Úvod > Aktuality > Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice
Kultura

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice

  • Vydáno28. května 2020
Národní technické muzeum otevřelo Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Jeho provoz, stejně jako provoz hlavní budovy NTM v Praze na Letné, je přizpůsoben současným podmínkám a expozice jsou připraveny s velkou péčí tak, aby se návštěvníci muzea mohli cítit bezpečně. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy je v roce 2020 otevřeno od 26. května do 1. listopadu každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin, včetně státních svátků.
Centrum stavitelského dědictvíVýstavní program Centra stavitelského dědictví NTM Plasy nabízí vedle stavitelství i další témata a zaměřuje se především na prezentaci stavební historie. Nejvzácnější exponát, který mohou návštěvníci v expozici vidět, je však ze zcela jiné oblasti. Každoročně se snaží Národní technické muzeum přinést návštěvníkům do Plas kromě stavitelství ještě i jiné téma. Pro letošní rok, kdy Centra stavitelského dědictví oslaví páté výročí své existence, bude vybrán opravdový skvost, jeden z nejvzácnějších předmětů ze sbírek NTM, a sice renesanční armilární sféru.

Byla vyrobena v letech 1560–1580 a je jediná z té doby u nás dochovaná. Tento astronomický přístroj, který se stal symbolem renesanční vědy, sloužil jednak jako demonstrační pomůcka při výuce, ale i jako pozorovací a měřicí přístroj. Byl sestrojen ještě podle geocentrické ptolemaiovské teorie, tedy se Zemí umístěnou ve středu planetární soustavy.


Nové výstavy: Fenomén Favorit a Díl(n)a stavebního truhlářství

kolo favoritTaké jedna z nově připravených výstav obohacuje Expozici stavitelství o jiný pohled na svět. Nese název Fenomén Favorit a je věnovaná příběhu legendární tuzemské cyklistické značky. Na výstavě budou moci návštěvníci vidět takové unikáty, jako jsou bicyclebalové kolo dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových, dráhovka Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu získal jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili, speciál pro závody za motorovými vodiči nebo třeba miliontý vyrobený Favorit. Výstava připomíná také jedinečnou osobnost Roberta Drozdy, kterého na kole potkávali donedávna lidé v Plasích. Robert Drozda se všem nesmazatelně zapsal do paměti jako železničář, spisovatel, plaský hodinář a v poslední době i autor divadelních her. Ne všichni však tuší, že byl od mládí vášnivý cyklista. Účastnil se například i vytrvalostních závodů o titul "Železného muže". Šifra byla 2/20/200. 2 km uplavat, 20 uběhnout a 200 ujet na kole. To všechno za 24 hodin. První dva ročníky absolvoval na "obyčejném" cestovním kole značky Favorit. Výstavu Fenomén Favorit je možné navštívit od 26. 5. do 1. 11. 2020.

tesařDalší výstava chystaná pro tento rok už spojena se stavitelstvím je, konkrétně se stavebním truhlářstvím a parketářstvím. Výstava s názvem Díl(n)a stavebního truhlářství vypráví příběh jednoho z nejstarších odvětví zpracování dřeva, řemesla dotvářejícího a zabydlujícího obytný prostor našich domovů. Sleduje cestu opracování dřeva od ručního ke strojnímu, pomáhá návštěvníkovi odhalovat hodnotu zdánlivě prostých věcí, rozpoznat poctivé řemeslo od toho nepoctivého. Výstavu bude možné navštívit od 9. 6. do 1. 11. 2020.

Tradicí se již stává nabídnutí setkání se soudobou architekturou formou exteriérových výstav na nádvoří před Expozicí stavitelství. I letos mohou návštěvníci očekávat výstavy Stavba roku a Česká cena za architekturu.
Bezpečná návštěva.
 

Přísnější hygienická pravidla jsou nutností

plasyPro to, aby návštěva muzea byla zcela bezpečná, budou pochopitelně platit v budovách NTM zvýšená hygienická pravidla – nutnost zakrytí obličeje rouškou, povinné používání desinfekce rukou, dodržování stanovené kapacity návštěvy muzea a expozic. Z důvodů preventivních opatření je v Centru stavitelského dědictví dočasně uzavřeno Stavební hřiště a omezen provoz interaktivních exponátů. Rovněž se dočasně nekonají komentované prohlídky ani žádný jiný doprovodný program či akce pro školní skupiny.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Muzeum – místo, kde se dá objevovat, žasnout, přemýšlet, tvořit, být spolu, … velká výzva pro muzejníky i pro rodiče. Nabízíme vám přehled možností, ze kterých si můžete vybírat v Centru stavitelského dědictví Plasy.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky