Úvod > Aktuality > Česká koruna slaví 100 let: mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety
Kultura

Česká koruna slaví 100 let: mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

  • Vydáno20. ledna 2019
Půlmetrová mince v hodnotě 100 milionů korun, nová stokoruna s tváří Aloise Rašína nebo výstava 100 let československé koruny na Pražském hradě: česká koruna slaví sté výročí svého vzniku elegantně a ve velkém. Víte ale, co všechno se skrývá na našich mincích a bankovkách?
Nejčastěji zobrazovaný motiv je samozřejmě Pražský hrad s katedrálou sv. Víta a panorama Prahy; na současných platidlech zdobí padesátikorunové mince i rubovou stranu pětitisícovky, kde seskupení nejznámějších pražských gotických a barokních staveb doplňují domovní znamení a náhrobní kameny ze starého židovského hřbitova. Na tisícovce objevíte siluetu Arcibiskupského zámku v Kroměříži, na stokoruně pečeť Univerzity Karlovy a na desetikorunové minci panorama Brna.
 

Pamětní mince a bankovky

Pak tu jsou samozřejmě pamětní mince, které se od těch běžných liší. K loňskému 100. výročí vzniku Československa tak Česká národní banka vydala pamětní mince v hodnotě 20 korun s portréty zakladatelů republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Někteří z vás si na ně vystáli dlouhé fronty, jiní si počkali, až jim je vrátí třeba v obchodě. Ostatně je jich dost: do oběhu se dostalo celkem 200 tisíc kusů mincí od každého z motivů.

Ke sto letům národní měny vydá Česká národní banka první pamětní bankovku. Na stokoruně bude místo Karla IV. první československý ministr financí Alois Rašín, který v roce 1919 novou měnu zaváděl. Bankovka se od běžných stokorun bude lišit jak tváří osobnosti, tak velikostí, ale v oběhu se s ní rozhodně nesetkáte. Bude vyrobena v omezeném nákladu 20 000 kusů a její cena se bude orientačně pohybovat kolem tisícovky. Do oběhu se nedostane ani zlatá pamětní mince, jejíž vydání Česká národní banka ohlásila na březen ke stému výročí vyhlášení československé měny. Podobně jako loňská zlatá pamětní mince v hodnotě 10 tisíc korun, vydaná k výročí vzniku samostatného státu, se rovněž stane sběratelským artiklem.
 

Výstava na Pražském hradě

Ve čtvrtek 31. ledna začne v Císařské konírně Pražského hradu výstava 100 let česko-slovenské koruny. Až do neděle 28. dubna tu budou k vidění například originální návrhy Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského, Karla Svolinského, Albína Brunovského, Oldřicha Kulhánka a dalších výtvarníků, repliky panovnických korun, přehlídka československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí, ukázky zásob centrální banky a další zajímavosti.

Těšit se můžete i na zlatou minci s nominální hodnotou 100 milionů korun, kterou ČNB nechala z vlastních zásob zlata vyrobit k letošnímu výročí. Jde o největší zlatou minci v Evropské unii a druhou největší minci na světě. Její míry jsou skutečně nevídané: v průměru měří přes půl metru (přesně 53,5 cm) a váží 130 kilogramů. Otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin.
 

Oslavy se stokorunami a dvacetikorunami

Kromě pamětní stokoruny s Rašínem bude stoleté výročí od zavedení koruny provázet vydání ještě jedné bankovky, a to speciální oběžné stokoruny s přítiskem ke 100. výročí měnové odluky. Česká národní banka ji vydá koncem ledna v počtu 200 000 kusů. Ve stejné době se objeví také další dvacetikoruny, tentokrát s osobnostmi předválečné finanční a měnové politiky, tedy Aloisem Rašínem, Vilémem Pospíšilem a Karlem Englišem. K dostání budou podobně jako podzimní série  pamětních dvacetikorun na pracovištích ČNB, a protože jde o oběžné mince a bankovky, cena bude shodná s jejich nominální hodnotou.
 

Máte rádi peníze?

Kdo by neměl, ale tentokrát máme na mysli zejména jejich historii a vývoj měny v českých zemích. Pokud se o takové téma zajímáte, můžete v budovách České národní banky v Praze a Brně navštívit expozice Lidé a peníze. Pražská expozice sídlí v bývalém trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky v ulici Na Příkopě, brněnskou pobočku najdete v budově České národní banky na Rooseveltově třídě. Na obou místech je otevřeno celý rok a zdarma.

Symbolickou tečkou za oslavami sto let české koruny bude Den otevřených dveří pražského ústředí České národní banky, který se uskuteční v září.
 
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2024 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Obrazárna Pražského hradu

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Dům U Kamenného zvonu

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky