Úvod > Aktuality > Broumovský klášter otevře v sobotu běžně nepřístupná místa

Broumovský klášter otevře v sobotu běžně nepřístupná místa

Vydáno 13. listopadu 2018 Památky
Klášter v Broumově se k zimnímu spánku letos rozhodně neuložil, a to mimo jiné i díky obrovskému zájmu o netradiční prohlídky, v rámci kterých máte příležitost navštívit dvoupatrové podzemí i reprezentativní sály opatské rezidence s expozicí o historii Broumova. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, která jsou běžně nepřístupná! Speciální prohlídka se koná koná už tuto sobotu 17. listopadu 2018.
Klášter BroumovProhlídka Klášterem od sklepa po muzeum ovšem nezačíná v podzemí, nýbrž v klášterním kostele, odkud pokračuje do refektáře, ve kterém je uložena unikátní kopie Turínského plátna. Dále se návštěvníci přes knihovnu dostanou do prostor, kde mají šanci prohlédnout si nově nalezené a zrestaurované fresky.
Během prohlídky nahlédnete také na výstavu poklady z depozitářů a nádherné reprezentativní sály opatské rezidence s expozicí o historii Broumova. Přijďte a využijte možnost nakouknout do běžně nepřístupných prostor a za dveře Muzea Broumovska. Teď v listopadu se do kláštera můžete na prohlídky vypravit už v sobotu 17. listopadu v 10 a 14 hodin.

Kapacita prohlídek je omezená. Rezervovat místa lze na emailu prohlidky@broumovsko.cz nebo na telefonním čísle 733 739 726. Vstupné na prohlídky je 180 korun pro dospělé a 120 korun pro děti a seniory.


Vamberecké mumie v podzemí

Vamberecké mumieMumie jsou uloženy ve sklepních prostorech, které se skládají ze dvou podlaží. Kdo by se prohlídky mumifikovaných těl obával, nemusí se bát – prohlídku zajímavých sklepních prostor lze absolvovat i bez pohledu na stovky let zakonzervovaná těla.

Jak se vlastně mumie z vamberské krypty dostaly až do Broumovského kláštera? Když v polovině 80. let probíhaly v bezprostřední blízkosti kostela sv. Prokopa ve Vamberku výkopové práce, došlo k porušení kanalizace, což mělo za následek zatékání odpadních vod do krypty. Kvůli zvýšení vlhkosti se řada mumií začala kazit a tak se z původních přibližně 50 exponátů podařilo zachránit jen část.

Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století, avšak převážná část je o století mladší. Jedná se především o mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností. Mnoho zmínek o lidech, kteří jsou v rakvích pohřbeny, se nedochovalo, jen u některých je přiložena cedulka se stručným životopisem, jako například: "Vamberecký farář Adam Damian Rozvoda, který zemřel 23. srpna 1774, kněz to zvláště zasloužilý, znamenitě čilý a horlivý, který působil ve Vamberku 33 let." Expozice ve sklepních prostorách Broumovského kláštera nyní čítá 13 mumifikovaných těl.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.

Vamberecké mumie v broumovském klášteře

Vamberecké mumie v broumovském klášteře

V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Expozice Vambereckých mumií je možné zhlédnout za příplatek po prohlídce kláštera.