Úvod > Aktuality > Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice
Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice
"> "> "> "> ">

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice

Vydáno 28. května 2020 Kultura
Národní technické muzeum otevřelo Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Jeho provoz, stejně jako provoz hlavní budovy NTM v Praze na Letné, je přizpůsoben současným podmínkám a expozice jsou připraveny s velkou péčí tak, aby se návštěvníci muzea mohli cítit bezpečně. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy je v roce 2020 otevřeno od 26. května do 1. listopadu každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin, včetně státních svátků.
Centrum stavitelského dědictvíVýstavní program Centra stavitelského dědictví NTM Plasy nabízí vedle stavitelství i další témata a zaměřuje se především na prezentaci stavební historie. Nejvzácnější exponát, který mohou návštěvníci v expozici vidět, je však ze zcela jiné oblasti. Každoročně se snaží Národní technické muzeum přinést návštěvníkům do Plas kromě stavitelství ještě i jiné téma. Pro letošní rok, kdy Centra stavitelského dědictví oslaví páté výročí své existence, bude vybrán opravdový skvost, jeden z nejvzácnějších předmětů ze sbírek NTM, a sice renesanční armilární sféru.

Byla vyrobena v letech 1560–1580 a je jediná z té doby u nás dochovaná. Tento astronomický přístroj, který se stal symbolem renesanční vědy, sloužil jednak jako demonstrační pomůcka při výuce, ale i jako pozorovací a měřicí přístroj. Byl sestrojen ještě podle geocentrické ptolemaiovské teorie, tedy se Zemí umístěnou ve středu planetární soustavy.


Nové výstavy: Fenomén Favorit a Díl(n)a stavebního truhlářství

kolo favoritTaké jedna z nově připravených výstav obohacuje Expozici stavitelství o jiný pohled na svět. Nese název Fenomén Favorit a je věnovaná příběhu legendární tuzemské cyklistické značky. Na výstavě budou moci návštěvníci vidět takové unikáty, jako jsou bicyclebalové kolo dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových, dráhovka Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu získal jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili, speciál pro závody za motorovými vodiči nebo třeba miliontý vyrobený Favorit. Výstava připomíná také jedinečnou osobnost Roberta Drozdy, kterého na kole potkávali donedávna lidé v Plasích. Robert Drozda se všem nesmazatelně zapsal do paměti jako železničář, spisovatel, plaský hodinář a v poslední době i autor divadelních her. Ne všichni však tuší, že byl od mládí vášnivý cyklista. Účastnil se například i vytrvalostních závodů o titul "Železného muže". Šifra byla 2/20/200. 2 km uplavat, 20 uběhnout a 200 ujet na kole. To všechno za 24 hodin. První dva ročníky absolvoval na "obyčejném" cestovním kole značky Favorit. Výstavu Fenomén Favorit je možné navštívit od 26. 5. do 1. 11. 2020.

tesařDalší výstava chystaná pro tento rok už spojena se stavitelstvím je, konkrétně se stavebním truhlářstvím a parketářstvím. Výstava s názvem Díl(n)a stavebního truhlářství vypráví příběh jednoho z nejstarších odvětví zpracování dřeva, řemesla dotvářejícího a zabydlujícího obytný prostor našich domovů. Sleduje cestu opracování dřeva od ručního ke strojnímu, pomáhá návštěvníkovi odhalovat hodnotu zdánlivě prostých věcí, rozpoznat poctivé řemeslo od toho nepoctivého. Výstavu bude možné navštívit od 9. 6. do 1. 11. 2020.

Tradicí se již stává nabídnutí setkání se soudobou architekturou formou exteriérových výstav na nádvoří před Expozicí stavitelství. I letos mohou návštěvníci očekávat výstavy Stavba roku a Česká cena za architekturu.
Bezpečná návštěva.
 

Přísnější hygienická pravidla jsou nutností

plasyPro to, aby návštěva muzea byla zcela bezpečná, budou pochopitelně platit v budovách NTM zvýšená hygienická pravidla – nutnost zakrytí obličeje rouškou, povinné používání desinfekce rukou, dodržování stanovené kapacity návštěvy muzea a expozic. Z důvodů preventivních opatření je v Centru stavitelského dědictví dočasně uzavřeno Stavební hřiště a omezen provoz interaktivních exponátů. Rovněž se dočasně nekonají komentované prohlídky ani žádný jiný doprovodný program či akce pro školní skupiny.
Díl(n)a stavebního truhlářství v Plasích

9.6.
1.11.
Díl(n)a stavebního truhlářství v Plasích

Výstava, která je věnovaná stavebnímu truhlářství a parketářství, nabízí pohled na velikou rozmanitost a bohatství těchto řemesel. Ukazuje jak historické exponáty, tak konkrétní technologické postupy ručního i strojního zpracování dřeva.

Renesanční armilární sféra - unikátní exponát v Centru stavitelského dědictví v Plasích

26.5.
1.11.
Renesanční armilární sféra - unikátní exponát v Centru stavitelského dědictví v Plasích

Letos si zájemci v Centru stavitelského dědictví v Plasích prohlédnout mimořádně vzácný exponáít - renesanční armilární sféru, jediná ze své doby u nás dochovaná. Jedná se o zjednodušený model nebe, pozorovací a měřicí přístroj.

Fenomén Favorit - výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích

26.5.
1.11.
Fenomén Favorit - výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích

Výstava představuje fenomén jízdních kol značky Favorit, vyráběných od 50. do 90. let 20. století v rokycanském závodě. K vidění je zde 24 kol, jak oblíbené, ale nedostatkové, běžné modely, tak závodní speciály určené pro sportovce všech cyklistických disciplín včetně kol reprezentantů.

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví - unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Muzeum – místo, kde se dá objevovat, žasnout, přemýšlet, tvořit, být spolu, … velká výzva pro muzejníky i pro rodiče. Nabízíme vám přehled možností, ze kterých si můžete vybírat v Centru stavitelského dědictví Plasy.