Úvod > Aktuality > Jarní bylinky provoní Jiřák!
Jarní bylinky provoní Jiřák!
"> "> Bylinky, korení a caje provoní sobotní Jirák "> K dostání bude korení nejen z Ceské republiky, ale i ze sveta
Gurmánská turistika

Jarní bylinky provoní Jiřák!

  • Vydáno18. dubna 2016
Slavnost Jarních bylinek pro všechny, kteří milují byliny, květiny a zajímají se o jejich využití a pěstování, se chystá v pátek a v sobotu 22. – 23. dubna 2016 na farmářském tržišti na Jiřáku. Nejrůznější bylináři a kořenáři ze všech koutů Česka vám nabídnou a rádi prodají mimo jiné sušené bylinkové směsi a koření nejen z České republiky, ale i ze světa. Ale nebudou to jen bylinky a sázení, ale i špičková gastronomie a kulinářství, která pracuje s bylinami a rostlinami jako s důležitou ingrediencí.
LevanduleTento dubnový pátek a sobotu se spolu s farmářským trhem na Jiřáku koná také slavnost Jarní Bylinky. Pažitka, petrželka, šalvěj, máta, bazalka, stévie, ale i koriandr, medvědí česnek nebo citrónová tráva a také sazenice pestrobarevných květin nebo sukulentů.

K sázení patří i květináče, a to i samozavlažovací, okenní nebo balkonové. Málokdo ví, že ČR je špičkou ve vývoji samozavlažovacích truhlíků. Na Jarních bylinkách se představí i český výrobce Plastia, který získal ocenění Reddot Design Award. K dostání bude také velmi kvalitní substrát do květináčů a truhlíků vhodný pro šetrné pěstování bylin.

bylinky86489600.jpgTěšit se můžete především na záplavu samotných bylinek přímo od nejlepších českých pěstitelů i rady pro pěstování. Budou zde jak ty oblíbené klasické (pažitky, máta, šalvěj, oregano, meduňka, bazalka medvědí česnek, rukola, libeček, rozmarýn, majoránka trvalka, tymián, koriandr,…) tak i exotičtější: stévie, kari, citronová tráva, čokoládová, jahodová, banánová, nebo marocká máta, chilli, kajenský pepř, citronová mateřídouška, ženšen pětilistý, česneková pažitka, stévie, houbové koření, pravý francouzský estragon, pravé řecké oregano, šanta kočičí, velkolistý tymián, a mnoho dalších. Zvlášť široká bude letos chuťovková nabídka bazalek – magic white, magic blue, černá, salátová, trvalka, krymská bazalka. Kromě bylin se potěšíte i sazenicemi pestrých květin a sukulentů, sazenicemi balkonových rajčátek, nebo převislých lesních jahod. 

Ochutnáte čerstvě lisované zeleninové, bylinkové nápoje nebo zajímavé čaje jako japonská matcha v biokvalitě. Přímo na místě lis na olej a volný prodej panenských olejů, novinka je hořčičný olej s bazalkou, a mletý ostropestřec či konopí, vhodné například na výrobu domácí „nutely“.  

Budou tu bylinná vína a piva, čistě přírodní kosmetika a ekologická biodrogerie, k dostání v sobotu bude široká škála bezlepkových dobrot a pečiva. Občerstvit se můžete vegetariánskou kuchyní, ale i burgery nebo specialitami jako jsou uzená kachní prsa, kachní paštiky s bylinami, zvěřinové klobásky a uzeniny s bylinkami a divokým kořením. 

Ve smaltovací dílně si rodiče a děti v sobotu můžou vytvořit vlastní smaltovaný hrneček nebo dekoraci na zeď – smaltovanou „jarní“ ještěrku nebo pestrého motýla, výrobek vám poté vypálí dílna Smaltum.   
Ve workshopu se naučíte základům výroby domácí a přírodní kosmetiky za pomoci esenciálních olejů s dívkami z kosmetické manufaktury Květena.   Na náměstí můžete i jen tak posedět a poslouchat živou rytmickou latinskou hudbu od Praguematic.
 
Farmářské trhy v Praze

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.