Úvod > Aktuality > Čas pro neobyčejné zážitky aneb noční putování v Poličce
Památky

Čas pro neobyčejné zážitky aneb noční putování v Poličce

  • Vydáno29. května 2019
Poličské noční putování bude zahájeno 1. června 2019 v 15:00 v budově muzea, kde budou připraveny tištěné programy s mapkou, které vám usnadní vaše putování. A bude to opravdu nabitý večer. Těšit se můžete na několik zastavení s bohatým programem a soutěžemi pro malé i velké poutníky. Uvidíte zručné řemeslníky, umělce i hudebníky. Nenechte si ujít nic z toho, co pro vás místní organizace a spolky připravily a vydejte se na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou!
Tradiční jarní akce Čas pro neobyčejné zážitky 2019 se letos v Poličce koná již podvacáté. Od 15:00 do 24:00 hodin bude otevřena řada památek a muzeí, které si tak užijete v netradiční večerní atmosféře.

Otevřeno bude například v Městském muzeu a galerii a Centru Bohuslava Martinů, MaTami – centrum pro rodinu, Speciální mateřská škola a základní škola Polička, kostel sv. Michaela, Středisko volného času Mozaika, Tylův dům, Evangelický sbor, Síň řemesel nebo Pravoslavný spolek sv. Sophie – kaple v areálu Poličské nemocnice.
 

Gravírování, večer plný her či ukázky řemesel

malování na skloexpozicích muzea si vyzkoušíte techniku zdobení sklagravírování i výrobu skleněných perel nebo práci s hlínou na historickém trhu. Dozvíte se, co psal Bohuslav Martinů svému příteli a violoncellistovi Franku Rybkovi. O postupech restaurování pohovoří Radomír Slovik z Litomyšle z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Mimo jiné uvidíte, jak vypadala budova muzea před dokončením rekonstrukce v roce 2009 i co všechno se za těch 10 let podařilo uskutečnit. S vážnou hudbou vás blíže seznámí hudební dílna pro děti Sun of Art, o.p.s. z Mělníka. Muzeum je otevřeno od 15 do 22 hodin.

Centrum MartinůDen otevřených dveří Centra Bohuslava Martinů vám přinese od 15:00 do 22:00 komentované prohlídky, hravé atrakce a soutěže o drobné ceny, malování na obličej, besedu, fotokoutek i skákací hrad. Po celý den bude hrát příjemná hudba a bude zajištěno občerstvení.

Přijít se ztišit a povzbudit pásmem hudby, obrazů a biblické poezie můžete do kostela sv. Michaela ve stejném časovém horizontu.

VrhcábyVečer plný her nabídne od 15:00 do 22:30 Středisko volného času Mozaika. Večer bude věnován hrám, zábavě a relaxaci. Těšit se můžete na výstavu prací dětí z kreativních kroužků, venkovní, pohybové, strategické, postřehové hry, hlavolamy a tvořivé workshopy.

Spolek tvořivých žen si připraví v Síni řemesel v ulici Na Bídě ukázky řemesel a prodej ručně vyráběných užitkových předmětů z keramiky, pedigu a drátků. Děti i dospělí si mohou udělat pískovaný obrázek a vyzkoušet lukostřelbu. Pro mlsné jazýčky je připraveno občerstvení a v každou celou hodinu si můžete společně zazpívat s kytarou a houslemi. Program se koná od 19:00 do 24:00.
Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Další aktuality

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Skiareál Dolní Morava láká na špičkovou crossovou trať

Skiareál Dolní Morava otevřel 5. února 2024 špičkovou crossovou trať i zábavný fun trail. Na crossové trati budee projíždět závodními brankami, profesionálními zatáčkami, terénními vlnami a skoky. Fun trail nabídne klopené zatáčky, terénní vlny a dva tunely. Zařádit si na ní mohou lyžaři i snowboardisti všech věkových kategorií i výkonností.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Klášter Králíky láká opět na zimní noční prohlídky!

Vydejte se s průvodcem potemnělými chodbami kláštera Králíky na Hoře Matky Boží na Orlickoústecku! Pod speciálním nočním osvětlením spatříte exponáty, klášterní kryptu i unikátní kapli Svatých schodů. Prohlídka trvá přibližně 60 minut a začíná vždy v 19:30 hod. u vstupu do kostela. Komentovaná prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží u Králík probíhá za každého počasí a není nutná předchozí registrace.
Pardubický kraj | Památky

V anketě Alej roku 2023 zvítězila Alej ke klášteru Hora Matky Boží u Králík

Anketa Alej roku 2023 má svého vítěze, lépe řečeno vítězku. Z 84 nominovaných alejí z celé České republiky mohla vyhrát jenom jedna... a tou vítěznou se stala alej vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku.
Pardubický kraj