Úvod > Aktuality > Celebrity z dávných časů: pět výstav ukáže jejich příběhy, tváře a klenoty
Celebrity z dávných časů: pět výstav ukáže jejich příběhy, tváře a klenoty
"> "> ">
Kultura

Celebrity z dávných časů: pět výstav ukáže jejich příběhy, tváře a klenoty

  • Vydáno27. ledna 2017
Lákají vás příběhy dávných císařů, králů, carů a šlechticů? Korunovační klenoty, blýskavé šperky, oslnivé róby anebo uniformy ověšené medailemi? A co teprve pohled do zákulisí, od lechtivých historek přes opulentní radovánky až po dramatické okamžiky, války a revoluce?
Tohle všechno nabízí pět výstav, které během letošní zimy můžete navštívit.

Některé začaly už v loňském roce, jiné se na slavnostní vernisáže teprve chystají. Všechny však spojuje téma aristokracie a korunovaných hlav.
 

František Josef I. v Olomouci

Setkání s dobou „stařičkého mocnáře“ a Olomoucí, jež za jeho panování zažívala nebývalý rozkvět, nabízí výstava František Josef I. Jde o jednu z akcí, která připomněla loňské výročí sta let od jeho úmrtí, a v sále sv. Kláry v olomouckém Vlastivědném muzeu si ji můžete prohlédnout až do neděle 19. února. Je tu připomenuta nejenom návštěva z roku 1848, kdy se v trůnním sále Arcibiskupského paláce tehdy osmnáctiletý arcivévoda František Josef ujal vlády, ale i předchozí a pozdější pobyty.

Dozvíte se, že v Olomouci si budoucí císař prohlížel unikátní opevnění a procvičoval dovednosti a znalosti z vojenské výchovy, jako panovník si město opakovaně zvolil jako místo politického jednání s ruským carem Mikulášem I. a se zájmem přihlížel zdejším velkolepým přehlídkám a cvičením rakouské armády. Výstava je otevřená denně kromě pondělí a úterý, samostatné vstupné stojí 80 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 180 Kč.
 

Portréty šlechty v Moravské galerii v Brně

Zábavné i nostalgické, zasněné i akční jsou portréty, které můžete až do Velikonoc, tedy do neděle 16. dubna, vidět ve výstavních sálech Uměleckoprůmyslového muzeaBrně. Výstava Šlechta před objektivem: Ateliérové portréty aristokracie ze sbírek Moravské galerie se soustředí na portréty a druhou polovinu 19. století, tedy dobu, kdy fotografické portréty díky využití vizitek prožívaly svůj největší rozmach. Vedle šlechty rakousko-uherské monarchie pohlédnete také do tváří členů panovnické dynastie Habsburků – a nebude to vždy vážná podívaná, čekají vás například oblíbené živé obrazy, dvojníci či pánové převlečení do ženských šatů. Otevřeno denně kromě pondělí a úterý, vstupné platí do celé budovy. Dospělí zaplatí 100 Kč, děti, studenti a senioři 50 Kč, rodinné vstupné stojí 190 Kč.
 

Hodonín, poslední car a 100 let od abdikace

Třetí výstava, která právě v těchto dnech začíná v Hodoníně, připomíná sto let od nedobrovolné abdikace Mikuláše II. Nelehký život posledního ruského cara, jehož v červenci 1918 společně se ženou, dětmi a služebnictvem zavraždili bolševici v dnešním Jekatěrinburgu, mapuje Masarykovo muzeum jako jediné v Česku. Výstavu Car Mikuláš II. – 100 let od abdikace posledního ruského imperátora v budově Masarykova zámečku můžete vidět až do 28. května vždy ve všedních dnech od 8 do 12 a od 13 do 16.30 hodin, v neděli pak od 13 do 17 hodin. Vstupné stojí 30 Kč pro dospělé, 15 Kč pro studenty a důchodce a 10 Kč pro děti od šesti let.
 

Koruny a klenoty v Ostravě a Jihlavě

Koruny Karla IV., Ludvíka XV., Napoleona I., etiopského krále Menelika II., zlatou korunu Inků plus přibližně sto dalších kousků ze soukromé sbírky klenotnické rodiny Abelerů můžete vidět až do neděle 5. března v Ostravském muzeu. Výstava Korunovační klenoty v dějinách světa je otevřená denně ve všedních dnech od 9 do 17, v sobotu od 9 do 13 a v neděli od 13 do 17 hodin. Základní vstupné stojí 70 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 150 Kč.

Téměř o měsíc déle až do neděle 2. dubna můžete navštívit putovní výstavu České korunovační klenoty.

Samozřejmě se nevystavují originály, ale dokonalé repliky, to však šperkům neubírá na kráse. Vidět je můžete v Křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera, dnešním hotelu Gustav MahlerJihlavě, a to denně kromě pondělí, ve všedních dnech od 9.30 do 16.30 a o víkendech od 10 do 16 hodin. Dospělí zaplatí za lístek 100 Kč, senioři a studenti vysokých škol 70 Kč, studenti středních škol 60 Kč a děti 50 Kč.
 
Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.