Úvod > Aktuality > Broumovským klášterem vás o provede loupežník Lotrando
Broumovským klášterem vás o provede loupežník Lotrando
">
Památky

Broumovským klášterem vás o provede loupežník Lotrando

  • Vydáno13. července 2016
Vydejte se do Broumova a navštivte krásně zrekonstruovaný klášter. A pokud chcete zažít pořádnou dávku dobrodružství, neměli byste vynechat víkendovou prohlídku se známým loupežníkem Lotrandem, který zná chodby kláštera jako své vlastní boty. Vždyť sám zde zasedal do školních lavic, místo aby pokračoval v otcově řemeslu a stal se řádným loupežníkem. Na letošní léto jsou pro návštěvníky připraveny i noční hrané prohlídky, prohlídky písárny nebo speciální hudební prohlídky.
Broumovským klášterem vás Lotrando provede každý víkend v 10:00 a 14:00 hodin. Při prohlídce zapojíte všechny smysly a odnesete si nezapomenutelný zážitek.

Letošní noční prohlídky jsou zaměřené na pohádky, pověsti a filmy spojené s broumovským klášterem. Užít si je můžete 15. a 29. července a poté 12. a 26. srpna. Mimořádně otevře středověká klášterní písárna.  Písárna bude otevřena 20. a 27. července a také 10. a 24. srpna.

V klášteře mimo to můžete navštívit i opatský kostel sv. Vojtěcha, přestavěný z původně gotické podoby na kostel barokní, knihovnu obsahující kolem 17 000 svazků knih či sakristii se vzácným intarzovaným nábytkem. Nesmíte zapomenout ani na připomínky vyhlášeného místního gymnasia, na kterém studoval první český arcibiskup Arnošt z Pardubic, vlastenec Bohuslav Balbín či literát Alois Jirásek.

V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století, avšak převážná část z 18. století. Jedná se především o mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností. Jednou z nejvýznamnějších osobností, která byla do krypty pohřbena, je zakladatelka vambereckého krajkářství Magdalena Grambová. Mezi dospělými leží rovněž dvě mumie dětí.

Kromě broumovského kláštera můžete navštívit také Adršpašsko-Teplické skály, Jestřebí hory, Skalní labyrint na Ostaši nebo rozhlednu na Ruprechtickém Špičáku v Javořích horách. Všude tam se ve svých dobách Lotrando mohl objevit.
 
Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.