Úvod > Aktuality > Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku
Příroda

Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

  • Vydáno10. června 2021
Čtvrtek 10. června je dnem, kdy nastane nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území Česka a Slovenska, až do roku 2179. Jedná se o prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. Celý červen je také obdobím, kdy jsou letos pozorovatelná noční svítící oblaka i neobvykle jasné planety.
zatmění SlunceVe čtvrtek 10. června 2021 se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případěprstencovéhoa částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku.

zatměníPrvní kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 17 % Slunce, nastane zhruba ve 12 hodin a 39 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 36 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 10. června pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 11:00. Vzhledem k přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit. Úkaz však bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi.
 

Noční svítící oblaka, Mléčná dráha a Jupiter se Saturnem

svítící oblakaBěhem června lze pozorovat noční svítící oblaka, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Jedná se o řídkou oblačnost, která se nachází mimořádně vysoko – zhruba 85 kilometrů nad zemí. Když Slunce zapadne za obzor, v úhlu mezi 6 až 16 stupni, nasvětlí ji zespodu. Na soumračné či noční obloze jsou tak vidět „světelné závoje“. Způsobuje je prach z meteorických rojů, ale i z průmyslové činnosti nebo silných sopečných erupcí. Na tyto částice se pak nabaluje led vznikající zejména reakcí kyslíku a vodíku v té výšce, za přítomnosti slunečního záření, ale třeba i rozpadem metanu. V období okolo slunovratu mohou být z hor a vrcholků noční svítící oblaka pozorovatelná po celou noc. Nejlépe jsou vidět po soumraku, mezi 22:00 a 24:00. Poté také brzy ráno mezi 1:30 až 3:30.

mléčná dráhaKe krásným letním úkazům patří také Mléčná dráha, kterou si pozorovatelé užijí nejlépe mimo město. Vynikající podmínky pro její sledování nastanou okolo 10. června, když bude Měsíc v novu. Příznivci nočního pozorování oblohy by si neměli nechat ujít ani planety Jupiter a Saturn, které jsou nejlépe viditelné brzy k ránu. Nejvýraznější je přitom prvně jmenovaný. Na konci měsíce, ve dnech 28. a 29. června nabídne obloha pohled na Jupiter, Saturn i Měsíc těsně po úplňku.
Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2022 připadá svatojánská noc na pátek, některé akce se uskuteční přímo na sv. Jana. Několik oslav je plánováno také na víkend po tomto datu. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Další aktuality

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

15 tipů, kam se vypravit za kvetoucím šafránem

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány!
Příroda

Připomeňte si Světový den vody

Dnes je Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik akcí.
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Příroda

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
Příroda