Úvod > Aktuality > Čas první republiky na zámku Loučeň nabídne také gastronomické zážitky
Na zámku Loucen vyražte na gurmánsku prohlídku
Zážitky

Čas první republiky na zámku Loučeň nabídne také gastronomické zážitky

  • Vydáno29. srpna 2013
Zámek Loučeň na Nymbursku se během letošní Hradozámecké noci 31. srpna, které se účastní už počtvrté, vrátí do časů první republiky, kdy ho obývaly poslední generace významného evropského rodu Thurn – Taxisů. Jeho příslušníky uvidíte během oživených prohlídek, které začínají každou celou hodinu vždy od 19 do 24 hodin. Na své si ale přijdou také labužníci.
Hradozámecká noc LoučeňTi, kdož by během večera chtěli udělat radost svému žaludku, mohou dát před prohlídkami s kněžnami, knížaty a jejich překvapivým hostem z automobilového světa přednost gurmánským prohlídkám hned dvojího typu: rodiče s dětmi jistě ocení prohlídky s ochutnávkou lahodných a také esteticky navýsost vybraných českých domácích pralinek a kvalitní mexické a africké plantážové čokolády s vysokým podílem kakaa, které začínají již v 17 hodin a následně ještě v 18 hodin.

Ti z dospělých, kteří dávají přednost vlastní potěše, pak jistě ocení vína z blízkých kutnohorských vinic při degustační prohlídce ve 20.30 hodin. Při této prohlídce mohou návštěvníci dokonce zasednout do honosných barokních křesel ke stolu v zámecké jídelně, u něhož se odehrávaly všechny důležité rodinné sešlosti. Ochutnají tu hned 3 vzorky vína – po jednom od bílých, růžových a červených hroznů.

Další pochoutky čekají na návštěvníky v plenérové kavárně, kde se budou mino jiné péci palačinky. Při promítání černobílých filmů na venkovní stěnu zámeckého kostela je snad oceníte víc, než dnes v kinech běžný popcorn. Až na půlnoc ohlásila svoji zavírací dobu zámecká restaurace Vtipná kaše, kde vám i takto pozdě večer, před spaním, umožní spáchat sladký hřích v podobě konzumace zdejších vyhlášených švestkových čápů s mákem. Ještě hodinu po půlnoci si můžete vyrazit na kastelánskou prohlídku zámku.

Úplnou tečkou Hradozámecké noci na Loučeni bude od 5 hodin prohlídka zámku s astronomem, při které mohou ranní ptáčata, promíchaná s nočními sůvami, zažít v neobvyklé situaci východ slunce.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky