Úvod > Aktuality > Celá Praha v sobotu ožije Nocí divadel
Kultura

Celá Praha v sobotu ožije Nocí divadel

  • Vydáno14. listopadu 2018
V sobotu 17. listopadu proběhne v celé České republice již 6. ročník oblíbeného evropského projektu Noc divadel 2018, do kterého je letos zapojeno přes 130 divadel. Nejvíce zapojených souborů v ČR pochází z hlavního města, které ožije nočním divadelním životem na téměř 50 místech!
DivadloNoc divadel nabízí příležitost seznámit se s divadelním prostorem a herci v neopakovatelné atmosféře vždy třetí listopadové sobotní noci. Diváci se mohou těšit na řadu výjimečných a nejen divadelních zážitků. Mnoho pražských divadel začíná s programem pro děti už odpoledne a nechává své prostory otevřené až do půlnoci. Některá divadla plánují naopak afterparty až do ranních hodin. ,

Centrální informační bod pražské části Noci divadel najdou návštěvníci v budově Institutu umění – Divadelního ústavu na adrese Celetná 17, Praha 1, kde kromě tištěných programů a informací mohou získat i volné vstupenky, knihy a další ceny hned v několika různých soutěžích! Bude zde otevřeno od 13:00 do 22:00 hodin. Odpoledne tu bude například probíhat Punk storytelling – interaktivní workshop spojující prohlídku budovy a zajímavé divadelní příběhy.
 

Divadelní tipy pro Noc divadel 2018 v Praze


Nahlédnutí do arhivů Národního divadla a Korzo Národní

DivadloBohatý program pro své příznivce připravilo Národní divadlo. Letošní termín Noci divadel připadá na sobotu 17. listopadu. V tento den se zároveň Národní třída zaplní programem Korzo Národní 2018, kterým si připomínáme pád komunistického režimu před 29 lety. Národní divadlo je zapojeno do obou akcí. Bohatý program bude připraven v Anenském areálu a Stavovském divadle.

Prohlídky archivů Národního divadla se bude konat od 16 do 20:45, vždy v celou a o půl. Poslední prohlídka vychází ve 20:00. V malých skupinách nahlédnete do pokladů nashromážděných za uplynulých 150 let! Divadelní archiv ukrývá půvabné historické fotografe, originální výtvarné návrhy scény a kostýmů, historické divadelní cedule s obsazením umělců a další unikátní dokumenty. V hudebním archivu uvidíte rukopisné a tištěné hudebniny slavných i zapomenutých děl v Praze uvedených a seznámíte se s širokou škálou druhů
provozovacích notových materiálů. Na akci je třeba rezervace.

Stavovské divadloNaopak bez rezervace můžete přijít na zážitkovou prohlídku Stavovského divadla, které představí zajímavé momenty z historie i současnosti této unikátní divadelní budovy a navíc odhalí nevšední pohled na jevištní provoz a technologie.

Prohlídky zhruba po 20 minutách vždy á 60 diváků. Délka prohlídky cca 20 minut. Prohlídky se konají od 21:00 – 24:00 (poslední skupina vychází v 23:30).

 

Noc divadel s Městskými divadly pražskými

Párty 60. léta RokokoDivadle Rokoko se bude hrát od 20:30 groteska Kanibalky, předtím herci z tohoto představení provedou zájemce zákulisím divadla. Prohlídky budou dvě od 18:30 a 19 hodin, je nutné si na ně rezervovat vstupenky zdarma dopředu, protože počet osob na prohlídky je omezen.

V divadle ABC se bude hrát představení Tančírna 1918-2018 od 17 hodin a poté si zájemci mohou zatančit se zdejšími herci v improvizovaných mini kurzech v prostorách divadla. Naučí se čtyři dobové tance, které se objevují právě v inscenaci Tančírna 1918-2018. Na Taneční cestu časem se zájemci mohou dostavit v párech, ale i jednotlivě. Z kapacitních důvodů je nutné si předem zarezervovat vstupenku zdarma na webu divadla. Kapacita je 70 lidí, kteří budou ve skupinách po deseti absolvovat jednotlivá stanoviště v časovém rozestupu 15 minut. První skupina začíná ve 20 hodin.

Divadlo KomedieProgram Noci divadel začíná v divadle Komediev 17 hodin otevřenou zkouškou inscenace Než vše začalo..., kde bude možné poprvé nahlédnout, jak se zkouší nová taneční inscenace a poté bude navíc debata s inscenátory. Z kapacitních důvodů je nutné si předem zarezervovat vstupenku zdarma na webu divadla. Režisérka Viktorie Čermáková spolu se svým spolkem Tres Deseos a skupinou Luces de Bohemia připravila scénické čtení tří ukázek španělských dramat od 19 hodin ve foyer Komedie (Sangría a olivy samozřejmostí). Od 20 hodin se hraje představení Konzervativec se Stanislavem Majerem v titulní roli a závěr večera bude patřit svižné kapele Rumbalgia Candela. Koncert začne ve 22 hodin ve foyer a bude zdarma.
 

Představení ve Švandově divadle

Švandovo divadloV sobotu 17. listopadu se Švandovo divadlo už tradičně zapojí do Noci divadel. Z důvodu rekonstrukce se však tentokrát nebude hrát ve Velkém sále.

