Úvod > Aktuality > Černokostelecké vykulení představí opět největší ležácký sud v ČR a bednářské řemeslo
Černokostelecké vykulení představí opět největší ležácký sud v ČR a bednářské řemeslo
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Černokostelecké vykulení představí opět největší ležácký sud v ČR a bednářské řemeslo

Vydáno 7. září 2020
Už 12. září od 9:00 do 24:00 proběhne 17. ročník tradičního Černokosteleckého vykulení. Společensko-kulturní trachtace, konaná v unikátních prostorách neustále renovovaného pivovarského areálu v Kostelci nad Černými lesy, je zaměřena především na zapomenuté bednářské řemeslo. Nebude chybět představení kovářů, keramiků a dalších tradičních řemesel. Uvidíte princip největšího žentouru v ČR, řezačku značky Josef Vodochodský, tzv. vadasky, foukání, šrotování, čištění, pulírování, leštění, odkličování a příbuzné technologie spojené se zpracováním sladu.

Vrcholem sezony v Černokosteleckém pivováru bývá Vykulení, které se letos koná v sobotu 12. září. Hlavním tématem bylo, je a bude bednářské řemeslo s veřejným vystoupením.

Letos se během Vykulení chystá zpřístupnění další části  pivovarského muzea a to expozice humnové sladování a varny na přímý otop. Můžete se těšit na křesání mlecích kamenů pivovarského žentouru historickým způsobem. Dále bude k vidění výstava obrazů žen na českém pivováru s podtitulem – Sládkovy aktovky! Nesmí chybět ani prodejní výstava pivních suvenýrů a setkání sběratelů pivních lahví.
 

K ochutnání bude Dešťovka, Černá svině a Vycpaná vydra

Na čepu budou během oblíbené akce mimo piva z dřevěných sudů především nefiltrovaná piva ze středních průmyslových pivovarů s vlastní humnovou sladovnou, saladinovou skříní a dále speciální piva z minipivovarů. Z piv ochutnáte kromě Černé (13%) a Bílé svině (11%) také Dešťovku (10%), Vycpanou vydru (12%) a Březňáka (14%). Samozřejmostí jsou exkurze do pivovaru, stánky s řemeslnými výrobky a dobrotami všeho druhu i staročeská žranice.

Hudební program nabídne vystoupení Daniela Hůlky, Lachtanů, Mladé gardy, skupiny Dorys a dalších interpretů. O víkendu zamiřte do Černokosteleckého zájezdního pivováru!

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.

Muzeum kostelecké keramiky – Vondráčkova továrna

Muzeum kostelecké keramiky – Vondráčkova továrna

Zásluhou sběratele a kosteleckého patriota Jana Nováka vzniklo, v bývalé Vondráčkově továrně na keramiku v Kostelci nad Černými lesy, muzeum.

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.