven po celé republice otevře všem zájemcům, kteří si chtějí sokolovny prohlédnout, nebo se seznámit s činností konkrétní tělocvičné jednoty, případně si sami vyzkoušet některé pohybové aktivity.

Každá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Těšit se můžete samozřejmě na přehlídky sportovní činnosti, ale i na lekce tance, divadelní představení, prohlídky historických sokoloven, možnost vyzkoušet nejrůznější sporty, či si na zahradě sokolovny opéct špekáček. To vše nabízí 8. ročník Noci sokoloven, kterou organizuje Česká obec sokolská napříč republikou. Do akce zapojí tělocvičné jednoty nejen ve velkých městech, ale i v malých obcích či menších městech.
 

Letošní téma – Názvosloví. Co to znamená? Přijďte to zjistit do vaší sokolovny

Tyršův důmKaždý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém se dozvíte v každé sokolovně. V letošním roce si nepřipomínáme nejen 160 let od založení Sokola, ale také 160 let od vzniku názvosloví, které zavedl jeden ze zakladatelů Sokola Dr. Miroslav Tyrš. Bez něj by sokolové nikdy nemohli pořádně a správně cvičit. Názvosloví navíc jen s drobnými obměnami existuje dodnes. A co vy? Víte, co znamená „upažit“, „předpažit“, „zanožit“, nebo „rozpor“? To a mnohem více přijďte zjistit už 24. června do nejbližší sokolovny!

Nejvíce sokoloven se otevře ve Středočeském kraji a to 26, na jižní Moravě 18, 14 v Praze a 13 v Libereckém a Olomouckém kraji. Devět sokoloven mohou navštívit lidé v Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Osmery hlavní dveře se otevřou v krajích Jihočeském, Pardubickém, Zlínském a na Vysočině. Dvoje pak v Moravskoslezském kraji.