Úvod > Aktuality > Broumovský klášter se opět otevírá, sezónu zahájí jarním trhem
Broumovský klášter se opět otevírá, sezónu zahájí jarním trhem
"> "> Broumovský klášter se konecne dockal rekonstrukce "> Po zahájení stavebních prací budou dále provozovány prohlídkové okruhy pro návštevníky, zcela uzavrena bude pouze klášterní zahrada
Památky

Broumovský klášter se opět otevírá, sezónu zahájí jarním trhem

  • Vydáno19. května 2020
Po nucené dvouměsíční pauze to v broumovském benediktinském klášteře opět ožije. V sobotu 23. května 2020 se v klášterním areálu bude konat Jarní farmářský trh a v pondělí 25. května bude klášter zpřístupněn kompletně – včetně prohlídkového okruhu, ubytování Dům hostů a klášterní restaurace U Tří růží.
Klášter BroumovJarní farmářský trh v sobotu přivítá více než 40 regionálních prodejců, jejichž stánky budou rozmístěny po celém klášterním areálu, včetně volně přístupné klášterní zahrady. Návštěvníci trhu budou moci zakoupit jarní dekorace, pekařské či textilní výrobky, džemy, keramiku, koření, sýry a další regionální produkty a dobroty, vstup na trh je zdarma. Na stáncích bude k dispozici desinfekce a hygienické rukavice, návštěvníky pak prosíme, aby dodržovali dostatečné rozestupy.

Skriptoriumpondělí 25. května se veřejnosti otevře také prohlídkový okruh. Prohlídky historických interiérů národní kulturní památky se budou konat každý den, od 9 do 16 hodin. V červenci a srpnu pak bude otevírací doba posunuta až do 17 hodin. Od pondělí 8. června bude na prohlídkovém okruhu zpřístupněna nová výstava Zdobné upomínkové sklo a porcelán. Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tří set kusů skleněných a porcelánových suvenýrů. Jedná se o zcela unikátní regionální expozici, jaká doposud nebyla nikde vystavena.

Broumovský klášterOd konce května se také rozbíhá pravidelný kulturní program. Ve středu 27. května se uskuteční koncert ArtCafé, který do Kreslírny pozve jazzové Najponk trio a po celé léto pak ArtCafé pokračuje v klášterní zahradě formou open air koncertů. V sobotu 30. května startují oblíbené Interaktivní prohlídky Skriptoria – středověké klášterní písárny. Od června budou v nabídce tradiční akce – ranní i večerní meditace, degustace vín v Benediktinských sklepích a přístupné jsou i výstavy v Galerii Dům a v Dětské galerii Lapidárium.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).