Úvod > Aktuality > Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody
Zdroj foto: NPÚ
Památky

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

  • Vydáno28. března 2024
Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od čtvrtka 28. března 2024 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
Červená Lhota bez vodyJihočeská Červená Lhota ztratila na omezenou dobu svůj „vodní“ půvab. Stalo se tak již několikátou sezónu po sobě. Mezi lety 2018 – 2020 probíhalo složité odbahnění, keré se naposledy dělalo v roce 1986 a rybník už byl zanesený natolik, že hrozilo, že zmizí a změní se v mokřad (někde už dokonce vystupovalo z vody). Poté byl rybníček znovu napuštěn, avšak od sezóny 2022 je opět vypuštěný – došlo totiž k havárii na historické hrázi, která musí být vystavěná od základů znovu. A předělává se i most na hrázi nad přepadem, který byl taktéž v havarijním stavu.

červená lhota bez vodyNový most bude dvakrát delší, aby vyhověl dnešním normám a zvládl vydržet stoletou vodu. Zároveň se promění i okolí, protože zmizí nehezká stavidla s kovovou konstrukcí a obslužnou lávkou a další technické věci, které se tam dostaly za socialismu – nový vzhled rybníku bude vycházet z historických fotografií.

Návštěvníci si tedy na napuštění vody budou muset počkat, pokud všechny práce proběhnou podle plánu odhaduje se, že vodní hladina bude opět odrážet zámek v sezóně 2025, obnoven tehd bude i provoz lodiček. Bohužel, v průběhu oprav nebude okolí zámku příliš esteticky příjemné. V současné době stále probíhají práce na pokládání tepelného čerpadla, proto vás Správa zámku prosí o opatrnost v okolí zámecké budovy. Zároveň také děkuje za trpělivost a pochopení všem návštěvníkům.
 

Zámek Červená Lhota a prohlídkové trasy

červená lhotaNa zámku se nabízejí tři prohlídkové trasy. Oblíbené jsou Historické interiéry prvního patra (základní okruh): Expozice představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910. Během padesátiminutové prohlídky návštěvníci uvidí hostinský salon, Dittersův salonek, hostinskou ložnici, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelnu, pracovnu, jídelnu, salon, budoár, dámskou ložnici, garderobu, spojovací pavlač, pánskou ložnici, pánskou šatnu a Kamarýtovu ložnici. Útulné pokoje evokují pocit, že majitel odešel před několika okamžiky...

červená lhotaTrasa Podkrovní pokoje ukazuje pokoje posledních dětských majitelů zámku plné historických hraček. Podkroví zámku vzniklo až při poslední přestavbě v letech 1902 až 1910 a jde o největší půdní vestavbu z korku na světě. Nechybí ani pokoj pro komornou. Velmi zajímavý je i podkrovní pokoj prince Luise. Místnost byla dlouho zavřená, Národní muzeum v ní mělo depozitář knih. Nyní jsou zde vystaveny předměty z princových cest do Keni.

Pro turisty, kteří nemají problém s návštěvou podzemních prostor má zámek připravenou prohlídku Sklepení. Expozice představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal. Prohlídka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.

Kardašova Řečice

Kardašova Řečice

Jihočeské město leží v malebné krajině mezi Jindřichovým Hradcem a Veselím nad Lužnicí. Z jihu sem zasahuje chráněná krajinná oblast Třeboňsko plná lesů a rybníků, poblíž pak objevíte několik zámků včetně proslulé Červené Lhoty, známé z několika filmových pohádek.

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty