Úvod > Aktuality > Čejkovické sklepy budou o víkendu opět dokořán
Čejkovické sklepy budou o víkendu opět dokořán
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Vítezná fotografie vesklipku.jpg
Gurmánská turistika

Čejkovické sklepy budou o víkendu opět dokořán

  • Vydáno24. srpna 2022
Konec srpna patří již tradičně akci s názvem Den otevřených sklepů v Čejkovicích. Akce je doprovázena bohatým programem – zahraje tradiční cimbálovka, můžete se vydat na vinařskou stezku a podívat se i do historických templářských sklepů. Templáři v Čejkovicích započali nejenom výstavbu rozsáhlých vinic a sklepů, ale legendy hovoří také o ukrytých pokladech. Jeden se však místním podařilo uchovat a jeho lahodnou chuť budete moci ochutnat od v sobotu 27. srpna 2022 na Dni otevřených sklepů.

Konec letních dní si na jižní Moravě můžete zpříjemnit putováním mezi čejkovickými sklepy. Vinařská tradice v hodonínské obci sahá až do období temného středověku, kdy zde působil řád templářských rytířů.

Jeho stopu najdeme v Čejkovicích i dnes, a to díky mohutným vinným sklepům. Jejich chodby jsou dlouhé 650 metrů a umožňují průjezd naloženého vozu s ozbrojeným doprovodem. Templářské sklepy se řadí mezi jednu z nejdelších podzemních staveb u nás a dokonce se traduje, že z Čejkovic vedla tajná chodba až na Slovensko. Prozkoumat templářskou raritu budete moci na Dni otevřených sklepů, které se v Čejkovicích konají v sobotu 27. srpna 2022. Vína pak bude možné zakoupit i v neděli 28. srpna dopoledne.
 

Den otevřených sklepů

Ochutnávání vínaKromě Templářské sklepů se do letošního putování za vínem zapojilo dalších 28 vinařství. Slavnostní zahájení odstartuje 27. 8. 2022 v 10:00 hodin na nádvoří hotelu Zámek a po zakoupení vstupenky za 1 200 korun obdržíte důležité vybavení – degustační skleničku, taštičku na krk, katalog se seznamem vinařství, nabízenými víny a mapkou sklepů, tužku a poukaz na nákup vína v hodnotě 600 Kč.

Pěší putování po otevřených vinných sklepech začíná v 10:00 a končí v 19:00. Pořadí navštívených sklepů si můžete volit sami, a proto výběr závisí jenom na vaší chuti. V každém vinařství máte možnost ochutnat minimálně 5 vzorků a některá si pro vás připravila i malé občerstvení. Pokud nejste rodilý sommelier, nechte si od zkušených vinařů doporučit a pokud vám čejkovické víno zachutná, můžete si ho rovnou zakoupit.

VínoSeznam zapojených vinařství: Hradil, Michna, Fojtík, Lukáš Hlinecký, Novotný – Bílek, s.r.o., Mezi sklepy, Domanský, Bíza Čejkovice, Vlastimil Konečný a syn, J. Šamšula vinařství, Zemědělská a.s. Čejkovice, Templářské sklepy, Sklep na Bařině, Červenka s.r.o., Libor Veverka – rodinné vinařství, Sýkora s.r.o., Vinařství Konečný, Vydařelý & Holomáč, Veverka, Škrobák, Hřiba, Petr Kočařík, Pastorek, Herzán s.r.o., Radocha, U Libora, Hřiba a Robek a Hajduch vinařství z Čejkovic. Večerní beseda u cimbálu proběhne od 20:00 na nádvoří Hotelu Zámek, k tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Morava. Nedělní nákup vín 28. 8. 2022 v jednotlivých vinařstvích bude probíhat od 9:00 do 12:00 hodin.
 

Autobusy pro milovníky vína

Degustace vínaV sobotu 27. srpna budou svážet autobusy ubytované z nejbližšího okolí, a to z Podivína od vlakového nádraží v 8:45. Dále pojede bus z Velkých Bílovic – odjezd autobusu v 9:00 z parkoviště od obecního úřadu a 9:05 z parkoviště mezi sklepy u silnice vedouci do Čejkovic (bývalá firma Vinopol), v případě velkého zájmu pojede autobus kyvadlově. Bus z Čejče odjíždí v 9:00 z autobusové zastávky u obchodního domu. Autobus z Mutěnic vyjíždí v 9:15 od hlavní autobusové zastávky v centru obce. Autobusová doprava do Čejkovic je zdarma.
 

Templářské Čejkovice

Templářské sklepyPo nedělních nákupech ale nespěchejte hned domů. Vydat se můžete po dalších stopách templářůČejkovicích. Kromě vinných sklepů vznikla v 13. století i gotická tvrz, odkud komtur řádu Ekko řídil celou templářskou provincii. Postupně se stavba s pozoruhodnou hranolovou věží změnila na zámek a sídlo jezuitů. Po roce 1918 se ale ocitla v rukách státu, což vyústilo v 70. letech demoličním příkazem. Naštěstí se podařilo zámek zachránit a dnes v jeho prostorách najdeme archeologickou expozici, kapli či vinotéku. Druhou dominantou Čejkovic je kostel sv. Kunhuty, který také založil templářský řád. Ovšem kostelu se nevedlo o moc líp. Dvakrát během své historie vyhořel a v druhé světové válce byly roztaveny jeho tři zvony. Ty se do věže kostela vrátily a byly vysvěceny v roce 1994. Přibyl k nim dokonce ještě jeden, jenž je zasvěcen sv. Kunhutě.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Víno Sýkora – posezení ve sklípku v Čejkovicích

Víno Sýkora – posezení ve sklípku v Čejkovicích

Firma Víno Sýkora v Čejkovicích nabízí posezení v příjemném prostředí vinného sklípku. Akce začíná prvním jídlem (dle dohody), dále probíhá řízená degustace a prohlídka firmy, následuje volná zábava, při které se podává raut a víno. Využít můžete také služeb infocentra nebo cyklooázy.

Rodinné vinařství Konečný v Čejkovicích

Rodinné vinařství Konečný v Čejkovicích

Velké vinařství se neurčuje podle množství, ale kvality vína. Přijeďte a poznejte, že u nás je opravdu mnoho velkých vín.

Sklep Na Bařině Čejkovice – Sigillum Qualitatis

Sklep Na Bařině Čejkovice – Sigillum Qualitatis

Špičková moravská zemská vína. Vinařství hospodaří na ploše 1,2 hektaru a každoročně produkuje na 15 různých odrůdových vín, mezi nimiž nechybí jak slámová, tak ledová vína. Vyrábíme omezené šarže vín, což jim dodává punc jedinečnosti a kvality.

Vinařství Jakub Šamšula – simply wine

Vinařství Jakub Šamšula – simply wine

Vinařství Jakub Šamšula – simply wine – prostě víno, se vám vybaví při sklence našeho vína a o to přeci jde, zahoďte všední starosti a nechte víno ať vás pohltí, simply wine...

Vinařství Škrobák v Čejkovicích

Vinařství Škrobák v Čejkovicích

Víno chutná nejlépe tam, kde se zrodilo. Přijměte proto pozvání do Vinařství Škrobák v Čejkovicích, kde poznáte snoubení vín s domácí gastronomií, lidi, kteří víno vyrobili a nahlédnout můžete i do vinic, kde hrozny vyrostly.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika