Úvod > Aktuality > Carnevale Praha – vstupte do říše fantazie, alegorie a mysterií
Carnevale Praha - šašek na oslu
"> Carnevale Praha - šašek na oslu "> Carnevale Praha - barokní figury "> Carnevale Praha - masky pred orlojem "> Carnevale Praha - masky v ulicích "> Carnevale Praha - Krakonoš se svým doprovodem "> Carnevale Praha - pruvod masek
Zážitky

Carnevale Praha – vstupte do říše fantazie, alegorie a mysterií

  • Vydáno25. ledna 2013
V Praze se opět chystá velkolepý karnevalový rej! Maskovaný průvod, trubači a klauni se poslední lednový den projdou tradičně historickou Prahou, kde slavnostně zahájí pražské karnevalové slavnosti Carnevale Praha, které jsou znovuzrozením fenoménu oslavující fantazii a lidskou radost.
Slavit se bude všude
Maškary pod orlojemPražané a karnevaloví hosté mohou v období od 31. ledna do 13. února slavit takřka všude –  pod širým nebem, v palácích, muzeích, restauracích i hotelech. Slavné historické slavnosti jsou s Prahou spjaty již téměř 1000 let. Obnovená tradice festivalu se koná již osm let. Slavnostní zahájení pražského masopustu tedy proběhne ve čtvrtek 31. ledna na Staroměstském náměstí. Od 12 do 22.00 hodin zde budou probíhat každou celou hodinu kejklířská a akrobatická představení Divertimento Furioso slovutných akrobatů a kejklířů.

Ani v letošním roce nebude chybět tradiční akce Slet Masek na Staroměstském náměstí, velký dětský bál Amoretto, vznešený barokní ples v maskách Crystal Ball, carnevalová scéna Divertimento Furioso na Staroměstském náměstí, na které budou každý den k vidění divadelní představení, klauni a akrobaté. Program kmenových akcí doplní např. cyklus barokních představení Opera Barocca či školní představení Vivat Carnevale. Tradičně budou v řadě restaurací servírována masopustní menu či proběhnou oblíbené masopustní zabíjačky, které na Popeleční středu vystřídají postní pokrmy. Carnevale Praha disponuje už od loňského roku dvěma informačními centry, na Staroměstském náměstí a v Clam-Gallasově paláci.

Průvod masek jde PrahouMimo pravidelná představení na Staroměstském náměstí se bude každý den festivalu, od 1. do 12. února, konat v Clam-Gallasově paláci cyklus koncertů barokní hudby spojený s tancem a přehlídkou dobových kostýmů. Jedná se o představení s karnevalovou tematikou, odrážející dobu 17. a 18. století, čas ve kterém byl karneval intenzívně prožíván a slaven a býval vždy vyvrcholením společenské a kulturní sezóny. Hudebníci, zpěváci a tanečníci vystupující v dobových kostýmech a maskách představí hudbu, árie a rekonstrukce tanců ze slavných oper a baletů 17. a 18. století. Díky autentickému prostředí historického paláce, ve kterém vystupoval mimo jiné W. A. Mozart či L. van Beethoven, se do barokní doby snadno přenesete.

Vyhrajte v běhu s prasečí hlavou
Největší sláva však vypukne 2. února před Staroměstskou radnicí. Samotnému zahájení masopustního veselí bude předcházet Slet Masek, kterého se může zúčastnit kdokoli. Stačí si jen připravit kostým a připojit se k nejoblíbenější části pražského karnevalu – v sobotu 2. února v 15 hodin se masky sejdou před Staroměstskou radnicí, kde převezmou pověření ke vstupu do města a získají svolení slavit. Účastníci Sletu Masek se mohou zároveň zúčastnit soutěže o nejkrásnější masku. Registrování Masek a kostýmovaných proběhne v akreditačním centru v Clam-Gallasově paláci, Husova 20, Praha 1 od 13.00 hodin.

Festival navštíví v průběhu dne také vzácní hosté, masopustní masky z Hlinska, které byly v roce 2010 zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jednou z vesnic, v níž se masopustní obchůzky a masky udržují v tradiční podobě po několik generací, jsou Studnice u Hlinska. Díky účasti studnických obyvatel se máte možnost seznámit s maskami laufra, ženy, turků, slaměných, kobyly, rasa, kominíka či kramáře a spolu s nimi prožít prastarý obyčej…

Křišťálový ples vrcholem oslav
Crystal Ball v Clam-Gallasově paláciNejhonosnější oslavy však proběhnou 9. února tradičním velkým barokním Křišťálovým plesem v dobových maskách, který se koná v sálech velkolepého Clam-Gallasova paláce. Tento výjimečný reprezentativní bál je vznešenou interpretací okouzlujícího XVIII. století; doby, kdy krása a elegance byly nedílnou součástí našeho života. Kdo miluje proměnu, ihned propadne kouzlu této umělecké podívané. Kromě třpytivých kostýmů, pohádkových masek a kulinářských dobrot na vás čeká zábavní program plný fantazie s divadlem, tancem a akrobacií. Hvězdou karnevalového nebe se může stát každý, jedinou podmínkou je dorazit na ples ve skvělém historickém kostýmu.

Ochutnejte masopustní speciality v pražských restauracích

Masopust je odpradávna také svátkem jídla a hodovat se bude i na gastronomickém festivalu s příznačným titulem Masopustní hody. Vybrané restaurace servírují až do 10. února speciální menu plné tradičních masopustních specialit v čele se zabijačkovými pochoutkami. Ochutnat tak můžete jelítka, jitrničky, zabíjačkovou polévku, ovar, koleno či škvarky společně s tradičním sladkým pečivem. Do masopustního hodování se zapojil například Amade Restaurant, Renommé Restaurant, Ambroisie Caffé Restaurant, U Modré kachničky II, Grand restaurant St. Tropéz nebo Green House Restaurant. Všechny zúčastněné restaurace pro festival připravily speciální tříchodová menu za cenu 290 Kč.
Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.