Úvod > Aktuality > Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku
Příroda

Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

  • Vydáno10. června 2021
Čtvrtek 10. června je dnem, kdy nastane nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území Česka a Slovenska, až do roku 2179. Jedná se o prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. Celý červen je také obdobím, kdy jsou letos pozorovatelná noční svítící oblaka i neobvykle jasné planety.
zatmění SlunceVe čtvrtek 10. června 2021 se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případěprstencovéhoa částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku.

zatměníPrvní kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 17 % Slunce, nastane zhruba ve 12 hodin a 39 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 36 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 10. června pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 11:00. Vzhledem k přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit. Úkaz však bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi.
 

Noční svítící oblaka, Mléčná dráha a Jupiter se Saturnem

svítící oblakaBěhem června lze pozorovat noční svítící oblaka, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Jedná se o řídkou oblačnost, která se nachází mimořádně vysoko – zhruba 85 kilometrů nad zemí. Když Slunce zapadne za obzor, v úhlu mezi 6 až 16 stupni, nasvětlí ji zespodu. Na soumračné či noční obloze jsou tak vidět „světelné závoje“. Způsobuje je prach z meteorických rojů, ale i z průmyslové činnosti nebo silných sopečných erupcí. Na tyto částice se pak nabaluje led vznikající zejména reakcí kyslíku a vodíku v té výšce, za přítomnosti slunečního záření, ale třeba i rozpadem metanu. V období okolo slunovratu mohou být z hor a vrcholků noční svítící oblaka pozorovatelná po celou noc. Nejlépe jsou vidět po soumraku, mezi 22:00 a 24:00. Poté také brzy ráno mezi 1:30 až 3:30.

mléčná dráhaKe krásným letním úkazům patří také Mléčná dráha, kterou si pozorovatelé užijí nejlépe mimo město. Vynikající podmínky pro její sledování nastanou okolo 10. června, když bude Měsíc v novu. Příznivci nočního pozorování oblohy by si neměli nechat ujít ani planety Jupiter a Saturn, které jsou nejlépe viditelné brzy k ránu. Nejvýraznější je přitom prvně jmenovaný. Na konci měsíce, ve dnech 28. a 29. června nabídne obloha pohled na Jupiter, Saturn i Měsíc těsně po úplňku.
Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2023 připadá svatojánská noc příhodně na sobotu, většina akcí se uskuteční přímo na sv. Jana. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Částečné zatmění Slunce v ČR

29. 3.
Částečné zatmění Slunce v ČR

Březnová obloha roku 2025 se stane dějištěm částečného zatmění Slunce, které u nás bude dobře pozorovatelné. Z našeho území uvidíme, jak Měsíc zakryje sluneční disk přibližně z 22 %.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Další aktuality

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda