Úvod > Aktuality > Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!
Zážitky

Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!

  • Vydáno12. března 2018
Severské pohádky nepřicházejí do našich kin příliš často, takže pokud jste zvědaví, vydejte se s námi na Cestu za králem trollů. Klasická norská pohádka se totiž kromě skandinávských fjordů, hor a plání natáčela hlavně v Česku. Do kina na ni můžete vyrazit od čtvrtka 15. března.
Norští filmaři strávili v České republice 39 natáčecích dnů. Pokud byste se vydali v jejich stopách a hledali místa, kde fantasy pohádka vznikala, zjistili byste, že vesměs jde o místa, která filmaři milují. Mezi nimi bezkonkurenčně vedou národní park České Švýcarsko a lom Amerika.
 

Princezna a tři bratři

Skandinávské pohádkové příběhy se v mnohém podobají těm našim. Ani v Cestě za králem trollů nechybí krásná princezna, tři bratři, hrad a kouzelná krajina plná skal, hor, lesů a vodopádů. Někde v ní je schovaná jeskyně, v níž dřímá král trollů, zlověstný a hrozivý obr. Má zálusk na princezny a čeká jen na to, aby některou mohl lapit a sežrat. Tvrdohlavá princezna Kristin je pro roli lákavého sousta ideální: na staré báchorky o králi trollů nevěří a hlavně utekla z domova, protože se chce vyhnout blížící se svatbě s namyšleným princem Frederikem. Na záchrannou výpravu se v jejích stopách vydávají bratři Espen, Petr a Pavel, synové chudého sedláka. Když princeznu osvobodí, čeká je odměna a možná díky ní zachrání i svou farmu.
 

Hrad, lomy a strašidelný mlýn

Režisér Mikkel Brænne Sandemose za sebou má třetí díl skandinávské hororové série Ledová smrt a dobrodružný Ragnarok, rodinný pohádkový film natáčí poprvé. Pro Cestu za králem trollů se inspiroval postavami Bilba z filmu Hobit a Froda z Pána prstenů. Se třemi bratry mají hobiti hodně společného: vydávají na cesty, které z nich stvoří velké hrdiny. A hlavně jejich úspěch není jen šťastnou náhodou, ale musí se o něj sami zasloužit.

Kde se natáčelo? Ve filmu poznáte interiéry hradu Křivoklát, pohádkové lesy našel filmový štáb v Brdech, další zastávky patřily lomu Amerika a Děčínskemu Sněžníku. Filmaři se zastavili také v Prachovských skalách a v národním parku České Švýcarsko u Dolského mlýna a v soutěskách u Hřenska. Ve filmu si zahráli i čeští herci: do rolí lesních nymf přizvali norští filmaři Kateřinu Klausovou a Zuzanu Pavlů, hlavní roli mladého Espena (Vebjørn Enger) v českém znění namluvil Zdeněk Piškula.
 

Kudy, kam a kdy

  • Na krátkou nebo delší prohlídku gotických paláců na hradě Křivoklát se můžete vypravit hned, během března je otevřeno o víkendech od 11 do 14 hodin. Klasická otvírací doba denně kromě pondělí začne na přelomu března a dubna, kdy se na hradě budou slavit Knížecí Velikonoce.
  • Jaro láká k výletům do probouzející se přírody, takže pro vás máme spousty tipů na procházky do lesů a kolem Berounky. Ideální pro spojení s prohlídkou Křivoklátu!
  • Také na Děčínský Sněžník se můžete vypravit kdykoliv, penzion a restaurace jsou otevřené celý rok, rozhledna o víkendech.
  • Kde jinde byste měli výlet zakončit než v kině – třeba abyste viděli, jak filmaři dokázali ze známých míst udělat fantaskní pohádkové krajiny plné víl, trollů a legend? Připomínáme proto, že Cesta za králem trollů má premiéru ve čtvrtek 15. března. 
Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník byl postaven v letech 1858 – 1860 jako úcta a památka Karlu Egonu II. z Fürstenbergu, jehož busta z bílého mramoru je umístěna ve středu monumentu.

Lesnický park Křivoklátsko

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné – provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

1.11.
31.12.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. vězněn alchymista magistr Edward Kelley.Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Valašský mikulášský jarmek, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Vánoce na Hrádku, Slavnostní otevření Arény sportu na Praze 5. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura