Úvod > Aktuality > Červená Lhota se v sobotu otevře, do května ale bude na suchu
Červená Lhota se v sobotu otevře, do května ale bude na suchu
"> ">
Památky

Červená Lhota se v sobotu otevře, do května ale bude na suchu

  • Vydáno2. dubna 2019
Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 6. dubna opět otevře do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být v lehkém šoku – již od konce minulého roku je Červená Lhota bez vody a zůstane tak až do května. Voda musela být vypuštěna kvůli nutnému odbahnění rybníčku, které proběhlo naposledy před více než třiceti lety.
Červená Lhota bez vodyJihočeská Červená Lhota ztratila na omezenou dobu svůj „vodní“ půvab. Už od loňského září byl totiž vypuštěn rybník, který stavbu obklopuje. Nutno říci, že bylo již načase – odbahnění zde proběhlo naposledy v roce 1986 a rybník už byl zabahněný tak, že hrozilo, že zmizí a změní se v mokřad. Někde vystupovalo bláto dokonce z vody, rybník se zmenšoval a v jeho ústí vzniklo rákosiště. Na několika místech už dokonce nebylo možné plout na pramičkách. Tento stav však Správa zámku začala řešit a nyní můžete vidět Červenou Lhotu tak, jak příliš často spatřena nebývá.
 
Červená LhotaNaplavený sediment se těží od loňského listopadu. Bahna na dně rybníka leží úctyhodných 1,7 metru. Až se jej podaří odtěžit zvýší se splavnost rybníka a bude možné plout na pramičkách i tam, kam to dříve možné nebylo. Nově u zámku vznikne výpust i lávka pro pěší v ústí rybníka, která otevře nové průhledy. Památkáři obnoví také klenutý malý most u půjčovny lodiček. Pokud půjde vše podle plánu, měl by být rybník opět napouštěn na konci května. V plné kráse by podle předpokladů mohl být v července nebo srpnu.
 
Další změny čekají turisty přímo v expozici – v jídelně odkryli památkáři vzácnou malbu s alegorickou postavou a v létě při Hradozámecké noci si lidé bude poprvé možné prohlédnout podkrovní pokoj prince Luise. Místnost byla dlouho zavřená, Národní muzeum v ní mělo depozitář knih. Vystaveny tam budou předměty z princových cest do Keni.
Půjčovna lodiček na zámku Červená Lhota – provoz lodiček pozastaven

Půjčovna lodiček na zámku Červená Lhota – provoz lodiček pozastaven

Z důvodu mimořádné havarijní události na hrázi zámeckého rybníku jsme byli nuceni s okamžitou platností vypustit zámecký rybník. V případě jakékoli změny naleznete aktuální informace o stavu rybníka na stránkách zámku.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.