Letošní program je opravdu bohatý. V 17:00 vám studio Buchty a loutky představí svůj pohled na téma výročí 100 let České republiky v loutkové specialitě s názvem 100 let republiky očima loutek. V 18:00 zazpívají děti v kavárně Švandova divadla, od 19:00 hodin převezme štafetu studio Vlnobití Andrey Buršové. Těšit se můžete na hudební performance herečky Švandova divadla neboli One woman cabaret.

Kdo zůstane v kavárně dočká se od 19:00 scénického čtení nových her. Herci ŠD představí nové hry, které pro vás chystají v příštích sezónách. Ve 21:30 uvidíte Svět podle Kafky v podání Hereckého studia Švandova divadla s názvem Kafkárium. Vstupné na všechna představení je 50 Kč.
 

Někdo to rád horké na Fidlovačce

FidlovačkaVíte, co to je flashmob? Vždycky jste si přáli stát se jeho součástí? Noc divadel v Divadle na Fidlovačce vám jeden takový divadelní flashmob dá zažít.

Fidlovačka vás v rámci Noci divadel zve na jedno ze svých nejúspěšnějších představení Sugar aneb Někdo do rád horké, které bude orámováno řadou malých překvapení.

Flashmob je blesková zábavná akce, při níž se vyskytne vícero lidí spojených jistou společnou myšlenkou v předem určený čas na předem určeném místě. Začíná se v 15:00 hodin.
 

Improvizace Pod Palmovkou

Pod PalmovkouV rámci Noci divadel můžete Pod Palmovkou vyzkoušet kouzlu divadelní Improvizace. Jedná se o ochutnávku divadelních principů a pravidel skupinové divadelní improvizace. Improvizační hry a příběhy vznikající teď & tady. Přijďte ochutnat radost se společně vznikajících krátkých příběhů, radost ze spolupráce, radost ze hry. Přijďte sena chvíli zastavit, napojit se na druhého a tvořit společně příběhy.

Improvizace probíhá ve Studiu PalmOFFka vždy v celou hodinu, začíná se v 18, 19, 20, 21, a 22 hodin. Na webu divadla však je třeba udělat si rezervaci na daný čas.
 

Další tipy, kam v Praze vyrazit

divadlo spejbla a hurvínkaDivadlo Spejbla a Hurvínka nabízí v rámci Noci divadel prohlídku zákulisí. Prohlídku zákulisí je nezbytné si předem rezervovat v pokladně DSH, tel. 224 316 784.

Prohlídky chystá i Divadlo Na Zábradlí. Přijďte si prohlédnout divadlo, jak ho neznáte. Prohlídky vás zavedou na jeviště, do maskéry či krejčovny. V současnosti jsou volné prohlídky je od 23:00 hodin. Vzhledem k velikosti divadla je kapacita prohlídek je omezena. Vstup je zdarma, po předchozí rezervaci na pokladna@nazabradli.cz nebo telefonu 222 868 868.

Divadlo na VinohradechMezi nemnohými tipy, kam s vydat rovnou z domova bez předchozí rezervace patří Divadlo na Vinohradech, které nabízí příchozím výstavu "Vybraná scénografie vinohradského repertoáru včera a dnes" a od 17:00 na Studiové scéně Improvizovaný podvečer herců Divadla na Vinohradech.

Mnoho divadel se nechalo inspirovat letošním tématem Česko-slovenské divadelní spolupráce. Pražské divadlo Disk se rozhodlo na jeden večer vytvořit malé soukromé Československo. U vstupu bude pro návštěvníky přichystán startovací balíček pro občana nového Československa. Ti se pak mohou těšit např. na hodiny slovenského jazyka, dabingový workshop, přednášku o slovenském divadle či koncert, na kterém uslyší ty nejznámější československé hity. Divadlo NoD chystá autorskou inscenaci Se lvem na prsou, která reflektuje 100 let česko-slovenské hokejové republiky.
Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.

Divadlo Archa – scéna pro současné umění

Divadlo Archa – scéna pro současné umění

Divadlo Archa bylo otevřeno v roce 1994. Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény.

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Divadlo Komedie v Praze

Divadlo Komedie v Praze

Divadlo Komedie bylo po několik let spojeno s Pražským komorním divadlem. V současné době sídlí v centru Prahy u Václavského náměstí.

Divadlo pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou

Pražské profesionální divadlo s více než šedesátiletou tradicí inscenuje klasická díla světové dramatiky, skvělé komedie i žhavé divadelní novinky.

Ponec – divalo pro tanec

Ponec – divalo pro tanec

Jsme kreativním prostorem na rozhraní dolního Žižkova a Karlína, zázemím pro umělce*kyně i širokou veřejnost. Jsme prostorem pro kreativitu, setkávání a dialog pro všechny – od dospělých, přes děti, teenagery, celé rodiny, seniory, školní skupiny i lidi prchající před válkou.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Nová scéna Národního divadla

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Noc divadel 2024

23.3.
Noc divadel 2024

Od roku 2024 se bude Noc divadel nově konat vždy v sobotu nejbližší Světovému dni divadla a 12. ročník tedy proběhne 23. 3. 2024.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky