Úvod > Aktuality > Jarní bylinky provoní Jiřák!
Gurmánská turistika

Jarní bylinky provoní Jiřák!

  • Vydáno18. dubna 2016
Slavnost Jarních bylinek pro všechny, kteří milují byliny, květiny a zajímají se o jejich využití a pěstování, se chystá v pátek a v sobotu 22. – 23. dubna 2016 na farmářském tržišti na Jiřáku. Nejrůznější bylináři a kořenáři ze všech koutů Česka vám nabídnou a rádi prodají mimo jiné sušené bylinkové směsi a koření nejen z České republiky, ale i ze světa. Ale nebudou to jen bylinky a sázení, ale i špičková gastronomie a kulinářství, která pracuje s bylinami a rostlinami jako s důležitou ingrediencí.
LevanduleTento dubnový pátek a sobotu se spolu s farmářským trhem na Jiřáku koná také slavnost Jarní Bylinky. Pažitka, petrželka, šalvěj, máta, bazalka, stévie, ale i koriandr, medvědí česnek nebo citrónová tráva a také sazenice pestrobarevných květin nebo sukulentů.

K sázení patří i květináče, a to i samozavlažovací, okenní nebo balkonové. Málokdo ví, že ČR je špičkou ve vývoji samozavlažovacích truhlíků. Na Jarních bylinkách se představí i český výrobce Plastia, který získal ocenění Reddot Design Award. K dostání bude také velmi kvalitní substrát do květináčů a truhlíků vhodný pro šetrné pěstování bylin.

Těšit se můžete především na záplavu samotných bylinek přímo od nejlepších českých pěstitelů i rady pro pěstování. Budou zde jak ty oblíbené klasické (pažitky, máta, šalvěj, oregano, meduňka, bazalka medvědí česnek, rukola, libeček, rozmarýn, majoránka trvalka, tymián, koriandr,…) tak i exotičtější: stévie, kari, citronová tráva, čokoládová, jahodová, banánová, nebo marocká máta, chilli, kajenský pepř, citronová mateřídouška, ženšen pětilistý, česneková pažitka, stévie, houbové koření, pravý francouzský estragon, pravé řecké oregano, šanta kočičí, velkolistý tymián, a mnoho dalších. Zvlášť široká bude letos chuťovková nabídka bazalek – magic white, magic blue, černá, salátová, trvalka, krymská bazalka. Kromě bylin se potěšíte i sazenicemi pestrých květin a sukulentů, sazenicemi balkonových rajčátek, nebo převislých lesních jahod. 

Ochutnáte čerstvě lisované zeleninové, bylinkové nápoje nebo zajímavé čaje jako japonská matcha v biokvalitě. Přímo na místě lis na olej a volný prodej panenských olejů, novinka je hořčičný olej s bazalkou, a mletý ostropestřec či konopí, vhodné například na výrobu domácí „nutely“.  

Budou tu bylinná vína a piva, čistě přírodní kosmetika a ekologická biodrogerie, k dostání v sobotu bude široká škála bezlepkových dobrot a pečiva. Občerstvit se můžete vegetariánskou kuchyní, ale i burgery nebo specialitami jako jsou uzená kachní prsa, kachní paštiky s bylinami, zvěřinové klobásky a uzeniny s bylinkami a divokým kořením. 

Ve smaltovací dílně si rodiče a děti v sobotu můžou vytvořit vlastní smaltovaný hrneček nebo dekoraci na zeď – smaltovanou „jarní“ ještěrku nebo pestrého motýla, výrobek vám poté vypálí dílna Smaltum.   
Ve workshopu se naučíte základům výroby domácí a přírodní kosmetiky za pomoci esenciálních olejů s dívkami z kosmetické manufaktury Květena.   Na náměstí můžete i jen tak posedět a poslouchat živou rytmickou latinskou hudbu od Praguematic.
 
Farmářské trhy v Praze

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky